Elon Musk uskoo tekoälyn vievän meiltä työt Kommentit pois päältä artikkelissa Elon Musk uskoo tekoälyn vievän meiltä työt

Elon Musk ennustaa tekoälyn (AI) vievän lopulta kaikki työmme, mutta herra itse ei näe tätä välttämättä huonona asiana. ”Todennäköisesti kukaan meistä ei tule olemaan töissä”, Musk sanoi tekoälystä teknologia konferenssissa Pariisissa. Hän visioi puheessaan tulevaisuutta, jossa työskentely olisi vapaaehtoista. ”Jos haluat tehdä työtä harrastusmielessä, voit toki tehdä sitä”, Musk sanoi. ”Mutta muuten tekoäly ja robotit tarjoavat meille kaikki haluamamme tavarat ja palvelut.”

Tämän skenaarion toteutuakseen tarvitsisi hänen mukaansa ”universaalin perustulon”, jota ei tule sekoittaa perustuloon, vaikka hän ei tarkemmin avannut mitä tämä tarkoittaisi. (Perustulolla tarkoitetaan hallituksen maksamaa toimeentulotukea kaikille kansalaisille ansioista riippumatta.) ”Hyödykkeistä tai palveluista ei olisi pulaa”, hän sanoi.

Tekoälyn kyvykkyydet ovat räjähdysmäisesti kasvaneet viime vuosina, niin nopeasti, että sääntelyelimet, yritykset ja kuluttajat vasta opettelevat käyttämään teknologiaa vastuullisesti. Huoli eri alojen ja työpaikkojen muutoksesta tekoälyn yleistyessä on myös kasvanut. Tammikuussa Massachusettsin Teknillisen korkeakoulun tietojenkäsittelytieteen ja tekoälyn laboratoriossa tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että työpaikat ottavat tekoälyn käyttöön paljon hitaammin kuin jotkut olivat odottaneet tai pelänneet. Raportti myös totesi, että useimmat aiemmin tekoälyn haavoittuvaisiksi tunnistetut työpaikat eivät olleet työnantajille taloudellisesti kannattavia automatisoida sillä hetkellä.

Asiantuntijat uskovat myös laajalti, että monet tehtävät, jotka vaativat korkeaa tunneälyä ja ihmiskontakteja, kuten mielenterveysalan ammattilaiset, luovan työn tekijät ja opettajat, eivät tule korvattaviksi.

Musk on ollut avoin tekoälyä koskevien huoliensa suhteen. Hän kutsui avauspuheessaan teknologiaa suurimmaksi pelokseen. Hän mainitsi Ian Banksin ”Culture”-kirjasarjan, joka on utopistinen tieteiskuvauksemme yhteiskunnasta, jota johtaa edistyksellinen teknologia, realistisena ja ”parhaimpana visiona tekoälyn tulevaisuudesta”.

Työttömässä tulevaisuudessa Musk kuitenkin pohti, tuntisivatko ihmiset itsensä henkisesti toteutuneiksi. ”Kysymys on todella merkityksestä – jos tietokoneet ja robotit voivat tehdä kaiken paremmin kuin sinä, onko elämälläsi merkitystä?” hän sanoi. ”Uskon silti, että ihmisillä on ehkä edelleen roolinsa tässä – sillä saatamme antaa tekoälylle merkityksen.” Hän käytti myös puheenvuoronsa vanhempien kehottamiseen rajoittamaan lasten näkemää somea, koska ”heille ohjelmoidaan dopamiinin maksimointia tavoittelevaa tekoälyä”.

Lähde: CNN

Sony paljasti näyttävän Marvel’s Wolverine -erikoisversion PS5:stä Kommentit pois päältä artikkelissa Sony paljasti näyttävän Marvel’s Wolverine -erikoisversion PS5:stä

Insomniacin Marvel’s Wolverine saa julkaisunsa yhteydessä myös oman -erikoisversion. julkaisee 15. syyskuuta keltaiseen Wolverinen klassiseen asuun pohjautuvan PS5 Digital Edition -konsolin, jonka kyljessä komeilee Loganin tunnistettava kynnenjälki ja Wolverine itse.

