Elden Ring Nightreign loistaa käsikonsolilla – Asus ROG Ally X saa loistavan peliparin Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring Nightreign loistaa käsikonsolilla – Asus ROG Ally X saa loistavan peliparin

Elden Ringin uusi itsenäinen osa, Nightreign, on saapunut pelaajien käsiin, ja se toimii hämmästyttävän hyvin käsikonsolilla. Testeissä ROG Ally X osoittautuu lähes täydelliseksi laitteeksi tähän synkkään fantasiaseikkailuun, joka sijoittuu kompaktille mutta yksityiskohtaiselle Limveldin saarelle.

Vaikka edellinen lisäosa Shadow of the Erdtree oli huomattavasti raskaampi graafisesti, Nightreignin rajatumpi kartta mahdollistaa sulavamman pelikokemuksen. Tämä näkyy erityisesti siinä, että ruudulla on harvemmin valtavasti liikkuvia osia samanaikaisesti. Ally X:n tehokas 24 Gt:n RAM-muisti, josta 16 Gt voidaan varata suoraan näytönohjaimelle, antaa sille etulyöntiaseman kilpailijoihin, kuten Deckiin tai Lenovo Legion Gohon verrattuna.

Pelitesti paljastaa, että Nightreign pyörii Ally X:llä 1080p-tarkkuudella ja korkeimmilla grafiikka-asetuksilla keskimäärin 30 kuvan sekuntivauhdilla, vaikka taistelujen ja visuaalisten efektien ryöpytyksessä ruudunpäivitys voi hetkellisesti pudota 27 fps:ään. 720p-tasolla peli suoriutuu vieläkin paremmin: matalilla asetuksilla päästään jopa 53 fps:n keskiarvoon.

Jos tavoitteena on mahdollisimman sulava pelikokemus, 720p-resoluutio ja keskitasoiset grafiikka-asetukset tarjoavat parhaan tasapainon visuaalisen laadun ja suorituskyvyn välillä. Tällöin päästään usein lähelle 50 fps:n keskiarvoa. Vaikka kaikkein sulavinta 60 fps -tasoa ei saavutetakaan kuin kevyissä kohtauksissa, kokemus on silti vaikuttava käsikonsolilla pelattuna.

Yhteenvetona voidaan sanoa, että Nightreign on erinomainen valinta käsikonsolipelaajille, erityisesti :n omistajille. Peli näyttää hyvältä, toimii vakaasti ja tarjoaa intensiivisiä taisteluita missä tahansa – vaikka sohvalta tai junamatkalta käsin. Ja vaikka tehokkaampi laitteisto julkaistaisiinkin myöhemmin tänä vuonna, Ally X on tällä hetkellä varma valinta seikkailijoille, jotka haluavat ottaa Limveldin mukaansa.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin Kommentit pois päältä artikkelissa Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin

Suositun korttipelihitin Balatron julkaisija on siirtymässä uuden omistajan käsiin. Yhtiön nykyinen omistaja Turin on sopinut myyvänsä 84,5 prosentin osuutensa Playstackista Integrated Media Companyn (IMC) tytäryhtiölle noin 131 miljoonalla eurolla. Kauppa odottaa vielä osakkeenomistajien hyväksyntää.

Jos järjestely toteutuu, Playstack päätyy saman katon alle tunnettujen viihde- ja pelibrändien, kuten Fandomin, GameSpotin, Screen Junkiesin ja Fanaticalin kanssa. Käytännössä kyseessä on merkittävä yrityskauppa pelialan indie-julkaisijoiden kentällä.

Playstackilla on ollut viime vuosina vahva vire. Yhtiön mukaan sen julkaisuista yli 85 prosenttia on ollut menestyksiä, ja sen pelikirjasto on kerännyt Steamissa yli 87 miljoonan euron edestä myyntiä. Viime tilikauden aikana Playstackin pelit ladattiin yli 20 miljoonaa kertaa.

Playstackin perustaja ja toimitusjohtaja Harvey Elliot korosti, että omistajanvaihdos ei tarkoita muutoksia yhtiön arkeen. Hänen mukaansa tiimi, strategia ja keskittyminen laadukkaiden indie-pelien julkaisemiseen säilyvät ennallaan. Toisin sanoen pelaajien näkökulmasta kyseessä on ainakin toistaiseksi enemmänkin kulissien takainen omistajavaihdos kuin suuri suunnanmuutos.

Balatron jättimenestys on nostanut Playstackin viime vuosina indie-pelijulkaisijoiden kärkikaartiin, joten ei ole ihme, että yhtiö on herättänyt kiinnostusta myös suuremmissa mediataloissa. Nyt jää nähtäväksi, millaisia mahdollisuuksia uusi omistaja tuo mukanaan Playstackin seuraavaan lukuun.