Ensi viikolla ilmestyvän Outriders -räiskintäpelin demon tarkemmat tiedot julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Ensi viikolla ilmestyvän Outriders -räiskintäpelin demon tarkemmat tiedot julkaistu

Outriders

Square Enixin ja puolalaisen studion -räiskintäpeli tulee saamaan ilmaisen demon ensi viikon torstaina helmikuun 25. päivä. Kehittäjät ovat nyt paljastaneet mitä tuleva demo tulee sisältämään.

Demo tulee sisältämään kaikki pelin neljä hahmoluokkaa ja hahmoja voi luoda yhteensä kuusi. Demo ei vaadi itse pelin ostamista ennakkoon, eikä siinä tule olemaan aikarajoitetta. Demo tulee tukemaan myös ristiinpelaamista.

Varsinaisen pelin piti alunperin ilmestyä jo joulukuussa 2020, mutta sen julkaisua viivästettiin lokakuussa. Sittemmin pelin julkaisua on siirretty huhtikuulle 2021.

Kolmannesta persoonasta kuvatussa co-op räiskintäpelissä kolme pelaajaa ottaa mittaa vastustajistaan synkällä Enoch -planeetalla. Taistelut nojaavat pitkälti aseisiin ja taitoihin. Valittavana on neljä eri hahmoluokkaa ja jokaisella on ominaiset taidot. Loottia löytyy tietenkin ja hahmoa ja aseita voi muokata laajasti.

Outriders ilmestyy huhtikuun 1. päivä 2021 , , sekä ja S -konsoleille sekä :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.