EA Sportsin FUT täyttää 15 vuotta – FC 24 -pelissä juhlitaan Kommentit pois päältä artikkelissa EA Sportsin FUT täyttää 15 vuotta – FC 24 -pelissä juhlitaan

EA SPORTS FC 24

EA Sportsin FC 24 -pelissä oleva FUT -pelitila täyttää 15 vuotta ja sen kunniaksi pelissä järjestetään kahden viikon juhlat.

Pelaajayhteisöä hemmotellaan erityisillä juhlaliikkeillä ja luvassa on myös uusia PlayStyle+ -ominaisuuksia sekä menneiden vuosien ikonien paluu. Tämä on samalla ensimmäinen FUT-syntymäpäivä kun naisten jalkapallo sai debyytin pelissä.

FC Direct Ultimate Team Birthday -striimi Twitchissä alkaa tänään klo 18.00. Striimissä pääset pelaamaan itse Liverpoolin Diogo Jotan rinnalla, joka esittelee koko UT Birthday Team 1 -kampanjan joukkueen. Luvassa on myös muita striimiarvontoja! Juhlinta jatkuu koko FC -yhteisössä viikon mittaan sisällöntuottajien järjestämien arvontojen ja kansainvälistä tunnelmaa luovan sisällön muodossa.

Juhlien kunniaksi on FUT-pelitilassa parhaillaan saatavilla Birthday Team 1 -pelaajia, joihin kuuluvat:

  • Lionel Messi (Inter Miami)
  • Bukayo Saka (Arsenal)
  • Son Heung-min (Tottenham Hotspur)
  • Kevin De Bruyne (Manchester City)
  • Rodrygo Silva de Goes (Real Madrid)
  • Alex Morgan (San Diego Wave)
  • Diogo Jota (Liverpool)
  • Ronald Araújo (FC Barcelona)
  • Karim Benzema (Al-Ittihad)
  • Beth Mead (Arsenal WFC)
  • Nicolò Barella (Inter Milan)
  • Sacha Boey (Bayern Munich)
  • Presnel Kimpembe (Paris Saint-Germain)
  • Ewa Pajor (VfL Wolfsburg)
  • Rose Lavelle (NJ/NY Gotham FC)
  • Felipe Anderson (Lazio)
  • Robin Gosens (FC Union Berlin)
  • Sergej Milinković-Savic (Al Hilal)
  • Anton Stach (TSG 1899 Hoffenheim)

on saatavilla , , ja S, sekä Nintendo -konsoleille sekä :lle.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.