EA tekee paluun Steamiin uuden Star Wars pelin myötä Kommentit pois päältä artikkelissa EA tekee paluun Steamiin uuden Star Wars pelin myötä

Star Wars Jedi: Fallen Order

Nyt se on vihdoin virallista – Electronic Arts on tekemässä paluuta Steam -palveluun ja julkaisee ensimmäisenä pelinä tulevan Star Wars Jedi: Fallen Order -pelin.

Yritys aikoo tuoda myös EA Access -tilauspalvelunsa Steamiin keväällä 2020. Eli pian Steamissä nähdään pelejä kuten The Sims 4, Apex Legends, FIFA 20 sekä Battlefield 5. Palvelu on ollut aiemmin saatavilla Playstation 4 ja Xbox One -konsoleilla ja Origin -palvelun kautta.

EA Access tulee olemaan Steamin ensimmäinen tilauspalvelu ja EA työskentelee parhaillaan Valven kanssa teknisten integraatioiden kanssa.

Star Wars Jedi: Fallen Order ilmestyy marraskuun 15. päivä PC:lle sekä Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille.

Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen

Fallout 76:n pelaajat voivat alkaa varautua karmivaan, mutta hauskalla twistillä täyteen syksyyn. Bethesda on julkaissut virallisen trailerin pelin kausitapahtumasta Mischief Night Returns!, joka tuo Wastelandille runsaasti koristeita, asuja ja muuta Halloween-henkeä.

Tapahtuma alkaa 7. lokakuuta ja kestää aina 21. päivään saakka. Mukaan pääsevät niin PS4-, Xbox One- kuin PC-pelaajat Steamistäkin. Tämä on loistava tilaisuus sukeltaa pelin villiin maailmaansa ja kokea jännitystä yhdessä muiden pelaajien kanssa.

Mischief Night on täynnä kauhuteemaa, mutta samalla huumoria ja hauskoja yllätyksiä, eli täydellinen sekoitus jännitystä ja naurua. Olipa mielessäsi koristella Wastelandia, pukeutua hassuihin asuihin tai vain tutkia pelin Halloween-sisältöjä, tapahtuma tarjoaa jokaiselle jotakin.

Bethesda muistuttaa, että tapahtuma on rajattu ajallisesti, joten jos haluat kokea tämän vuoden villimmän Halloween-seikkailun Fallout 76:ssa, nyt on aika suunnata pelin pariin.

Uusi vampyyripeli Sucks To Be In The Sticks tuo arjen haasteet verenhimon tilalle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi vampyyripeli Sucks To Be In The Sticks tuo arjen haasteet verenhimon tilalle

Miltä kuulostaisi vampyyripeli, jossa verenjuonti on vain osa arkea? Sucks To Be In The Sticks vie pelaajat rapistuvaan post-sovjetilaiseen pikkukaupunkiin, jossa 19-vuotias Ilo on muuttunut vampyyriksi vastoin tahtoaan. Mutta tämä ei ole tavallinen kauhutarina, nyt pääosassa ovat laskujen maksaminen, juokseminen asioilla, moonshinen valmistus ja kissojen ruokkiminen, kaikkea samaan aikaan, kun yrität pitää järkesi kasassa.

Erityistä pelissä on se, että jokainen veripisara tuo pelaajan tietoisuuteen uhrin syvimmät tunteet, pelot ja unelmat. Tavallinen arki saa näin tumman, henkilökohtaisen sävyn ja vampyyrin elämästä tulee metafora ihmisen kokemuksista ja ihmissuhteiden monimutkaisuudesta.

Pelin on kehittänyt yksin indie-kehittäjä, joka on vastannut kaikesta koodauksesta, taiteesta, kirjoittamisesta ja äänisuunnittelusta. Haasteita on riittänyt, mutta ensimmäisen demon julkaisu Steamissa on tärkeä virstanpylväs. Se tarjoaa pelaajille maistiaisen kaupungin erikoiseen, välillä hämmentävään arkeen ja monipuoliseen henkilögalleriaan.

Peli käsittelee myös syvällisiä teemoja kuten mielenterveyttä, queer-identiteettiä ja ihmisenä olemista, mutta huumori ja outous ovat mukana keventämässä tunnelmaa. Tässä vampyyrissä glamour on kaukana, pääosassa on elämä kaikkine absurditeetteineen, yksinäisyyksineen ja selviytymisen haasteineen.

Steamissa julkaistu demo antaa jo ensipuraisun pelin maailmaan, mutta täysversio lupaa vielä enemmän syvällisiä hahmoja, outoja rutiineja ja emotionaalisia hetkiä. Tämä vampyyripeli on jotain todella erilaista, inhimillistä ja välillä hieman epämukavaa, juuri siksi se voi jäädä mieleen.