Elokuvaohjaaja syyttää Resident Evil Village -peliä plagioinnista Kommentit pois päältä artikkelissa Elokuvaohjaaja syyttää Resident Evil Village -peliä plagioinnista

Campcomin Resident Evil Village -selviytymiskauhupeli julkaistiin 7. päivä toukokuuta ja peli onkin menestynyt erinomaisesti arvosteluissa sekä pelaajien keskuudessa. Uutisoimme aiemmin pelin rikkoneen pelisarjan aiempia ennätyksiä Steamissa.

Nyt elokuvaohjaaja syyttää Capcomia plagioimisesta. Ohjaaja kertoo LinkedIn -päivityksessä, että yksi pelin hirviöistä on kopioitu suoraan vuoden 2013 Frankenstein’s Army -elokuvasta. Hahmojen välillä on selviä yhtäläisyyksiä tosin Resident Evil Villagen hirviöllä on päässään potkureiden tilalla moottorisahoja.

Pelisarja on aiemminkin ottanut inspiraatiota kauhuelokuvista, joten on täysin mahdollista, että hirviön ulkoasu peliin on saatu Raaphorstin elokuvasta. Capcom ei ole antanut virallista vastausta ohjaajan väitteisiin.

Resident Evil Village on saatavilla PC:lle, PS4, PS5, One ja Xbox Series X/S -konsoleille sekä Stadialle.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, Series -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.

007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu

saa paljon huomiota jo ennen julkaisuaan, ja nyt yksi tärkeimmistä teknisistä kysymyksistä on saanut vastauksen. Kehittäjä on vahvistanut, että peli pyörii 60 kuvataajuudella sekunnissa Pro -konsolilla.

Aiemmin pelin esittelymateriaali herätti huolta suorituskyvystä, sillä toiminta näytti paikoin nykivältä erityisesti suurissa toimintakohtauksissa. Nyt studio kertoo käyttäneensä lisäaikaa optimointiin ja saaneensa tilanteen kuntoon. Lopputuloksena 60 fps on saatavilla suorituskykytilassa myös perus-:llä, kun taas laadukkaampi grafiikkatila pyörii 30 fps:n nopeudella.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelaajat voivat valita joko sulavan toiminnan tai visuaalisesti näyttävämmän Bond-elämyksen välillä. IO Interactive ei ole vielä tarkentanut, miten peli toimii X -konsoleilla tai kevyemmällä Series S -mallilla, mutta oletettavasti tarjolla on samankaltaiset vaihtoehdot kuin PlayStationilla.

Bond-peli on kuitenkin selvästi yksi vuoden odotetuimmista julkaisuista. -sarjasta tunnettu IO Interactive lupaa, ettei uusi 007-seikkailu vie studion huomiota pois sen tunnetuimmasta brändistä, mutta samalla se haluaa tehdä Bondista modernin, toimintapainotteisen vakoojaseikkailun.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 2026 :lle sekä nykyisille – ja -konsoleille. Nyt ainakin yksi asia on varma, että Bond ei enää seikkaile nykivässä 007 fps -tilassa.