EA Sports UFC 5 ilmestyy lokakuun lopulla moderneille konsoleille – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa EA Sports UFC 5 ilmestyy lokakuun lopulla moderneille konsoleille – katso traileri

EA Sports UFC 5

ja ovat julkaisemassa uutta -taistelupeliä uuden sukupolven konsoleille lokakuun lopulla. Peli on kehitetty Frostbite Engine -pelimoottorilla ja sisältää uuden ”Real Impact Systemin”.

UFC:n puheenjohtaja Dana White kuvailee peliä ”realistisimmaksi MMA-kokemukseksi Octagonin ulkopuolella”. Pelissä hyödynnetään 60 fps:n -nopeudella toimivaa Frostbite Engine -moottoria, ja siinä on realistinen vahingonmallinnus sekä taistelijat heikkenevät realistisesti ottelun edetessä.

Pelin kanteen ovat päässeet UFC:n keskisarjan mestari Israel Adesanya Deluxe Editionissa sekä UFC:n höyhensarjan mestari Alexander Volkanovski ja entinen UFC:n kärpässarjan mestari Valentina Shevchenko Standard Editionissa.

Uuden Real Impact System -ominasiuuden ja yhteisön toiveiden perusteella toteutettujen päivitysten myötä UFC 5 tarjoaa entistä realistisemman taistelukokemuksen. Pelissä on myös uusia ominaisuuksia, kuten Cinematic K.O. Replay, lääkärintarkastukset ja tauot vammojen vuoksi, uusia iskuja, reaktioita, lukkoja sekä Fight Week ja Alter Egos -tilat.

UFC 5 lupaa tuoda pelaajilleen intensiivisen ja realistisen taistelukokemuksen, joka hyödyntää uusinta teknologiaa ja Frostbite-moottorin voimaa.

EA SPORTS UFC 5 ilmestyy lokakuuta 2023 ja sekä S -konsoleille.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Tutkimus paljastaa: miljoonien bisnes videopelien cheateilla Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus paljastaa: miljoonien bisnes videopelien cheateilla

Verkosta paljastui iso bisnes, josta harva pelaaja tietää, cheat-ohjelmien myynti verkossa tekee vuosittain kymmeniä miljoonia euroja. Brittiläisten Birminghamin ja Warwickin yliopistojen tutkijat arvioivat, että noin 80 eri sivustoa myy cheat-ohjelmia, joista kuluttajat maksavat jopa 10–240 dollaria kuukaudessa (noin 9–225 euroa).

Tutkimuksessa seurattiin suosittuja cheat-kauppoja kuten ja . Niiden kautta jopa satojatuhansia pelaajia ostaa pimeillä markkinoilla ohjelmistoja, joilla voi huijata suosituissa peleissä kuten , , ja . Halvimmat huijaukset löytyvät Engine Owningista, ja niiden hinta on vain noin 10–20 dollaria kuussa.

Anti-cheat-teknologiat, kuten :n vaatima Secure Boot, ovatkin nostaneet huijaamisen hintaa ja hankaloittaneet hommaa. Vaikka nämä keinot eivät täysin estä huijaamista, ne tekevät siitä kalliimpaa ja vaikeampaa. Tämä näkyy myös siinä, että vaikeampi suojata peli johtaa yleensä kalliimpiin cheat-ohjelmiin.

Kovimmat turvatoimet kuten kernel-tason anti-cheat (joka tarkistaa järjestelmän syvimpiä kerroksia) saavat osakseen myös kritiikkiä, koska ne vaativat syvää pääsyä tietokoneen käyttöjärjestelmään. Tämä lisää riskejä, jos ohjelmistoa väärinkäytetään tai siinä on virheitä, muistetaanpa vaikka viimeaikainen suuri turvallisuusongelma CrowdStriken kanssa.

Pelaajat ja pelitalot käyvät jatkuvaa kamppailua huijareita vastaan. on esimerkiksi ilmoittanut löytäneensä Battlefield 6:n betavaiheessa yli 300 000 huijaria, vaikka pelissä vaaditaan Secure Bootia. Tutkimuksen valossa tiukemmat turvatoimet ovat silti järkeviä, koska ne vähentävät huijareiden määrää tekemällä huijaamisesta kallista ja hankalaa.

Joten, vaikka huijaaminen ei katoa koskaan täysin, kustannukset ja vaikeus toimivat ainakin hyvänä hidasteena!