Dyyni -elokuvan jatko-osa valtaa World of Tanks -pelimaailmat Kommentit pois päältä artikkelissa Dyyni -elokuvan jatko-osa valtaa World of Tanks -pelimaailmat

Dune: Part Two x World of Tanks

on ryhtynyt lisenssiyhteistyöhön Legendary Entertainmentin Dyynin kanssa paljastaen samalla pelinsisäisiä seikkailuita World of Tanksissa, Blitzissä ja World of Tanks Modern Armorissa.

Helmikuun 15. päivä alkaen ja aina 1. huhtikuuta asti pelaajat voivat hiekan pöllytessä odottaa laajaa valikoimaa pelinsisäisiä tapahtumia, jotka on räätälöity jokaiselle alustalle. Niistä löytyy monipuolisia mekaniikkoja ja ekslusiivisia palkintoja, jotka lisäävät peleihin ripauksen Dyynin taikaa.

World of Tanks ”Dyyni: Osa kaksi – Kohtalo saapuu” –taistelupassi on voimassa 15. helmikuuta – 25. helmikuuta. Tämä ikoninen luku ottaa tenhoavan tarinan mystisestä aavikkomaailmasta ja nostaa esille ikonisia hahmoja, kuten soturi-runoilija Gurney Halleckin, ”Beast” Rabbanin ja Lady Jessican. Pelaajat voivat värvätä elokuvan sankareita ja roistoja miehistön jäseniksi ja saada arvokkaita tarvikkeita, kuten erityisiä kaksiulotteisia tyylejä, koristeita ja kirjoituksia – näistä osassa on pian ikoniseksi tulevia repliikkejä tulevasta Dyyni: Osa kaksi elokuvasta. Lisäksi pelaajia odottaa todellinen dyyniratsastaja: tason VIII Mittlerer Kpz. Pr. 68 premium-vaunu, joka on puettu pysyvään kolmiulotteiseen tyyliin erikoisefekteineen päivineen.

 isännöi koko planeetan laajuista tapahtumaa, joka perustuu Dyyni: Osa kaksi elokuvan maailmaan. 23. helmikuuta – 7. maaliskuuta pelaajat voivat hankkia Dyynistä tuttuja tavaroita, kerätä Gurney Halleckin profiilitaustan ja avatarin sekä lähteä ”Beast” Rabbanin ja Fremenien tehtävien perään. Pääpalkinto on varteenotettava Groundtank, joka saa innoituksensa sardakaureista. Lisäksi erikoispaketeissa on tarjolla ilmiömäinen ”Kerääjä” -maastokuvio Maus vaunulle.

 tuo pöytään omat ainutlaatuiset tarjoomuksensa. Pelaajat pääsevät mukaan kolmeen vaiheeseen jakautuvaan yhteisötapahtumaan, jossa kustakin löytyy ainutlaatuisia tehtäviä ja kiehtovaa sisältöä, jossa palkintona ekslusiivista sisältöäDyyni: Osa kahden teemaan sopien. Näitä vaiheita suorittamalla voi hankkia komentajaksi ikonisia hahmoja, kuten Gurney Halleckin, vahvan Sardaukar-soturin ja pelottavan ”Beast” Rabbanin. Lisäksi ”Beast Rabban” on saatavilla erityisenä kolmiulotteisena komentajana vain konsolipelaajille. Tapahtuma on aikataulutettu alkamaan 5. maaliskuuta.

Kaikki nämä pelinsisäiset tapahtumat johtavat täydellisesti Warner Bros.:in ja Legendary Picturesin odotettun Dyyni: Osa kahden teatteriensi-iltaan 26. helmikuuta.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun Game Pass Ultimate -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että :lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.

Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle

: Rogue Incursion – Part One: Evolved Edition on nyt virallisesti julkaistu -konsolille. Kehittäjä Survios paljasti samalla pienen mutta mielenkiintoisen twistin. Peli hyödyntää laitteen “hiiriohjausta”, joka aktivoituu automaattisesti, kun Joy-Con asetetaan tasolle. Käytännössä tähtääminen muuttuu tarkemmaksi ilman erillistä säätöä.

Peli ei ole täysin uusi tulokas. Se julkaistiin alun perin -pelinä joulukuussa 2024, ja myöhemmin siitä saatiin perinteisempi versio :lle ja :lle syksyllä 2025. Nyt Switch 2 -versio tuo scifi-kauhun myös kannettavampaan muotoon ja vieläpä uusilla ohjausmahdollisuuksilla höystettynä.

Tarina vie pelaajan entisen siirtokuntajalkaväen sotilaan, Zula Hendricksin, saappaisiin tutkimaan kartoittamatonta Purdan-planeettaa. Vastassa ei tietenkään ole pelkkiä maisemia, vaan myös ikoniset xenomorphit, jotka tekevät selviytymisestä kaikkea muuta kuin rentoa retkeilyä.

Pelintekijät ovat avoimesti kertoneet saaneensa inspiraatiota -pelistä, jota pidetään yhtenä parhaista Alien-peleistä. Tällä kertaa tavoitteena on kuitenkin ollut enemmän toimintaa ja tunnelmaa Aliens -elokuvan hengessä, erityisesti sen intensiivisen loppupuoliskon tyyliin.

on jo saatavilla useille alustoille, kuten Series -konsoleille, :lle ja PC:lle, ja myös -versio on edelleen tulossa. Switch 2 -julkaisu tuo kuitenkin mukanaan uuden tavan pelata ja ehkä myös uuden syyn kohdata ne kuuluisat, limaiset painajaiset uudelleen.