Elon Musk uskoo tekoälyn vievän meiltä työt Kommentit pois päältä artikkelissa Elon Musk uskoo tekoälyn vievän meiltä työt

Elon Musk ennustaa tekoälyn (AI) vievän lopulta kaikki työmme, mutta herra itse ei näe tätä välttämättä huonona asiana. ”Todennäköisesti kukaan meistä ei tule olemaan töissä”, Musk sanoi tekoälystä teknologia konferenssissa Pariisissa. Hän visioi puheessaan tulevaisuutta, jossa työskentely olisi vapaaehtoista. ”Jos haluat tehdä työtä harrastusmielessä, voit toki tehdä sitä”, Musk sanoi. ”Mutta muuten tekoäly ja robotit tarjoavat meille kaikki haluamamme tavarat ja palvelut.”

Tämän skenaarion toteutuakseen tarvitsisi hänen mukaansa ”universaalin perustulon”, jota ei tule sekoittaa perustuloon, vaikka hän ei tarkemmin avannut mitä tämä tarkoittaisi. (Perustulolla tarkoitetaan hallituksen maksamaa toimeentulotukea kaikille kansalaisille ansioista riippumatta.) ”Hyödykkeistä tai palveluista ei olisi pulaa”, hän sanoi.

Tekoälyn kyvykkyydet ovat räjähdysmäisesti kasvaneet viime vuosina, niin nopeasti, että sääntelyelimet, yritykset ja kuluttajat vasta opettelevat käyttämään teknologiaa vastuullisesti. Huoli eri alojen ja työpaikkojen muutoksesta tekoälyn yleistyessä on myös kasvanut. Tammikuussa Massachusettsin Teknillisen korkeakoulun tietojenkäsittelytieteen ja tekoälyn laboratoriossa tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että työpaikat ottavat tekoälyn käyttöön paljon hitaammin kuin jotkut olivat odottaneet tai pelänneet. Raportti myös totesi, että useimmat aiemmin tekoälyn haavoittuvaisiksi tunnistetut työpaikat eivät olleet työnantajille taloudellisesti kannattavia automatisoida sillä hetkellä.

Asiantuntijat uskovat myös laajalti, että monet tehtävät, jotka vaativat korkeaa tunneälyä ja ihmiskontakteja, kuten mielenterveysalan ammattilaiset, luovan työn tekijät ja opettajat, eivät tule korvattaviksi.

Musk on ollut avoin tekoälyä koskevien huoliensa suhteen. Hän kutsui avauspuheessaan teknologiaa suurimmaksi pelokseen. Hän mainitsi Ian Banksin ”Culture”-kirjasarjan, joka on utopistinen tieteiskuvauksemme yhteiskunnasta, jota johtaa edistyksellinen teknologia, realistisena ja ”parhaimpana visiona tekoälyn tulevaisuudesta”.

Työttömässä tulevaisuudessa Musk kuitenkin pohti, tuntisivatko ihmiset itsensä henkisesti toteutuneiksi. ”Kysymys on todella merkityksestä – jos tietokoneet ja robotit voivat tehdä kaiken paremmin kuin sinä, onko elämälläsi merkitystä?” hän sanoi. ”Uskon silti, että ihmisillä on ehkä edelleen roolinsa tässä – sillä saatamme antaa tekoälylle merkityksen.” Hän käytti myös puheenvuoronsa vanhempien kehottamiseen rajoittamaan lasten näkemää somea, koska ”heille ohjelmoidaan dopamiinin maksimointia tavoittelevaa tekoälyä”.

