Eastern Trade Tycoon: Inheritance ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Eastern Trade Tycoon: Inheritance ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Eastern Trade Tycoon: Inheritance

-pelipalvelussa on julkaistu ilmainen kaupankäyntisimulaattori , joka sijoittuu fiktiiviseen muinaiseen Itä-Aasiaan. Peli tarjoaa pelaajille mahdollisuuden nousta tyhjätaskusta mahtavaksi kauppiaaksi.

Pelin maailma kattaa 80 historialliseen maantieteeseen perustuvaa kaupunkia Yanzhoun keskustasangoilta Luoyangin Guanzhongiin. Pelaajat voivat käydä kauppaa 89 erilaisella hyödykkeellä, joiden hinnat vaihtelevat ajan ja tapahtumien mukaan.

”Pelaajat eivät ole vain kauppiaita, vaan myös perheenpäitä”, kertoo pelin kuvaus. Kaupankäynnin ohella pelaajat perustavat perheen, rakentavat kartanon ja kasvattavat jälkikasvua jatkamaan perheyritystä sukupolvien ajan.

Pelissä menestyminen vaatii strategista ajattelua. Kauppakaravaanien muodostaminen on tärkeää sekä tavaroiden kuljetuskapasiteetin että rosvoilta suojautumisen kannalta. Satunnaiset tapahtumat, kuten onnekkaat löydöt tai varkaudet, tuovat peliin yllätyksellisyyttä.

Myöhemmässä vaiheessa pelaajat voivat perustaa pysyviä yrityksiä eri kaupunkeihin. Tavoitteena on saavuttaa yli 50 prosentin markkinaosuus ja nousta johtavaksi kauppiaaksi alueella.

Peli seuraa pelaajan edistymistä tilastojen avulla, mukaan lukien vuosittaiset varallisuusmuutokset, kauppatavarat ja vieraillut paikat.

Eastern Trade Tycoon: Inheritance on nyt ladattavissa ilmaiseksi :lle Steam-palvelusta. Peli muuttuu maksulliseksi marraskuun aika, joten nappaa se talteen nopeasti.

The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä

Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. ei nimittäin paljastanut , vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.

Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.

Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. -pelaajille ja -käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.

Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.

Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.