EA tekemässä uutta Taru sormusten herrasta -mobiilipeliä Kommentit pois päältä artikkelissa EA tekemässä uutta Taru sormusten herrasta -mobiilipeliä

EA

EA on palaamassa Lord of the Rings -saagan pariin tekemällä uuden mobiilipelin nimeltään The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth.

Pelin kehityksestä vastaa vuonna 2015 ilmestyneen Star Wars: Galaxy of Heroes -pelin kehittäjä EA Capital Games.

Tulevassa mobiiliroolipelissä tullaan näkemään The Lord of the Rings ja The Hobbit -saagoista tuttuja hahmoja. Pelissä tullaan näkemään myös korkealaatuista grafiikkaa, elokuvamaisia välianimaatioita sekä tyyliteltyä taidetta.

EA on aiemminkin tuottanut Taru sormusten herrasta -aiheisia pelejä kuten vuoden 2002 The Lord of the Rings: The Two Towers sekä vuoden 2009 The Lord of the Rings: Conquest.

The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth -pelin beta-testaukset alkavat tänä kesänä iOS-laitteilla.

Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon

Battlefield 6

Battlefield 6:n PC-pelaajat ovat löytäneet keinon poistaa ristiinpeluu eli crossplay käytöstä ja joidenkin mukaan siitä on seurannut yllättävä rangaistus. Redditissä ja Steamissa levinneiden viestien mukaan ainakin yksi käyttäjä sai porttikiellon Battlefield 6 -yhteisöstä jaet­tuaan ohjeet, joilla ominaisuuden saa pois päältä pelin asetustiedostoja muokkaamalla.

Ironista kyllä, konsoleilla pelaajat voivat kytkeä crossplayn pois päältä suoraan valikoista, mutta PC-versiossa tätä asetusta ei löydy. Ohje itsessään on harmiton. Lisää pelin asetustiedostoon rivin GstGameplay.CrossPlayEnable 0 ja tallenna. Sen jälkeen PC-pelaaja voi taistella ilman konsolipelaajia juuri kuten he haluavat.

Koko hässäkkä on saanut fanit raapimaan päätään, miksi jakaminen jo olemassa olevasta toiminnosta aiheuttaa bannin? Todennäköisesti kyse oli yksittäisestä ylireagoinnista, sillä toiset ovat postanneet saman ohjeen ilman seuraamuksia.

EA tai Steam eivät ole kommentoineet tapausta, mutta keskustelu on taas nostanut esiin vanhan PC vs. konsoli -asetelman.

EA vakuuttaa säilyttävänsä luovan vapautensa Kommentit pois päältä artikkelissa EA vakuuttaa säilyttävänsä luovan vapautensa

Pelijätti Electronic Arts vakuuttaa, ettei sen luova suunta tai pelaajalähtöiset arvot katoa, vaikka yhtiö siirtyy pian uusille omistajille. EA:n sisäisessä viestissä kerrotaan, että yhtiö säilyttää luovan kontrollin myös sen jälkeen, kun noin 51 miljardin euron arvoinen kauppa vie sen pois pörssistä.

Uudet omistajat eivät ole aivan kevyttä kalustoa, sillä mukana ovat muun muassa Saudi-Arabian valtion sijoitusrahasto, pääomasijoitusyhtiö Silver Lake sekä Jared Kushnerin perustama Affinity Partners. EA:n mukaan kolmikko uskoo yhtiön visioon ja johtoon, mutta monia faneja ja työntekijöitä väite ei rauhoita.

Huolta herättää etenkin se, miten konservatiivinen omistajapohja suhtautuu EA:n peleissä näkyvään monimuotoisuuteen ja inklusiivisuuteen. The Sims–yhteisössä on jo nähty protesteja, ja jotkut sisällöntuottajat ovat eronneet EA:n verkostosta. Myös BioWaren LGBTQ-myönteiset pelisarjat, kuten Mass Effect ja Dragon Age, ovat nousseet keskustelun keskelle. Voisivatko ne olla tulevaisuudessa myyntilistalla?

EA:n toimitusjohtaja Andrew Wilson kuitenkin toistaa, että yhtiön arvot ja sitoutuminen pelaajiin pysyvät ennallaan. Kaupan on määrä toteutua vuonna 2026 jolloin selviää, pysyykö EA:n luova sydän todella sen omissa käsissä vai uusien omistajien sanelussa.