Eminemin läsnäolo vahvistettiin tulevaan Fortnite Big Bang -tapahtumaan Kommentit pois päältä artikkelissa Eminemin läsnäolo vahvistettiin tulevaan Fortnite Big Bang -tapahtumaan

Epic Games on luvannut ”unohtumattoman” Big Bang -tapahtuman tapahtuvan Fortnitessa 2. joulukuuta. Räppäri Eminemia huhuiltiin tapahtuman päätähdeksi, ja nyt siihen viimein saatiin myös vahvistus.

Yhtiö on vahvistanut, että rap-artisti Eminem esiintyy Fortnitessa sen Big Bang -tapahtumassa, ja pelaajat voivat ostaa Skins-pukujen avulla itselleen Slim Shady -hahmon.

Mikäli alla oleva twiitti ei näy, voit ottaa sen haltuun tämän linkin kautta.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

Big Bang -tapahtuma muuttaa kaikki tuntemasi asiat Forniten parissa. Tämä todennäköisesti merkitsee siirtymistä uuteen lukuun, kun Fortniten OG-päivitys, joka näki kaikkien aikojen korkeimmat pelaajamäärät, korvataan jollain uudella.

Disney tuo Disneylandin Fortniteen Kommentit pois päältä artikkelissa Disney tuo Disneylandin Fortniteen

Disney on ottanut ensimmäisen ison askeleensa kohti Fortnite-yhteistyötä julkaisemalla Disneyland Game Rush -nimisen pelisaarekkeen, jossa pelaajat pääsevät juhlimaan Disneylandin 70-vuotista taivalta suoraan pelin sisällä. Tuloksena on värikäs, nostalginen ja yllättävän aito kunnianosoitus maailman kuuluisimmalle huvipuistolle.

Fortnite-saari on täynnä klassisia nähtävyyksiä, mukana ovat esimerkiksi Haunted Mansion, Star Wars: Rise of the Resistance ja Matterhorn. Pelaajat voivat kiertää aluetta, osallistua tietovisoihin ja vaihtaa minipeleistä ansaittuja kolikoita Disneyland-aiheisiin kosmetiikkapalkintoihin, kuten Mikki-hiiren korviin tai Star Wars -robotin hattuun.

Ja minipelejä riittää! Tarjolla on seitsemän hupaisaa haastetta, kuten Indiana Jones: Tomb Runner, Space Mountain: Rocket Race ja Star Wars: Stormtrooper Showdown, joissa voi taistella myrskyjoukkoja vastaan tai liukua jäisiä rinteitä pitkin. Parhaimmillaan kokemus tuntuu aidolta Disney-seikkailulta, vain popcornin tuoksu puuttuu.

Disneyland Game Rush ei ehkä ole pelillisesti mullistava, mutta se on selvästi tehty rakkaudella. Disney ja Epic Games näyttävät, mitä tapahtuu, kun pelimaailma ja teemapuistot törmäävät ja jos tämä on vasta alkua, luvassa saattaa olla todellista taikaa myös tulevaisuudessa.

World of Warcraft ei ole tulossa konsoleille – Blizzard: ”Ei meillä ole mitään salattavaa” Kommentit pois päältä artikkelissa World of Warcraft ei ole tulossa konsoleille – Blizzard: ”Ei meillä ole mitään salattavaa”

World of Warcraftin tuleva Midnight-lisäosa tuo mukanaan suuria muutoksia luokkiin ja käyttöliittymään, mutta yksi asia pysyy varmana: peli ei ole matkalla konsoleille. Näin linjasi pelin johtaja Ion Hazzikostas tuoreessa Unshackled Fury -podcastissa, jossa hän halusi katkaista huhuilta siivet.

Ollaksemme täysin rehellisiä meillä ei ole mitään syytä salata tällaista asiaa. Jos WoW olisi tulossa konsoleille, sanoisimme sen suoraan. – Hazzikostas painotti.

Hänen mukaansa kaikki kehitystyö keskittyy edelleen PC-versioon, ja tulevat uudistukset, kuten selkeämmät taistelut ja sisäänrakennetut työkalut ilman lisäosia liittyvät pelin saavutettavuuden parantamiseen, eivät konsoliversioon.

Huhut WoW:n konsoliversiosta ovat kuitenkin eläneet sitkeästi siitä lähtien, kun Microsoft osti Activision Blizzardin vuonna 2023. Erityisesti seuraavan Xboxin väitetty PC-luonne on saanut fanit uskomaan, että WoW voisi vihdoin rantautua myös olohuoneisiin. Entinen Blizzardin pomo Mike Ybarra jopa vihjasi aiheesta X:ssä, ennen kuin poisti viestinsä nopeasti.

Vaikka Blizzard ei nyt valmistele konsoliversiota, Midnight-lisäosan muutokset tekevät pelistä helpommin lähestyttävän ja voisivat teoriassa helpottaa siirtymää myöhemmin. Mutta ainakin toistaiseksi Azeroth pysyy tiukasti PC-pelaajien valtakuntana.