Elon Musk uskoo tekoälyn vievän meiltä työt Kommentit pois päältä artikkelissa Elon Musk uskoo tekoälyn vievän meiltä työt

Elon Musk ennustaa tekoälyn (AI) vievän lopulta kaikki työmme, mutta herra itse ei näe tätä välttämättä huonona asiana. ”Todennäköisesti kukaan meistä ei tule olemaan töissä”, Musk sanoi tekoälystä teknologia konferenssissa Pariisissa. Hän visioi puheessaan tulevaisuutta, jossa työskentely olisi vapaaehtoista. ”Jos haluat tehdä työtä harrastusmielessä, voit toki tehdä sitä”, Musk sanoi. ”Mutta muuten tekoäly ja robotit tarjoavat meille kaikki haluamamme tavarat ja palvelut.”

Tämän skenaarion toteutuakseen tarvitsisi hänen mukaansa ”universaalin perustulon”, jota ei tule sekoittaa perustuloon, vaikka hän ei tarkemmin avannut mitä tämä tarkoittaisi. (Perustulolla tarkoitetaan hallituksen maksamaa toimeentulotukea kaikille kansalaisille ansioista riippumatta.) ”Hyödykkeistä tai palveluista ei olisi pulaa”, hän sanoi.

Tekoälyn kyvykkyydet ovat räjähdysmäisesti kasvaneet viime vuosina, niin nopeasti, että sääntelyelimet, yritykset ja kuluttajat vasta opettelevat käyttämään teknologiaa vastuullisesti. Huoli eri alojen ja työpaikkojen muutoksesta tekoälyn yleistyessä on myös kasvanut. Tammikuussa Massachusettsin Teknillisen korkeakoulun tietojenkäsittelytieteen ja tekoälyn laboratoriossa tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että työpaikat ottavat tekoälyn käyttöön paljon hitaammin kuin jotkut olivat odottaneet tai pelänneet. Raportti myös totesi, että useimmat aiemmin tekoälyn haavoittuvaisiksi tunnistetut työpaikat eivät olleet työnantajille taloudellisesti kannattavia automatisoida sillä hetkellä.

Asiantuntijat uskovat myös laajalti, että monet tehtävät, jotka vaativat korkeaa tunneälyä ja ihmiskontakteja, kuten mielenterveysalan ammattilaiset, luovan työn tekijät ja opettajat, eivät tule korvattaviksi.

Musk on ollut avoin tekoälyä koskevien huoliensa suhteen. Hän kutsui avauspuheessaan teknologiaa suurimmaksi pelokseen. Hän mainitsi Ian Banksin ”Culture”-kirjasarjan, joka on utopistinen tieteiskuvauksemme yhteiskunnasta, jota johtaa edistyksellinen teknologia, realistisena ja ”parhaimpana visiona tekoälyn tulevaisuudesta”.

Työttömässä tulevaisuudessa Musk kuitenkin pohti, tuntisivatko ihmiset itsensä henkisesti toteutuneiksi. ”Kysymys on todella merkityksestä – jos tietokoneet ja robotit voivat tehdä kaiken paremmin kuin sinä, onko elämälläsi merkitystä?” hän sanoi. ”Uskon silti, että ihmisillä on ehkä edelleen roolinsa tässä – sillä saatamme antaa tekoälylle merkityksen.” Hän käytti myös puheenvuoronsa vanhempien kehottamiseen rajoittamaan lasten näkemää somea, koska ”heille ohjelmoidaan dopamiinin maksimointia tavoittelevaa tekoälyä”.

Lähde: CNN

590 000 ihmistä maksoi kultaisesta Trump-puhelimesta, jota ei ole olemassa Kommentit pois päältä artikkelissa 590 000 ihmistä maksoi kultaisesta Trump-puhelimesta, jota ei ole olemassa

Lähes 600 000 amerikkalaista maksoi sata dollaria varauksesta puhelimeen, jota ei ole toimitettu yhdellekään heistä. Vuosi on kulunut, ja T1 on edelleen poissa markkinoilta.

Donald Jr. ja Eric Trump julkistivat Trump Mobile T1:n kesäkuussa 2025, strategisesti valittuna päivänä: isän kampanjajulkistuksen kymmenvuotispäivänä. Lippulaivapuhelin hinnoiteltiin 499 dollariin, ja sen piti olla amerikkalainen vaihtoehto Applelle ja Samsungille.

Toimitusaikataulu on ollut liikkuva maali. Alun perin puhelimen piti saapua loppukesästä 2025. Sen jälkeen lupaus siirtyi marraskuuhun, sitten joulukuuhun, sitten maaliskuuhun 2026. Huhtikuussa Trump Mobile uudisti verkkosivustonsa ja poisti julkaisupäivän kokonaan.

