Dyyni -elokuvan jatko-osa valtaa World of Tanks -pelimaailmat Kommentit pois päältä artikkelissa Dyyni -elokuvan jatko-osa valtaa World of Tanks -pelimaailmat

Dune: Part Two x World of Tanks

on ryhtynyt lisenssiyhteistyöhön Legendary Entertainmentin Dyynin kanssa paljastaen samalla pelinsisäisiä seikkailuita World of Tanksissa, Blitzissä ja World of Tanks Modern Armorissa.

Helmikuun 15. päivä alkaen ja aina 1. huhtikuuta asti pelaajat voivat hiekan pöllytessä odottaa laajaa valikoimaa pelinsisäisiä tapahtumia, jotka on räätälöity jokaiselle alustalle. Niistä löytyy monipuolisia mekaniikkoja ja ekslusiivisia palkintoja, jotka lisäävät peleihin ripauksen Dyynin taikaa.

World of Tanks ”Dyyni: Osa kaksi – Kohtalo saapuu” –taistelupassi on voimassa 15. helmikuuta – 25. helmikuuta. Tämä ikoninen luku ottaa tenhoavan tarinan mystisestä aavikkomaailmasta ja nostaa esille ikonisia hahmoja, kuten soturi-runoilija Gurney Halleckin, ”Beast” Rabbanin ja Lady Jessican. Pelaajat voivat värvätä elokuvan sankareita ja roistoja miehistön jäseniksi ja saada arvokkaita tarvikkeita, kuten erityisiä kaksiulotteisia tyylejä, koristeita ja kirjoituksia – näistä osassa on pian ikoniseksi tulevia repliikkejä tulevasta Dyyni: Osa kaksi elokuvasta. Lisäksi pelaajia odottaa todellinen dyyniratsastaja: tason VIII Mittlerer Kpz. Pr. 68 premium-vaunu, joka on puettu pysyvään kolmiulotteiseen tyyliin erikoisefekteineen päivineen.

 isännöi koko planeetan laajuista tapahtumaa, joka perustuu Dyyni: Osa kaksi elokuvan maailmaan. 23. helmikuuta – 7. maaliskuuta pelaajat voivat hankkia Dyynistä tuttuja tavaroita, kerätä Gurney Halleckin profiilitaustan ja avatarin sekä lähteä ”Beast” Rabbanin ja Fremenien tehtävien perään. Pääpalkinto on varteenotettava Groundtank, joka saa innoituksensa sardakaureista. Lisäksi erikoispaketeissa on tarjolla ilmiömäinen ”Kerääjä” -maastokuvio Maus vaunulle.

 tuo pöytään omat ainutlaatuiset tarjoomuksensa. Pelaajat pääsevät mukaan kolmeen vaiheeseen jakautuvaan yhteisötapahtumaan, jossa kustakin löytyy ainutlaatuisia tehtäviä ja kiehtovaa sisältöä, jossa palkintona ekslusiivista sisältöäDyyni: Osa kahden teemaan sopien. Näitä vaiheita suorittamalla voi hankkia komentajaksi ikonisia hahmoja, kuten Gurney Halleckin, vahvan Sardaukar-soturin ja pelottavan ”Beast” Rabbanin. Lisäksi ”Beast Rabban” on saatavilla erityisenä kolmiulotteisena komentajana vain konsolipelaajille. Tapahtuma on aikataulutettu alkamaan 5. maaliskuuta.

Kaikki nämä pelinsisäiset tapahtumat johtavat täydellisesti Warner Bros.:in ja Legendary Picturesin odotettun Dyyni: Osa kahden teatteriensi-iltaan 26. helmikuuta.

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.