Erikoispakettiin kuuluu myös samanhenkinen DualSense-ohjain, mutta pystyteline täytyy hankkia erikseen. Konsolin suositushinta Suomessa ja muualla euroalueella on 649,99 euroa. Erikoisohjaimen hinta on 84,99 euroa.

Jos kokonaan uuden konsolin ostaminen ei innosta, Sony tarjoaa myös Battle Yellow -kuoripaneeleita PS5 Slim- ja PS5 Pro -malleille. PS5 Prolle on lisäksi tarjolla hopeanvalkoinen ”Adamantium”-versio, jolla saa hieman metallisemman Wolverinen ilmeen. Molempien kuoriversioiden hinta on 74,99 euroa.

Erikoiskonsoli on kuitenkin saanut osakseen kritiikkiä yhdestä varsin näkyvästä puutteesta, sillä kyseessä on nimenomaan Digital Edition, eikä levyasemallista versiota ole tarjolla. Tämä on herättänyt jälleen keskustelua Sonyn päätöksestä lopettaa uusien PlayStation-pelien fyysisten levyjen tuotanto vuodesta 2028 alkaen. Ironista kyllä, Insomniac on vahvistanut, että itse Marvel’s Wolverine julkaistaan fyysisenä levynä.

Sony myy erikoistuotteita PlayStation Directin ja valikoitujen jälleenmyyjien kautta rajoitetun ajan. Wolverine itse ei siis vielä ehdi repiä levyjä koneesta irti, mutta Sony näyttää ainakin mielellään valmistautuvan digitaaliseen tulevaisuuteen.

Komponenttipula tekee keskihintaisesta vaihtoehdosta liki ylellisyyden Kommentit pois päältä artikkelissa Komponenttipula tekee keskihintaisesta vaihtoehdosta liki ylellisyyden

Nvidian näytönohjainten hinnankorotukset näyttävät nyt muuttuneen todellisuudeksi, eikä tilanne näytä erityisen hyvältä -pelaajien kannalta. Vielä hiljattain keskihintaiseksi vaihtoehdoksi mielletty maksaa Yhdysvalloissa jo yli 800 dollaria, eli noin 690 euroa.

Hintojen nousu ei koske pelkästään tehokkaimpia malleja. Tom’s Hardwaren keräämien jälleenmyyntitietojen mukaan suurimmat korotukset ovat osuneet yllättäen juuri keskihintaluokkaan. RTX 5070 mediaanihinta on noussut kesäkuun noin 570 eurosta noin 770 euroon, mikä tarkoittaa 36 prosentin nousua. RTX 5060 Ti 16GB hinta puolestaan on noussut noin 500 eurosta lähes 690 euroon eli noin 39 prosenttia.

Tilanne näyttää vielä rajummalta, kun hintoja verrataan näytönohjainten alkuperäisiin suositushintoihin. RTX 5070 julkaisuhetken suositushinta oli noin 430 euroa, kun taas RTX 5060 Ti 16GB noin 370 euroa. Käytännössä kortit maksavat nyt Yhdysvalloissa jo yli puolet enemmän kuin niiden alkuperäiset hintalaput antoivat ymmärtää.

Taustalla on koko teknologia-alaa ravisteleva komponenttipula, erityisesti RAM-muistien kasvava kysyntä. Tekoälyn vaatima muistimäärä on kasvattanut painetta valmistuskapasiteettiin, eikä helpotusta välttämättä ole luvassa aivan pian. Muistivalmistajien vuoden 2027 tuotantokapasiteetin kerrotaan olevan jo pitkälti myyty.

Jos trendi jatkuu, uuden pelikoneen kasaamisesta voi tulla entistä kalliimpi harrastus. Kun muistit, SSD-levyt, -lisenssit ja nyt myös näytönohjaimet kallistuvat, alkaa 500 euron hintaluokan näytönohjain kuulostaa pian melkein nostalgiselta muistilta.