E3 -pelimessut järjestetään tänä vuonna – mukana olevien firmojen lista julki Kommentit pois päältä artikkelissa E3 -pelimessut järjestetään tänä vuonna – mukana olevien firmojen lista julki

E3 2021

Pelialan merkittävimpiin tapahtumiin lukeutuva E3 -messut järjestetään vuoden tauon jälkeen kesäkuun 12.-15. päivä.

Digitaalisesti järjestettävässä tapahtumassa nähdään tuttujen isojen nimien kuten Xbox ja Nintendo lisäksi myös tapahtumalle uudempia tuttavuuksia kuten Activision, Amazon ja Epic Games. Mukana on myös paljon pienempiä studioita.

Listaltalla loistaa poissaolollaan edelleen Sony, joka jättäytyi tapahtumasta pois jo vuonna 2019. Sen sijaan Sony on järjestänyt omia State of Play ja PlayStation 5 -tapahtumia. Listalta puuttuu myös Electronic Arts.

Voit katsoa täyden osallistujalistan tästä:

  • Activision Publishing, Inc.
  • Amazon Game Studios
  • Bad Button Studio
  • BANDAI NAMCO Entertainment America Inc.
  • Bethesda Softworks
  • Capcom USA, Inc.
  • Click Entertainment
  • DvG
  • Deep Silver, Inc.
  • Epic Games Inc.
  • Funcom
  • GAMELOFT
  • GFUEL
  • GTR Simulator
  • GungHo Online Entertainment America
  • HORI USA
  • Hyperkin, Inc.
  • Kalypso Media Group
  • KontrolFreek
  • Limited Run Games
  • LGA Enterprises
  • NCSOFT
  • nDreams
  • NEXT LEVEL RACING
  • Nintendo of America Inc.
  • NVIDIA
  • PureArts
  • Oculus from Facebook
  • RDS Industries Inc.
  • Rebellion
  • SEGA
  • Square Enix, Inc.
  • Take-Two Interactive Software
  • Tastemakers
  • TECHNISPORT
  • THQ Nordic
  • Ubisoft Entertainment SA
  • UnnamedVR by Paracosma
  • Warner Bros. Games
  • Xbox
  • XSEED Games
  • Xsolla

Vuoden 2021 E3 -messut järjestetään digitaalisesti kesäkuun 12. – 15. päivä.

EA Sports paljasti avoimen maailman nimen – EA FC 27 vie futiksen kaduille Kommentit pois päältä artikkelissa EA Sports paljasti avoimen maailman nimen – EA FC 27 vie futiksen kaduille

EA Sports on ottanut seuraavan askeleen kohti huhuttua avoimen maailman pelitilaa tulevassa EA FC 27:ssa. Yhtiö on rekisteröinyt tavaramerkin nimelle “FC The Grounds”, joka vaikuttaa olevan uuden, vapaasti tutkittavan pelimuodon virallinen nimi. Vuodot ja huhut ovat pyörineet jo kuukausia, mutta nyt asia alkaa saada konkreettisen muodon.

Tavaramerkki bongattiin verkossa 23. tammikuuta 2026, ja sen kuvauksessa avataan myös logon ulkoasua. Kyse ei siis ole enää pelkästä huhupuheesta, vaan selkeästä merkistä siitä, että EA Sports valmistautuu tuomaan avoimen maailman osaksi jalkapallopelisarjaansa, mikä on varsin rohkea liike perinteisen ottelupohjaisen rakenteen rinnalle.

Aiemmat vuodot ovat vihjanneet, että uusi pelitila muistuttaa rakenteeltaan NBA 2K -sarjan avoimia ympäristöjä. Pelaajat pääsisivät liikkumaan eri Districts-alueilla, joista jokainen ammentaa inspiraationsa tunnetuista jalkapallomaista. Toisin sanoen futista ei vain pelata kentällä, vaan sitä eletään ympäröivässä maailmassa.

EA FC -pelit julkaistaan perinteisesti syyskuussa, joten EA FC 27:n voi odottaa ilmestyvän samoihin aikoihin. Virallinen esittely uudesta pelitilasta on todennäköisesti luvassa jo ennen sitä. Jos “FC The Grounds” lunastaa lupauksensa, EA saattaa olla tuomassa jalkapallopeleihin yhden suurimmista muutoksista vuosiin.

007 First Light tuo rauhallista tyylikkyyttä Bond-pelien maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light tuo rauhallista tyylikkyyttä Bond-pelien maailmaan

James Bond palaa peleihin tavalla, jota emme ole aiemmin nähneet. IO Interactiven uusi 007 First Light ei keskity pelkästään räjähdyksiin ja takaa-ajoihin, vaan haluaa antaa pelaajalle hetken hengähtää ja kokea, miltä on olla superspionin nahkoissa.

Peli yhdistää Hitmanin kehittäjän vahvuudet avointa ja monipuolista pelisuunnittelua kohtaan Bondin klassisiin elementteihin. Pelaajat voivat liikkua vapaasti, käyttää sosiaalista vakoojataitoaan, soluttautua, ajaa autoilla ja osallistua taisteluihin tai tehdä näitä kaikkia juuri haluamallaan tavalla. Hiljaisemmat, tarkkaavaisuutta vaativat kohtaukset korostavat tarinaa ja hahmon viehätystä, eikä kaikki pyöri pelkän laukauksen ympärillä.

Kehittäjien mukaan 007 First Light seuraa hieman Hitman: Absolutionin lineaarista tarinarakennetta, mutta tarjoaa samalla laajoja alueita, joissa on tilaa omanlaiseen hiiviskelyyn ja taisteluun. Tämä “360 asteen” lähestymistapa tarkoittaa, että pelityylin voi valita itse ja että pelissä on monia reittejä tavoitteisiin, mikä tuo myös uudelleenpeluuarvoa.

Peli ammentaa inspiraatiota Bondin eri aikakausilta, mutta erityisesti Daniel Craigin elokuvista, ja se keskittyy tarinaan enemmän kuin mikään aiempi Bond-peli. Pelaaja pääsee tuntemaan Agent 007:n viehätyksen, nokkeluuden ja strategisen ajattelun välillä ilman, että edes ammutaan tai ajetaan superautolla.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 2027 PC:lle, PS5:lle, Xbox Series X/S:lle ja Nintendo Switchille. Tämä lupaa Bond-faneille uuden, tyylikkään ja yllättävän rauhallisen tavan soluttautua, vietellä ja selviytyä maailmantilanteen keskellä.