EA Sports UFC 4 ilmestyy elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa EA Sports UFC 4 ilmestyy elokuussa

EA Sports UFC 4

EA Sportsin uusi UFC 4 -peli on saanut julkaisuajankohdan ja peli ilmestyy elokuun 14. päivä Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille.

Pelin kannessa komeilevat Israel Adesanya ja Jorge Masvidal ja itse pelaaja aloittaa uransa tuntemattomana amatöörinä tehden tietä UFC:n kärkisijoille.

Pelissä luvataan olevan entistä aidommat taistelut, jossa etenkin comboja, takedowneja ja muitakin pelimekaniikkoja on paranneltu. Taisteluareenoita on kaksi ulkokenttä The Backyard sekä sisäareena Kumite.

EA Sports UFC 4 -pelin ennakkoon tilaaville on luvassa lajin kärkinimet Tyson Fury ja Anthony Joshua.

The Crew Motorfest tuo BMW:n, NASCARin ja vapauden katuajoon – uusi pelikausi alkaa marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew Motorfest tuo BMW:n, NASCARin ja vapauden katuajoon – uusi pelikausi alkaa marraskuussa

The Crew Motorfest BMW

Ubisoft valmistautuu The Crew Motorfestin kolmanteen pelivuoteen täynnä vauhtia, tyyliä ja yllättäviä yhteistyökuvioita. Marraskuussa alkava uusi kausi tuo mukaan lisää autoja, enemmän kustomointia ja uudenlaista vapautta pelityyliin – nyt mennään omilla ehdoilla.

Monkeys’ Kitchen ja BMW nostavat katuajon taiteeksi

Uusi kausi starttaa 5. marraskuuta, kun kahdeksas pelikausi ottaa suunnan kohti katujen syvintä kulttuuria. Pelaajat liittyvät mystiseen Monkeys’ Kitchen -kollektiiviin, joka juhlistaa ajamisen estetiikkaa ja luovuutta. Playlist-muotoon perustuvat kisat rikkovat perinteet: reittejä ei ole ennalta määrätty, vaan kuljettajan vapaus on keskiössä.

Kauden keulakuva on legendaarinen BMW M3 E46, joka on poikkeuksellisesti täysin kustomoitavissa. Tämä ei ole vain maalausta ja tarroja – nyt voi säätää esimerkiksi vanteiden materiaaleja ja värejä yksityiskohtaisesti. Se on osoitus siitä, mihin suuntaan The Crew Motorfest on menossa: kohti entistä syvempää ja persoonallisempaa autoilun kokemusta.

BMW:n ja NASCARin erikoisplaylistit luvassa

BMW-yhteistyö näkyy vahvasti koko kauden ajan. Autonvalmistajalle omistettu Playlist-sarja vie pelaajan läpi merkin pitkän ja monipuolisen historian. Klassikkojen ja modernien ajokkien, kuten BMW M2 CS:n, ansiosta päästään kurvailemaan saksalaisen insinööritaidon huipulla.

Ja katse kannattaa pitää myös tulevassa: yhdeksännellä kaudella mukaan liittyy NASCAR-yhteistyö. Samalla esitellään Track Forge -niminen työkalu, jonka avulla pelaajat voivat suunnitella ja jakaa omia ratojaan. Luovuus ei siis rajoitu enää pelkästään auton ulkonäköön.

Kaverikortti, uusia autoja ja offline-pelattava Crew 2

Uusi pelivuosi tuo mukanaan 20 uutta autoa, joista neljä on heti käytössä. Vanhojen kausikorttien omistajat palkitaan Cadillac CIEL Concept 2011 -hyperautolla. Massive Race -kisojen edistymisjärjestelmä uudistuu, mikä tuo lisää kilpailullista ulottuvuutta kokeneille kuskeille.

Erityismaininnan ansaitsee myös uusi ”kaverikortti”, jolla voit kutsua kolme kaveria pelaamaan kanssasi ilmaiseksi. Lisäksi 16.–19. lokakuuta peliin kirjautuneet saavat itselleen vuoden 2017 BMW M2:n.

