Edesmennyt rokkikukko Lemmy Kilmister oli intohimoinen videopelien ystävä – harvinaista videomateriaalia nyt katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Edesmennyt rokkikukko Lemmy Kilmister oli intohimoinen videopelien ystävä – harvinaista videomateriaalia nyt katsottavissa

Videopelihistorioitsija Damiano Gerli on löytänyt pätkän italialaisesta televisiosta, jossa edesmennyt, mahtava ja suuri Motörheadin laulaja Lemmy Kilmister päästelee Sonic the Hedgehog 2 -pelin parissa.

Vuoden 1997 pätkässä legendaarista rock-miestä kysytään, pitääkö hän videopeleistä. Rokkikukon vastaus on melko voimakas ”Totta kai!”

Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täältä.

Lemmy on puhunut rakkaudestaan videopeleihin, erityisesti Sonic-pelisarjaan. Retro Gamerin Nick Thropen mukaan hän antoi haastattelun lehdelle muutama vuosi sitten ja paljasti pitävänsä Knucklesin pelaamisesta Sonic-peleissä. Hän kertoi myös omistaneensa uransa aikana monia pelikonsolityyppejä, mukaan lukien Atari Lynx, SNES, Dreamcast, Xbox ja GameCube. Lisäksi hän piti Strider-pelistä, mutta hän koki sen niin vaikeaksi, että jopa ”kahden helvetin kuukauden” pelaamisen jälkeen hän ei kyennyt kaatamaan Grandmaster Meioa.

Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täältä.

Kun otetaan huomioon Sonic 2:n julkaisun vuosi 1992 ja vuosi 1997, voisi olettaa, että Lemmy piti Mega Drive -konsoliaan bussissa säännöllisenä viihteenlähteenä.

Just Cause -kehittäjä pistelee merkittävän studionsa nurin Kommentit pois päältä artikkelissa Just Cause -kehittäjä pistelee merkittävän studionsa nurin

Just Cause -sarjasta tunnettu Avalanche Studios on sulkenut Liverpoolin toimistonsa ja irtisanonut 31 työntekijää. Päätös seuraa Microsoftin lopullista ratkaisua perua studion työn alla ollut Contraband, 1970-luvun fiktiiviseen Bayanin maahan sijoittunut co-op-salakuljetuspeli, joka julkistettiin näyttävästi Xboxin E3-lavalla jo vuonna 2021. Vielä kesällä projektia väitettiin vain tauolla, mutta kulisseissa tauko näyttää muuttuneen pysäytykseksi.

Avalanche kertoi asiasta virallisessa tiedotteessaan, jossa se kiitti lähteviä työntekijöitä näiden panoksesta ja lupasi tukea heitä siirtymävaiheen aikana. Yhtiön muu organisaatio jatkaa toimintaansa, mutta Liverpoolin sulkeminen on yhtiölle iso menetys etenkin, kun kyseessä oli studio, joka kantoi pitkään Microsoftille suunnatun AAA-projektin vastuuta.

Contraband ei kuitenkaan ollut Microsoftin ainoa kohtalokas hanke tänä vuonna. Yhtiö pyyhki pöydältä myös Raren Everwildin, Perfect Dark -rebootin sekä ZeniMax Online Studiosin uuden MMO-projektin. Syyksi on useissa raporteissa nostettu yhtiön kunnianhimoiset tulostavoitteet, jotka ovat johtaneet useisiin irtisanomisaaltoihin, yhteensä jopa noin 9 000 työntekijää on saanut lähteä eri yksiköistä.

Vaikka Avalanche pyrkii katsomaan eteenpäin, on selvää, että studion sisällä eletty syksy on ollut kaikkea muuta kuin rauhallinen. Contraband ehti herättää paljon uteliaisuutta, mutta näyttää nyt liittyvän niiden monien kunnianhimoisten projektien joukkoon, jotka eivät koskaan näe päivänvaloa.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.