EA:n vauhdikas moninpeli Knockout City ilmestyy toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa EA:n vauhdikas moninpeli Knockout City ilmestyy toukokuussa

Knockout City

Electronic Artsin ja Velan Studiosin uusi Knockout City -peli ilmestyy toukokuun 21. päivä. Knockout City on vauhdikas moninpeli, jossa pelaajat tarvitsevat polttopallosta tuttuja heittämisen, kiinniottamisen ja väistämisen taitoja pärjätäkseen kilpailuhenkisissä otteluissa.

Aluksi pelissä tulee olemaan viisi moninpelikarttaa erityisine esteineen ja ominaisuuksineen. Saatavilla on myös harjoitusalue, jossa voit treenata joukkueesi kanssa. Pelivälineitä on valittavana kuusi erilaista aina räjähtävästä Bomb Ball -pallosta painovoimaa vastustavaan Moon Ball -palloon.

Pelata voi joko 3 vastaan 3, 4 vastaan 4 tai kaikki kaikkia vastaan -pelitiloissa. Yhteensä joukkueessasi voi olla pelaajia 32 kappaletta. Pelihahmoja voi luonnollisesti tuunata makunsa mukaan erilaisten vaatteiden ja varusteiden avulla.

Knockout City

Peli tulee saataville PlayStation 4, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle. Peli on takaisinpäin yhteensopiva myös Playstation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleilla.

Julkaisupäivästä alkaen pelaajilla on mahdollisuus kokeilla Knockout Cityä ilmaiseksi rajoitetun ajan. Peli voi pelata myös ristiin konsoleiden ja PC:n välillä.

Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen

Resident Evilin fanit, nyt kannattaa kirjaimellisesti pysyä netistä poissa. Capcomin odotettu uutuus, Resident Evil Requiem, on päässyt varhaisiin käsiin, ja spoilereiden pelko on todellinen. Pelin juonenkäänteet, kuten Leon S. Kennedyn kohtalo, saattavat paljastua ennen virallista julkaisua.

Requiem palaa sarjan alkujuurille ja lupaa koota yhteen pitkäaikaiset tarinalinjat fanien suosikkihahmojen, kuten Leonin ja Sherryn, kanssa. Monet fanit pitävät tätä todennäköisesti viimeisenä mahdollisuutena nähdä joitakin hahmoja ennen kuin Capcom siirtää sarjan seuraavaan vaiheeseen.

Varhaisia PS5-kappaleita on jo bongattu myymälöissä, ja eräs tunnettu Resident Evil -vuotaja Dusk Golem vahvisti, että ainakin yksi kappale on liikkeellä. Toistaiseksi spoilereita ei ole paljastettu, mutta varautuminen on fiksua.

Parasta tapaa välttää juonipaljastuksia on pysytellä poissa sosiaalisesta mediasta, YouTubesta ja Twitchistä, tai ainakin mykistää pelin nimet ja avainsanat. Julkaisupäivä, 27. helmikuuta, lähestyy nopeasti, joten spoilerivapaa elämä tulee olla tiukkaa.

Requiem yhdistää vanhan ja uuden saumattomasti nykyaikaisessa paketissa kahden päähenkilön voimin. Jos siis haluat säilyttää yllätyksen, nyt on aika vetäytyä internetin syövereistä.

Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen

Grand Theft Auto VI

Siinä missä moni pelitalo hehkuttaa generatiivista tekoälyä uutena taikasanana, Rockstar Games tekee täyskäännöksen toiseen suuntaan. Studio vahvistaa, että odotettu Grand Theft Auto VI tehdään täysin ilman generatiivista AI:ta. Emoyhtiö Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick korosti tuoreessa haastattelussa, että peli on täysin ihmisten käden jälkeä.

Zelnickin mukaan Rockstarin maailmat rakennetaan rakennus rakennukselta, katu kadulta, kaupunginosa kaupunginosalta. Toisin sanoen Vice City ei synny nappia painamalla algoritmin sylkäisemänä, vaan kehittäjien käsissä. Vaikka yhtiö hyödyntää tekoälyä ja koneoppimista taustalla, generatiivinen AI ei ole mukana GTA 6:n sisällöntuotannossa. Rockstarin mukaan juuri tämä erottaa heidän pelinsä massasta. Heidän pelimaailma ei ole proseduraalisesti luotu, vaan huolella suunniteltu viihdekokonaisuus.

Julkaisupäiväkin on nyt lukittu ja GTA 6 saapuu 19. marraskuuta 2026. Viivästyksiä on nähty, mutta Take-Two vakuuttaa pysyvänsä aikataulussa. Yhtiö odottaa pelin luovan sille uuden taloudellisen perustason tilikaudelle 2027 ja vahvistavan kannattavuutta merkittävästi. Peli julkaistaan samaan aikaan sekä digitaalisena että fyysisenä versiona.

Tarina vie pelaajat takaisin Vice Cityyn, jossa rikoksen poluille ajautuvat Lucia ja Jason. Jason on entinen sotilas, joka etsii tasapainoa siviilielämään, kun taas sarjan ensimmäinen naispuolinen päähenkilö Lucia on vastikään vapautunut Leonidan vankilasta ja tavoittelee parempaa elämää, keinoista viis. Peli julkaistaan PlayStation 5- ja Xbox Series X ja Series S -konsoleille, mutta PC-version aikataulu on yhä avoin.