EA saattaa nimetä FIFA -pelisarjan uudelleen Kommentit pois päältä artikkelissa EA saattaa nimetä FIFA -pelisarjan uudelleen

FIFA 22

julkaisi hiljattain uusimman -pelin, mutta jatkossa pelisarja saattaa kantaa eri nimeä.

on nimittäin tutkimassa pelin nimeen liittyvää sopimustaan FIFA:n eli Kansainvälisen jalkapalloliiton kanssa. FIFA toimii kansainvälisesti jalkapallon, futsalin ja beachfutiksen kattojärjestönä. EA:n ja FIFA:n yhteistyö on jatkunut aina vuodesta 1993.

Sopimus kattaa kuitenkin vain pelin nimen. EA:lla on peliin liittyen yhteensä 300 erillistä sopimusta, jotka kattavat 17 000 pelaajaa, 700 joukkuetta,30 liigaa ja 100 stadionia ympäri maailman.

FIFA 22 on parhaillaan saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, PC:lle sekä Google Stadia -pelipalvelusta.

Anthemin lento päättyy lopullisesti tammikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Anthemin lento päättyy lopullisesti tammikuussa 2026

Anthem

Electronic Artsin ja BioWaren kunnianhimoinen, mutta lopulta mahalaskuun päätynyt verkkoräiskintä julkaistiin vuonna 2019 ja nyt sen taru saa virallisen loppunsa. on ilmoittanut, että Anthemin palvelimet suljetaan 12. tammikuuta 2026.

Pelin kehitys lopetettiin jo vuonna 2021, mutta palvelimet ovat edelleen pyörineet hiljaisesti taustalla, kuin metrojuna ilman matkustajia. Nyt viimeinen pysäkki on kuitenkin näkyvissä. Uutta pelin sisäistä valuuttaa ei enää voi ostaa, mutta jos taskuun jäi virtuaalikolikoita, ne voi käyttää vielä ennen sulkemista.

Jos pelihimo iskee nostalgian voimalla, kannattaa toimia ennen kuin ovet sulkeutuvat. Peli poistuu -palvelusta jo 15. elokuuta 2025, joten tilauspalvelun kautta pelaavat joutuvat jättämään jäähyväiset jo aiemmin.

EA korostaa, ettei palvelimien sulkeminen ole johtanut irtisanomisiin, hieman erikoinen lisäys, kun ottaa huomioon pelialan nykyisen myllerryksen ja BioWaren hiljattaiset leikkaukset. Anthemia ei voi pelata offline-tilassa. Kun serverit pimenevät, peli katoaa kokonaan.

Vaikka ei koskaan noussut siivilleen toivotulla tavalla, sen lentomekaniikka sai aikoinaan kehuja. Ehkä paremmalla tuella ja vähemmällä kiireellä siitä olisi voinut tulla jotain enemmän. Mutta nyt se jää historian hyllylle, muiden unohdettujen pelien seuraan.

Videopelien ääninäyttelijät palaavat töihin – lakko keskeytetty sopimuksen myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Videopelien ääninäyttelijät palaavat töihin – lakko keskeytetty sopimuksen myötä

Lähes vuoden kestänyt videopelien ääninäyttelijöiden lakko on saatu tauolle: -ammattiliitto ilmoitti ääninäyttelijöilleen, että he voivat palata töihin välittömästi. Päätös tuli vain päivä sen jälkeen, kun liitto saavutti alustavan sopimuksen suurten peliyritysten, kuten :n, Warner Brosin ja Epicin kanssa – erityisesti tekoälyn käyttöä koskevista suojaustoimista.

Tärkeää on huomata, että lakko on keskeytetty, ei vielä lopullisesti päättynyt. Sopimus vaatii vielä SAG-AFTRAn jäsenistön hyväksynnän ennen voimaantuloaan. Liiton kansallinen hallitus käsittelee sopimusta erikoiskokouksessaan 12. kesäkuuta 2025. Jos sopimus hyväksytään, se etenee jäsenäänestykseen, jonka jälkeen kaikki yksityiskohdat julkaistaan.

Lakko alkoi 26. heinäkuuta 2024 ja sen ytimessä olivat vaatimukset reilusta korvauksesta sekä tietoisen suostumuksen oikeudesta, kun tekoälyä käytetään näyttelijöiden äänien, kasvojen ja kehojen jäljentämiseen. Peliyhtiöt korostivat jo aiemmin tarjonneensa merkittäviä AI-suojauksia, mutta pettyivät lakon alkamiseen kesken neuvottelujen.

Uusi alustava sopimus sisältää tietojen mukaan yli 24 %:n palkankorotukset, paremmat terveys- ja turvallisuussuojat sekä ”alan johtavat” tekoälyyn liittyvät ehdot. Näihin kuuluu muun muassa vaatimus läpinäkyvyydestä, suostumuksesta ja korvauksesta digitaalisia kaksoisolentoja käytettäessä.

SAG-AFTRA ja pelialan toimijat ovat tehneet yhteistyötä jo yli 30 vuotta. Tämä sopimus voi muodostua merkittäväksi virstanpylvääksi koko luovan työn ja tekoälyn rajapinnassa – ja samalla avata uuden luvun pelaajien rakastamien ääninäyttelijöiden oikeuksien historiassa.