Ensimmäinen pohjoismainen alkuperäisreality tulossa Prime Videolta Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäinen pohjoismainen alkuperäisreality tulossa Prime Videolta

The Bridge - Antti Reini

Amazonin suoratoistopalvelu on julkaisemassa ensimmäisen pohjoismaisen alkuperäisrealityn nimeltään . Mukana sarjassa tulee olemaan 12 toisilleen tuntematonta suomalaista kilpailijaa ja palkintopotissa 50 000 euroa.

The Bridge on ikoninen realitysarja, jossa kilpaillaan keskellä kaunista mutta ankaraa pohjoismaista luontoa. Voittajaa odottaa 50 000 euron palkintopotti, joka löytyy saarelta 300 metrin päässä rannasta. Päästäkseen saarelle on kilpailijoiden rakennettava yhteistuumin silta.

Aikaa on kuitenkin rajoitetusti, vain kaksi viikkoa, ja apuvälineinä ainoastaan perustyökalut sekä hyvin rajallisesti muita tarvikkeita. Tähän kiteytyy kuitenkin vain pelin fyysinen puoli ennen varsinaista psykologista valtakamppailua, sillä lopulta vain yksi kilpailija voittaa palkintopotin. Tekevätkö kilpailijat epäitsekkäästi yhteistyötä vai lentävätkö puukot selkien takana alusta lähtien, kun kukin tavoittelee palkintoa omakseen?

“Maailmanlaajuisten alkuperäissarjojemme menestyksen siivittämänä, mukaan lukien ja , olemme erittäin iloisia voidessamme tuoda pohjoismaisille asiakkaillemme ensimmäisen käsikirjoittamattoman paikallisen alkuperäissarjan, The Bridgen. Tiedämme, että asiakkaamme kaikkialla Pohjoismaissa rakastavat realitysarjoja, joten julkaisemme nyt neljä paikallisversiota The Bridge -sarjasta, jotka esitetään Suomessa, Tanskassa, Norjassa ja Ruotsissa. Tämä on osoitus siitä, että haluamme investoida Prime Videon sisältöihin kaikkialla Pohjoismaissa.”

kertoo Martin Backlund, head of content, UK & Nordics, Prime Video

”The Bridge on Prime Videon selviytymisformaatti, joka on kuvattu kauniissa pohjoismaisessa erämaassa. Se on täynnä draamaa, jännitystä ja haasteita sekä mielelle että keholle. Olemme iloisia voidessamme tuoda Prime Videolle Pohjoismaissa lisää paikallista ääntä ja tarinoita. Emme malta odottaa, miten asiakkaamme tulevat reagoimaan.”

kertoo Andreas Hjertø, Head of Nordics Content, Prime Video

“Odotamme innolla näyttelijän ja kirjailijan Antti Reinin esittelyä The Bridgen kertojana suomalaisille Prime Videon katsojille. Antti on sydämeltään todellinen tarinankertoja ja olemme erittäin innoissamme voidessamme luoda ainutlaatuista ja mukaansatempaavaa tarinankerrontaa hänen kanssaan.

kertoo Karin Lindstrom, Head of Studios Nordic Local Originals

The Bridge -sarjan Suomessa tuottaa Endemol Shine Finland, ja sarja koostuu kuudesta 40 minuutin jaksosta, joista kolme ensimmäistä saavat ensi-iltansa Prime Videossa 4. marraskuuta. Loput kolme jaksoa julkaistaan viikoittain.

The Bridge on alkuperäinen Banijay-formaatti, jonka on Espanjassa tuottanut Zeppelin, joka on osa Banijay Iberiaa.
Sarja liittyy tuhansien Prime Videossa saatavilla olevien tv-ohjelmien ja elokuvien joukkoon, joita ovat mm. Ruotsissa käsikirjoitettu komediasarja sekä muut kansainväliset Amazon Original -sarjat, kuten Taru sormusten herrasta: Mahtisormukset, The Boys, ja .

The Bridge -sarjasta julkaistaan paikalliset versiot kaikissa Pohjoismaissa Prime Video -palvelussa 4. marraskuuta.

Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla

Shadow of the Tomb Raider

saa pian tuplasti huomiota, kun hahmo nähdään samaan aikaan sekä peleissä että televisiossa, mutta eri näyttelijöiden tulkitsemana. Pelipuolella uuden äänen antaa kokenut Alix Wilton Regan, kun taas Prime Videon sarjassa roolin nappaa Sophie Turner, joka muistetaan erityisesti -sarjasta.

Regan suhtautuu rooliinsa suurella kunnioituksella, mutta kehuu samalla Turnerille sopivan roolin täydellisesti. Hänen mukaansa ikoninen brittihahmo tarvitsee rinnalleen toisen ikonisen brittiläisen näyttelijän ja Turner täyttää nämä saappaat vaivatta. Vertailuja kahden tulkinnan välillä on varmasti luvassa, mutta Regan ottaa asian rennosti, eri yleisöt pitävät eri asioista ja se on täysin ok.

Pelirintamalla valmistelee seuraavaa suurta -julkaisua, , jonka on määrä ilmestyä vuonna 2027. Lisäksi tänä vuonna nähdään uusioversio klassikosta, . Molemmissa Regan toimii Lara Croftin äänenä, mikä merkitsee samalla vaihdosta aiempaan näyttelijään Camilla Luddington.

Television puolella sarjaa luotsaa Phoebe Waller-Bridge ja tuotanto panostaa vahvasti klassiseen Lara-ilmeeseen, mukaan lukien ikoniset kotelot ja seikkailuhenki. Lopputuloksena on mielenkiintoinen tilanne, jossa sama hahmo elää kahta rinnakkaista elämää eri medioissa.

Amazonin Mass Effect -sarja pysyy uskollisena juurilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin Mass Effect -sarja pysyy uskollisena juurilleen

-sarjan ympärillä käyty keskustelu sai uutta kierrosta, kun huhut väittivät, että tuotantoa olisi muokattu enemmän “ei-pelaajille sopivaksi”. Nyt sarjan toinen showrunner Daniel Casey on kiistänyt väitteen ja sanoo, ettei hän ole kuullut mitään tällaisista uudelleenkirjoituksista.

Sarja on osa MGM Studios ja -palvelun tuotantoa, ja se perustuu Mass Effect -pelisarjaan. Huhut lähtivät liikkeelle raportista, jonka mukaan studiopomo olisi halunnut tehdä sisällöstä helpommin lähestyttävää laajemmalle yleisölle, eli myös niille jotka eivät tunne pelejä ennestään.

Casey kuitenkin rauhoittelee faneja, sillä hänen mukaansa mitään tällaista ohjetta ei ole annettu kirjoitushuoneelle. Tarkkoja juoniyksityiskohtia ei voi vielä kommentoida sopimusten vuoksi, mutta sarjaa ei olla muokkaamassa ”pelaajista pois päin”.

Tiedossa on silti jo muutama iso linjaus. Sarja ei kerro uudelleen Commander Shepardin tarinaa, vaan sijoittuu alkuperäisen trilogian jälkeiseen aikaan. Taustalla on mukana varmistamassa, että universumi pysyy pelien kaanonissa.

Varsinaista julkaisupäivää ei ole vielä annettu, ja tuotanto etenee vaiheittain. Ainakaan Mass Effect -fanien ei tarvitse vielä huolestua siitä, että galaksi olisi yhtäkkiä “liian helppo” uusille tulokkaille, ainakaan tekijöiden omien sanojen mukaan.