The Crew 2 -pelin pelaajille on myös hyviä uutisia. Fanien toivoma offline-pelitila on viimein lisätty, joten ajaminen onnistuu nyt myös ilman verkkoyhteyttä.

Vapaa ajaminen kohtaa yhteisön voiman

The Crew Motorfest jatkaa siitä, mihin sarjan aiemmat osat jäivät – mutta suuremmin ja näyttävämmin. Havaijin saaristo tarjoaa puitteet, joissa voi ajaa yli 600 erilaisella ajoneuvolla. Mutta kyse ei ole vain koneista: mukana ovat myös oikeat ihmiset, tuunaajat, kilpakuskit ja autoilukulttuurin sisällöntuottajat, jotka tekevät pelistä enemmän kuin ajosimulaation.

The Crew Motorfest on saatavilla PlayStation 5:lle, PlayStation 4:lle, Xbox Series X:lle, Xbox Onelle ja PC:lle. Tietokoneella peli löytyy myös Ubisoft+ -pelipalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.

F1 25 -formulapeli kokeiltavissa ilmaiseksi viikonloppuna – haasta Ollie Bearman Kommentit pois päältä artikkelissa F1 25 -formulapeli kokeiltavissa ilmaiseksi viikonloppuna – haasta Ollie Bearman

EA Sports F1 25

Electronic Arts tarjoaa F1-faneille vauhdikkaan viikonlopun, kun EA Sports F1 25 avautuu kaikkien pelattavaksi maksutta 16.–20. lokakuuta. Samalla pelaajat pääsevät haastamaan Haas-tallin nuoren tähden Ollie Bearmanin upouudessa Pro Challengessa.

Kaikki pelitilat auki koko viikonlopun

PlayStation 5:llä, Xbox Series X ja S:llä sekä PC:llä (Steam) pelattavissa oleva ilmaisjakso tarjoaa täyden pääsyn vuoden 2025 Formula 1 -kauden sisältöihin. Mukana ovat sekä tarinallinen Braking Point, My Team 2.0 että tuore F1 World -pelitila.

Ilmaispeluu on ajankohtainen erityisesti siksi, että oikea F1-karavaani saapuu samaan aikaan Austiniin Yhdysvaltain osakilpailuun. Kyseessä on samalla Haas-tallin kotikisa, jota juhlistetaan pelissä erikoistapahtumalla.

Haasta Bearman ja voita erikoislivery

Viikonlopun erikoisherkkuna toimii Haas Pro Challenge, jossa pelaajat yrittävät päihittää Ollie Bearmanin kierrosajan Circuit of the Americas -radalla. Bearman kisasi aikaa vastaan tallikaveriaan Esteban Oconia vastaan – ja nappasi voiton.

Haaste on avoinna F1 World -tilassa, ja sen suorittamalla pelaajat voivat avata Haas-tallin vuoden 2025 USA GP -erikoisvärityksen. Livery saapuu peliin samanaikaisesti oikean kisan kanssa, joten autenttisuudesta ei tingitä.

“Ocon yritti kyllä parhaansa, mutta en todellakaan antanut sitä nopeinta aikaa helpolla. Nyt on teidän vuoronne – katsotaan kuka on tarpeeksi nopea.”

naureskeli Bearman

Tuplapisteet ja alennuksia uusille pelaajille

Ilmaisjakson aikana pelissä on käynnissä tuplapisteet Podium Passiin, joten eteneminen käy tavallista nopeammin. Mikäli kokeilu koukuttaa, voi pelin lunastaa omakseen 30 % alennuksella 20. lokakuuta asti. Ale koskee Xboxin, Steamin ja PlayStationin (vain Standard Edition) digikauppoja. Kaikki ilmaispelissä ansaittu sisältö ja edistyminen säilyvät ostetussa versiossa.

Lisätietoa pelistä voi lukea Formula 1 -peliblogista ja pelin virallisista somekanavista.