Dune: Spice Wars -strategiapeli päivittyi isosti – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Dune: Spice Wars -strategiapeli päivittyi isosti – katso uusi traileri

Dune: Spice Wars

on päivittänyt Early Access -tilassa olevaa : Spice Wars -strategiapeliä uusilla ominaisuuksilla. Voit katsoa tuoreen trailerin alta.

Huhtikuussa ilmestyneeseen peliin on saatu kolmannen isomman päivityksen myötä mm. lentäviä aluksia sekä monia taistelemiseen liittyviä parannuksia.

Peliin on tuotu esimerkiksi vakoilutehtäviä, poliittisia päätöksiä sekä täysin uutta pelimekaniikkaa Spacing Guildille.

yhdistelee sekä reaaliaikaisen strategian ja 4X-pelien kuten Civilizations ominaisuuksia. Mukana on siis alueiden tutkimista ja niiden hallintaa, talouden hallintaa, taistelua, politiikkaa sekä vakoilua. Pelin on kehittänyt -pelistä tuttu Shiro Games ja julkaisijana toimii Funcom.

Dune: Spice Wars on parhaillaan saatavilla :lle Steamin kautta Early Access tilassa.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.