Dying Light: The Beast vie pelaajat maaseudulle – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Dying Light: The Beast vie pelaajat maaseudulle – katso traileri

Dying Light: The Beast

Techland on ilmoittanut tulevasta pelistään, , joka on uusi itsenäinen osa Dying Light -pelisarjaan. Tämä yllättävä uutinen herättää kysymyksiä, sillä yhtiö julkaisi vasta hiljattain Dying Light 2 ja monet odottivat, että Techland keskittyisi sen laajentamiseen ja päivittämiseen tulevina vuosina.

Dying Light: The Beast vaikuttaa kuitenkin olevan osa peliyhtiön uutta strategiaa, joka saattaa olla reaktio Dying Light 2 vaihtelevaan vastaanottoon. Vaikka uuden pelin julkistamisen taustalla olevat syyt eivät ole täysin selviä, yksi asia on varma: peli on olemassa ja tuloillaan.

Pelin Steam-sivulla kerrotaan, että kyseessä on ”jännittävä itsenäinen zombie-seikkailu, joka sijoittuu huolellisesti suunniteltuun maaseutuympäristöön”. Vaikka julkaisupäivästä ei ole vielä tietoa, peli tarjoaa neljän pelaajan yhteistyötilan ja monipuolisen ympäristön, jossa pelaajat voivat hyödyntää parkour-taitojaan tai hypätä hylättyyn maastoautoon paetakseen yön kauhuja.

Pelin tapahtumapaikkana toimii entinen vilkas matkailukohde, jossa selviytyjien määrä vähenee samalla, kun zombien populaatio kasvaa. Alueella on erilaisia maamerkkejä, pieniä kyliä ja teollisuuskomplekseja, jotka tarjoavat monipuolisia liikkumismahdollisuuksia ja taistelutilanteita. Peli tarjoaa noin 20 tuntia pelattavaa.

Dying Light: The Beast ilmestyy :lle sekä PlayStation ja Xbox -konsoleille.

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen  julkaistiin aikoinaan -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 :lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.