Lähde: CNN

Suomeen rantautunut realme näytti jättiläisille keskisormea myyntitilastoissa Kommentit pois päältä artikkelissa Suomeen rantautunut realme näytti jättiläisille keskisormea myyntitilastoissa

Suomen älypuhelinmarkkinoilla on koettu historiallinen ja täysin poikkeuksellinen käänne. Vasta toukokuussa maahamme virallisesti palannut ja OnePlussan paikan Euroopan markkinoilla ottanut  on tehnyt uskomattoman nousun. Keskiviikkona 1. heinäkuuta 2026 julkaistujen operaattoreiden virallisten kesäkuun myyntitilastojen mukaan uusi realme GT 8 Pro 5G -lippulaivamalli kiilasi suoraan DNA:n kuluttaja-asiakkaiden myydyimmäksi puhelimeksi.

Samalla se jätti taakseen markkinoita pitkään hallinneet jättiläiset, kuten Applen upouuden iPhone 17 Pron sekä Samsungin kestosuosikki Galaxy A16:n. Salamannopea menestys jatkui myös Elisan henkilöasiakkaiden listalla, jossa realme debytoi suoraan korkealla viidennellä sijalla.

Syynä poikkeuksellinen 500 euron vaihtotarjous

Vaikka realme palasi Suomeen rytinällä viiden eri puhelinmallin voimin ja sai heti taakseen laajan jälleenmyyntiverkoston (DNA, Elisa, Power, Verkkokauppa.com, Veikon Kone ja uusimpana Gigantti), myyntipiikin takana on ennen kaikkea operaattoreiden kanssa solmittu poikkeuksellisen aggressiivinen markkinointikampanja.

Laitteen virallinen suositushinta Suomessa on 999 euroa (12 Gt / 256 Gt), mutta aina heinäkuun 5. päivään asti käynnissä oleva vaihtotarjous lupaa vanhasta puhelimesta vähintään 400 euron ylimääräisen lisähyvityksen. Käytännössä kuluttajat ovat päässeet käsiksi Snapdragon 8 Elite Gen 5 -suorittimella ja peräti 7000 mAh:n jättiakulla varustettuun huippulaitteeseen alkaen vain 499 eurolla luovuttamalla vaihdossa minkä tahansa vanhan toimivan älypuhelimen.

Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan

Vain hetki sen jälkeen, kun ilmoitti luopuvansa uusien -pelien levyjulkaisuista vuodesta 2028 alkaen, katseet ovat kääntyneet Microsoftiin. Tuoreiden huhujen mukaan myös seuraavan sukupolven , työnimeltään , olisi suunnitteilla ilman levyasemaa.

Väitteen esitti Windows Central, jonka lähteiden mukaan kehittää digitaalisuuteen painottuvaa konsolia. Kyse on kuitenkin toistaiseksi epävirallisesta tiedosta, eikä Microsoft ole vahvistanut suunnitelmia. Samalla The Verge raportoi, että yhtiö testaa ominaisuutta, jonka avulla fyysisen pelilevyn voisi liittää pysyvästi omaan Microsoft-tiliin. Jos levyn myöhemmin myisi tai luovuttaisi eteenpäin, digitaalinen käyttöoikeus poistuisi.

Ajatus täysin digitaalisesta Xboxista ei olisi täysin uusi. Microsoft tavoitteli vastaavaa mallia jo vuonna 2013 Xbox Onen julkaisun yhteydessä, mutta suunnitelmat kaatuivat pelaajien voimakkaaseen vastareaktioon. Ironista kyllä, tuolloin Sony irvaili kilpailijalle näyttämällä videolla, kuinka -peli ”jaetaan” yksinkertaisesti ojentamalla pelikotelo ystävälle.

Vaikka pelien ostaminen digitaalisesti on nykyään selvästi yleisempää kuin levyjen hankkiminen, fyysisistä peleistä luopuminen jakaa edelleen mielipiteitä. Monet arvostavat mahdollisuutta keräillä pelejä, lainata niitä tai myydä ne eteenpäin. Jos myös Microsoft päättää jättää levyaseman historiaan, pelialan siirtyminen täysin digitaaliseen tulevaisuuteen näyttää olevan enää ajan kysymys, vaikka kaikki pelaajat eivät siihen vielä olisikaan valmiita.