NBC News seurasi tilannetta omakohtaisesti maksamalla satasen varauksen jo elokuussa 2025. Toimittajat soittivat asiakaspalveluun viisi kertaa syys- ja marraskuun välillä, koska yhtiö ei lähettänyt minkäänlaisia päivityksiä tilauksista. Yhdessä puhelussa edustaja lupasi toimituksen 13. marraskuuta. Kun puhelin ei saapunut, seuraava lupaus oli joulukuu. Sitten luvattiin ”jossain vaiheessa ensimmäisellä kvartaalilla 2026”, ja viivästystä seliteltiin liittovaltion hallinnon sulkemisella, joka ei kuitenkaan koske yksityisiä yrityksiä.

Teknologiajournalisti Joseph Cox yritti tehdä saman kokeen 404 Medialle. Trump Mobile veloitti hänen kortiltaan väärän summan eikä koskaan kysynyt toimitusosoitetta. Cox kutsui kokemusta ”pahimmaksi, minkä hän on koskaan kohdannut kuluttajaelektroniikan ostamisessa.”

Huhtikuussa 2026 yhtiö päivitti hiljaa tilausehtojaan. Uuden sanamuodon mukaan varaus ei ole osto, ei luo sopimusta eikä takaa, että puhelinta koskaan valmistetaan. Ehdoissa todetaan suoraan, ettei yhtiö takaa laitteen kaupallista julkaisua, FCC-hyväksyntöjä, tuotannon alkamista tai toimitusaikataulua. Varauksia ei voi siirtää eikä niillä ole itsenäistä rahallista arvoa.

Senaattori Elizabeth Warren ja muut demokraattilainsäätäjät pyysivät tammikuussa liittovaltion kuluttajansuojavirasto FTC:tä tutkimaan, onko kyseessä ”syöttiä ja vaihto” -taktiikka sekä mahdollisesti harhaanjohtava ”Made in USA” -mainonta.

”Made in USA” onkin muuttunut hiljalleen muotoon ”amerikkalainen ylpeä suunnittelu” ja ”amerikkalaisten arvojen mukainen design.” Käytännössä yhtiön johtajat ovat vahvistaneet toimittajille, että puhelin valmistetaan pääosin ulkomailla. Ainoastaan viimeiset kymmenen kokoonpanovaihetta tapahtuisivat Miamissa. Odottaessaan tilauksiaan asiakkaat voivat ihailla Trump Mobilen verkkosivustoa, jolta löytyy myynnissä kunnostettuja iPhoneja, Kiinassa valmistettuja, ja käytettyjä Samsung-laitteita.

Suomalaisesta näkökulmasta tapaus on kiinnostava muistutus siitä, mitä tapahtuu, kun tuotejulkistus tehdään ennen kuin tuotetta on olemassa. Meillä on totuttu siihen, että puhelin on puhelimen näköinen ennen kuin siitä otetaan rahaa. 590 000 ihmistä oppi tämän läksyn kovalla tavalla.

Onko T1 tulossa? Yhtiö ei takaa sitä edes omissa ehdoissaan.

Tekoäly on puhelimen uusi supervoima – HONOR 600 -sarja tuo agenttitekoälyn suomalaisten arkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Tekoäly on puhelimen uusi supervoima – HONOR 600 -sarja tuo agenttitekoälyn suomalaisten arkeen

Uuden MagicOS-käyttöjärjestelmän myötä siirtyy kohti ”agenttista” tekoälyä. Tämä tarkoittaa teknologiaa, joka ei vain odota komentoja, vaan ymmärtää käyttäjän todellisia aikomuksia ja pystyy suorittamaan monivaiheisia tehtäviä sovellusten välillä.

AI agenttitekoäly: Luovuutta ja tehokkuutta

HONOR 600 -sarjassa tekoäly integroituu saumattomasti laitteen jokapäiväiseen käyttöön:

  • AI Kuvasta videoksi 2.0: Muuta valokuvasi elokuvamaisiksi videoiksi pelkällä sanallisella kuvauksella.
  • AI Photos Agent: Muokkaa kuvia kuvailemalla haluttu lopputulos manuaalisen säätämisen sijaan.
  • Tekoälypainike: Tunnistaa näytöllä olevan sisällön ja tarjoaa tilanteeseen sopivia toimintoja, kuten tiivistelmiä tai käännöksiä.
  • Pitkäikäisyys: Älykäs optimointi varmistaa, että puhelin pysyy sulavana vuosienkin käytön jälkeen.

Hinta ja saatavuus Suomessa

Molemmat mallit tulivat myyntiin 4. toukokuuta 2026. HONOR on panostanut merkittävästi laitteiden elinkaareen tarjoamalla niille poikkeuksellisen 6+6 vuoden päivitystuen (6 vuotta Android-päivityksiä ja 6 vuotta tietoturvapäivityksiä).