EA pyrkii nostamaan Apex Legends Championship -turnauksen voittopottia joukkorahoituksella Kommentit pois päältä artikkelissa EA pyrkii nostamaan Apex Legends Championship -turnauksen voittopottia joukkorahoituksella

Electronic Arts on julkistanut suunnitelmansa tämän vuoden Apex Legends Global Series Championship -turnauksen palkintorahojen joukkorahoituksesta. Summa nousee mahdollisesti kolmeen miljoonaan dollariin asti pelissä myytävien sisältöpakettien avulla, jotka ovat ostettavissa vain rajoitetun ajan. 

Myyntiin on tulossa 4 erilaista pakettia: Mechameleon, Boared to Death, Wild Speed ja Silverback. Kaikkien pakettien hinnaksi on asetettu 2500 Apex -kolikkoa. Jos kaikki paketit haluaa omakseen on ne mahdollista ostaa nippuna 9000 Apex -kolikon hintaan. Tämä tarkoittaa siis 10 prosentin alennusta.

ottaa mallia kilpailija Valvesta, joka on nostanut Dota 2 Championship -turnauksen voittopotin määrää joukkorahoituksen avulla. myi Dota 2 -peliin International Battle Pass -taistelupassia, jonka tuotot menivät suoraan turnauksen pottiin.

Apex Legends Global Championship -turnauksen sisältöpaketit ovat nyt myynnissä ja ne on mahdollista lunastaa itselleen aina kesäkuun ensimmäiseen päivään asti. Itse turnaus starttaa 22. päivä toukokuuta ja loppuu 13. päivä kesäkuuta.

Uusi Battlefield julkaistaan maaliskuuhun 2026 mennessä – virallinen paljastus luvassa kesällä Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Battlefield julkaistaan maaliskuuhun 2026 mennessä – virallinen paljastus luvassa kesällä

() on vahvistanut, että seuraava -sarjan peli julkaistaan maaliskuuhun 2026 mennessä. Pelijulkaisun tarkemmat yksityiskohdat paljastetaan kesällä, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Andrew Wilson. Hänen mukaansa kyseessä on ”keskeinen askel” matkalla seuraavan sukupolven viihdejulkaisuihin.

Uutinen tuli osana EA:n vahvaa tilinpäätöstiedotetta, jossa yhtiö ylitti odotukset niin liikevaihdon, nettotuloksen kuin pelimyyntien osalta. Tammi–maaliskuun 2025 aikana EA:n liikevaihto oli 1,9 miljardia dollaria ja nettotulos 254 miljoonaa dollaria.

Kovimpia menestyjiä olivat , 25-vuotisjuhlaansa viettävä sekä yli 4 miljoonaa kappaletta myynyt uusi yhteistyöpeli . Tulevan Battlefieldin ohella EA julkaisee vuoden sisällä myös uuden skate-pelin.

Hiljattain EA ilmoitti peruvansa uuden -pelin ja irtisanoi yli 300 työntekijää, mutta tuore tulosraportti kertoo yhtiön olevan vahvassa iskussa. EA:n talousjohtaja Stuart Canfield korostikin, että yhtiö suuntaa vuoteen 2026 keskittyen vahvaan pelijulkaisusarjaan ja hallittuun kasvuun.

Split Fiction myynyt lähes 4 miljoonaa kappaletta – elokuvasovitus jo työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Split Fiction myynyt lähes 4 miljoonaa kappaletta – elokuvasovitus jo työn alla

Hazelightin tuore co-op-seikkailupeli on rikkonut lähes 4 miljoonan myydyn kappaleen rajan, vain pari kuukautta julkaisunsa jälkeen. julkisti myyntiluvut tilinpäätöksessään ja kuvaili peliä ”valtavaksi menestykseksi”, joka osaltaan auttoi yhtiötä päättämään tilivuoden 2025 vahvasti.

Hazelightin kehittämä Split Fiction vie pelaajat kahden fiktiokirjailijan mielikuvituksellisiin maailmoihin. Kyseessä on kekseliäs co-op-peli, jota voi pelata yhdessä vaikka vain toisella olisi peli omistuksessa. Studio tunnetaan aiemmasta hitistään , ja Split Fictionin suunnittelijana toimii jälleen Josef Fares.

Peli keräsi yli 2 miljoonaa myyntiä jo ensimmäisellä viikollaan ja on nyt myös vahvistettu :n julkaisupeliksi.

4 MILJOONAA MYYTY!!!! On uskomatonta nähdä, kuinka moni teistä on tarttunut Split Fictioniin. – iloitsi somessa.

Lisäksi Split Fictionista ollaan tekemässä elokuvasovitusta. Sovituksesta vastaa , joka tunnetaan -elokuvien tuottajana. Elokuvan päärooleihin on kiinnitetty muun muassa -tähti Sydney Sweeney.