Dying Light 2 -pelin ensimmäinen lisäpaketti ilmestyy tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Dying Light 2 -pelin ensimmäinen lisäpaketti ilmestyy tänään

Dying Light 2

-zombieparkourpeli on saamassa ensimmäiset kolme lisäosaa piakkoin ja niistä ensimmäinen Authority Pack on nyt saanut trailerin, jonka voit katsoa alta.

Pelaajat saavat uusia varusteita kolmessa erässä ja niistä ensimmäinen sisältää rintasuoja, housut sekä kengät. Seuraava osa tulee sisältämään päähineen, käsisuojat sekä käsineet. Kolmas osa tulee sisältämään aseen.

Dying Light 2 on saatavilla , ja S, sekä -konsoleille sekä :lle. Nintendo Switch -konsolille peli ilmestyy myöhemmin.

The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy

Pelimaailma pidättelee henkeään, kun puolalainen antaa meille ensimakua tulevasta The 4: A New Saga is Born -pelistä. Vaikka cinematraileri ja näyttävä tekninen demo ovat herättäneet intoa, pelin julkaisua ei kannata odottaa ainakaan ennen vuotta 2027 ja jotkut arvioivat, että saatamme päästä pelaamaan sitä vasta 2028.

Studio haluaa tehdä asiat nyt kunnolla. :n haparoiva julkaisuvaihe on opettanut kovia läksyjä, ja :n kohdalla keskitytään laatuun eikä kiireeseen. Peli kertoo Cirin seikkailuista uudessa, todennäköisesti lumisessa Kovir-valtakunnassa, ja tekninen demo :llä näyttää jo nyt, että grafiikat ja maailma tulevat olemaan huikeat.

Merkittävä muutos pelin kehityksessä on siirtyminen Unreal Engine 5 -pelimoottoriin, mikä on iso hyppy pois aiemmasta REDengine-moottorista. Tämä tekee kehityksestä haastavampaa, sillä studio joutuu sovittamaan uuden moottorin tarkasti Witcher-maailman tarpeisiin, mutta samalla tämä panostus hyödyttää koko tulevaa trilogiaa ja jopa tulevaa -remasteria.

Yli 400 ammattilaista työskentelee projektin parissa, ja kehittäjät testauttavat peliä ahkerasti esimerkiksi konsoleilla, jotta katastrofeilta kuten Cyberpunkin alkuvaiheessa vältyttäisiin. Vaikka odotus on pitkä, CD Projekt Red näyttää nyt vastuulliselta ja läpinäkyvältä, mikä luo luottamusta, kun The Witcher 4 lopulta ilmestyy, siitä on tulossa taatusti odotuksen arvoinen mestariteos.

Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle

Espanjalainen on julkistanut uuden selviytymispelin nimeltä . Peli sijoittuu goottihenkiseen 1800-luvun maailmaan, jossa johdat pientä ryhmää pyhiinvaeltajia vaarallisen pimeän kiirastulen läpi kohti luvattua Uutta Eedenin paratiisia. Peli on isometrisestä näkökulmasta pelattava ja on kehitteillä :lle - ja -kauppoihin.

Matka ei ole helppo, metsästäminen, taistelut ja jätteiden keräily ovat elintärkeitä selviytymisellesi. Ruoka, suoja ja jopa usko ovat arvokkaita resursseja, joita sinun on tarkasti hallittava. Yksi karmivimmista jutuista on se, että jos jokin pyhiinvaeltajistasi kuolee hirvittäville öisille pedoille, kuolema on pysyvää – henkilöiden nimi, tausta ja tarkoitus vaikuttavat pelin kulkuun ja heidän selviytymismahdollisuuksiinsa.

Varovaisuus on valttia: vaunuja pitää päivittää, leirejä vahvistaa ja tien valinta voi olla kysymys elämästä ja kuolemasta. Jos sinua kiinnostaa hiostava, tummanpuhuva selviytymispeli, kannattaa laittaa Peregrino odotuslistalle Steamiin.