Elden Ring Nightreign saa päivityksen 1.01.2 – korjauksia yöllisille lordeille ja aseille Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring Nightreign saa päivityksen 1.01.2 – korjauksia yöllisille lordeille ja aseille

on julkaissut -laajennuksen päivityksen 1.01.2, joka keskittyy useiden bugien korjauksiin. Päivitys on saatavilla :lle Steamissa sekä :lle, :lle, Xbox Onelle ja :lle. Viime viikolla julkaistu ensimmäinen päivitys teki yksinpelistä aiempaa helpompaa, ja nyt korjaukset parantavat erityisesti aseiden toimivuutta ja taisteluja yöllisiä lordeja vastaan.

Merkittävimpiä korjauksia ovat muun muassa jousiaseiden fyysisen hyökkäysvoiman korjaus, virheet aseiden taitojen vaikutuksissa ja demonikauppiaan esiintymisen palauttaminen tietyissä tehtävissä. Lisäksi korjattiin ongelmia, jotka liittyivät yöllisten luolien hahmojen toimintaan ja taistelun vakauteen erityisesti Adel, Baron of Night -pomotaistelussa. Myös pelaajan pelastaminen vaikeassa tilanteessa on nyt sujuvampaa.

FromSoftwaren mukaan päivitys ei poista kaikkia ongelmia, mutta kehittäjät jatkavat aktiivisesti bugien korjaamista ja pelin parantamista. Tulevaisuudessa pelin sisältöä laajennetaan asteittain, ja Nightlord-pomotaisteluihin on tulossa uusia haasteita.

Päivityksen versiotiedot näkyvät pelin aloitusruudun oikeassa alakulmassa App Ver. 1.01.2 ja Regulation Ver 1.01.3. Nightreign tarjoaa haastetta niin uusille kuin kokeneillekin pelaajille, ja päivitykset tuovat mukanaan sujuvampaa pelikokemusta.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi Ninja Turtles -seikkailu VR:ssä näyttää ensimmäiset parkour-liikkeet Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ninja Turtles -seikkailu VR:ssä näyttää ensimmäiset parkour-liikkeet

Ninjakilpikonnat hyppivät pian virtuaalisesti New Yorkin kattojen yllä, kun ensimmäinen ensimmäisen persoonan -peli, , julkaistaan :lle. Uusin kehittäjäpäiväkirja antaa ensikosketuksen parkour- ja liikkumismekaniikkoihin, jotka lupaavat vauhdikasta toimintaa ja seikkailua kaupungin yllä.

Pelin luova johtaja Ace St. Germain kertoo, että viemäreissä liikkuminen on hidasta ja varovaista, kun taas maan päällä vauhti ja pystysuuntainen tutkiminen ovat keskiössä. Pelaajat voivat tarttua reunoihin, loikata ilmassa ja liukua naruilla, mikä lisää liikkumisen vapautta ja tekee kaupungin tutkimisesta hauskaa. Vaikka koko New Yorkia ei ole mallinnettu, keskeiset alueet ja arkkitehtuuri, kuten Confucius Plaza (“Wise Man Building”), tuovat kaupungin tunnelmaa peliin.

TMNT: Empire City yhdistää ensimmäisen persoonan VR:n ja co-op-toiminnan, jolloin kaverin kanssa voi yhdessä tutkia, taistella ja temppuilla. Peli on jo mahdollista laittaa toivelistalle Steamissa ja Meta Storella, jos haluaa olla ensimmäisten joukossa testaamassa kilpikonnien uusia temppuja.