Elokuvamainen kauhupeli Abandoned ilmestyy PS5-konsolille loppuvuodestaKommentit pois päältä artikkelissa Elokuvamainen kauhupeli Abandoned ilmestyy PS5-konsolille loppuvuodesta
Hollantilainen Blue Box Game Studios on julkaisemassa uutta elokuvamaista Abandoned -kauhupeliä yksinoikeudella PlayStation 5 -konsolille. Pelin odotetaan ilmestyvän tämän vuoden lopulla.
Pelissä yhdistyvät ensimmäisen persoonan kauhu, selviytyminen ja räiskintä, erittäin tarkkaan mallinnetussa avoimessa maailmassa.
Tarinaltaan peli seuraa Jason Longfieldiä, joka herää merkillisestä metsästä yksin ilman muistoja miten päätyi sinne. Vähitellen selviää, että hän on joutunut kaapatuksi ja viety metsään tarkoituksella.
Peli hyödyntää täysin PS5-konsolin uusia ominaisuuksia kuten DualSense -ohjainta. Peli tukee myös 60 fps:n ruudunpäivitysnopeutta sekä 4k-resoluutiota.
Abandoned ilmestyy loppuvuodesta PlayStation 5 -konsolille.
Rakennussimulaatio RoadCraft on virallisesti julkaistu, ja nyt pääsee vihdoin iskemään lapionsa maahan – tai oikeammin, hyppäämään jättikaivurin kyytiin. Pelin julkaisuvideokin on katsottavissa alta, joten jos haluat nähdä, miltä tulvatuhojen siivoaminen ja romurautojen roudaaminen oikeasti näyttää.
RoadCraftissa hoidetaan hommia isoilla koneilla isoissa ongelmissa. Tulvat, myrskyt ja muut luonnonkatastrofit ovat sotkeneet paikat, ja pelaajan tehtävä on korjata, rakentaa ja siivota – kone kerrallaan. Ajettavana on yli 40 erilaista työkonetta kuorma-autoista kaivinkoneisiin, ja erilaisia työtehtäviä piisaa niin siltojen rakentamisesta tehtaiden kunnostamiseen kuin jätevuorten siivoamiseen.
Peli ei kuitenkaan ole pelkkää yksin puurtamista – mukana on yhteistyötila jopa neljälle pelaajalle. Karttoja on kahdeksan, ympäristöjä kolme, ja pelattavaa yhteensä 28 neliökilometrin alueella. Käytännössä tekemistä riittää kevyesti yli 80 tunniksi, eikä maailma rajoita: avoin hiekkalaatikkotyyli tarjoaa vapaat kädet lähestyä tehtäviä omalla tavallaan.
Lisämausteen tuo realistinen fysiikanmallinnus, joka saa raskaan kaluston tuntumaan raskaalta – ja palkitsevalta. Oli kone sitten pieni puskutraktori tai massiivinen nosturi, hommat hoituvat sulavasti ja fiilis on kohdillaan.
Pelin kehittäjä Saber Interactive tunnetaan erityisesti teknisesti kunnianhimoisista ja raskaalla kalustolla kyllästetyistä peleistään, kuten SnowRunner ja MudRunner. Näissäkin on päästy kyntämään mutaan ja kaaokseen joko yksin tai porukalla, joten RoadCraft jatkaa tuttua linjaa, mutta vie työmaahenkisen simulaation aivan uudelle tasolle. Saberilla on kokemusta siitä, miten raskaat ajoneuvot saadaan tuntumaan oikeasti painavilta ja ympäristö aidosti elävältä – ja se näkyy tässäkin.
RoadCraft on nyt saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle. Ikäraja on PEGI 3, eli hommiin pääsee myös perheen nuoremmat rakennusmestarit.
Ubisoftin tuleva strategiapeli Anno 117: Pax Romana vie pelaajan Rooman valtakunnan aikaan ja asettaa tämän kuvernöörin rooliin. Tavoitteena on rakentaa toimiva, vauras ja elävä kaupunki – ja valita itse, millä keinoin siihen päästään.
Pelissä voi kehittää omaa provinssiaan eri tavoin: sotimalla, neuvottelemalla tai uskonnollisella otteella. Mitään yhtä oikeaa tapaa ei ole, vaan pelaaja saa itse päättää, miten oma kaupunki kasvaa ja millaisia ratkaisuja tehdään matkan varrella.
Uusin traileri näyttää käytännössä, millaisia asioita kuvernöörin työ pitää sisällään. Rakentamista, kauppaa, resurssien hallintaa ja asukkaiden tarpeista huolehtimista – tuttua Anno-sarjan tyyliä, mutta uudessa historiallisessa ympäristössä. Tavoitteena on edelleen kehittää toimiva yhteiskunta enemmän rakentamisen kuin tuhoamisen kautta.
Anno 117: Pax Romana ilmestyy tänä vuonna PC:lle (Ubisoft Connect), Xbox Series X/S:lle ja PlayStation 5:lle. Peli sisältyy myös Ubisoft+ Premium -tilaukseen.