Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julkiKommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julki
Ikoniksikin tituleerattu Harrison Ford liittyy Marvelin elokuvauniversumiin Thaddeus ”Thunderbolt” Rossin roolissa tulevassa jatko-osassa Captain America: New World Order.
Internetin ihmeelliseen maailmaan on juuri vuotanut kuvamateriaalia kulissien takaa, joka paljastaa miltä Fordin hahmo tulevassa Marvel-spektaakkelissa näyttääkään. Just Jaredin näpsimissä ja sosiaaliseen mediaan jaetuissa kuvissa nähdään Ford Thunderbolt Rossina, joka on nyt Yhdysvaltain presidentti. Fanien suruksi Thunderboltin tavaramerkiksi muodostuneet miehekkään viikset vielä puuttuvat.
Kuvat voit tarkistaa tästä alta:
Harrison Ford as President Thunderbolt Ross on the set of ‘CAPTAIN AMERICA: NEW WORLD ORDER’
Viaplay on julkistanut kesäkuun 2026 ohjelmistonsa, joka tarjoaa kuumaan kesään sekä odotettuja ykkösluokan ensi-iltaelokuvia että massiivisia hittisarjoja suoraan ahmittavaksi. Kesäkuun tarjonta nojaa vahvasti nimekkäisiin Hollywood-julkaisuihin sekä sarjoihin, joiden parissa kelpaa viettää sadepäiviä tai leppoisia kesäiltoja.
Elokuvien huippunimet: Trumpista fantastiseen romantiikkaan
Viaplay tuo kesäkuussa yksinoikeudella ruutuihin useita elokuvateattereista tuttuja hittejä.
A Big Bold Beautiful Journey (Ensi-ilta 6.6.)
The Apprentice (Ensi-ilta 12.6.)
Monkey Man (Ensi-ilta 19.6.)
Muita elokuvapoimintoja ovat koko perheen animaatio Kung Fu Panda 4 (12.6.) sekä Aaron Eckhartin tähdittämä koirapoliisitrilleri Muzzle: City of Wolves (26.6.).
Sarjat: Rantajuonitteluja ja Manhattanin lakimiehiä
Sarjapuolella on luvassa sekä viikoittain etenevää draamaa että kokonaisia klassikkosarjoja kerralla katsottavaksi.
Suits – Kaudet 1–9 (4.6. alkaen) Kesäkuun suurin sarjapaukku on Manhattanin lakimaailmaan sijoittuva suosikkisarja, jonka kaikki 135 jaksoa saapuvat katsottavaksi kerralla. Seuraa Harvey Specterin ja valetutkinnon voimalla operoivan Mike Rossin vauhdikasta peliä yritysjuridiikan huipulla.
Rantahotelli – 4. kausi (7.6. alkaen) Dekkarikuningatar Camilla Läckbergin luoma suosittu saippuaooppera jatkuu uusin jaksoin kerran viikossa sunnuntaisin. Gripin ja Gyllenmarkin sukujen välinen verinen ja salaperäinen kilpailu Saltsjövikissä nousee jälleen uudelle tasolle.
Sandokan – 1. kausi (Uudet jaksot maanantaisin 22.6. saakka) 1800-luvun Borneoon sijoittuva seikkailu- ja merirosvosarja huipentuu kahdeksanosaisen kautensa finaaliin juhannuksen jälkeen.
Arvostelujen embargo murtui keskiviikkona, ja tulos on positiivinen yllätys: elokuva on saanut 75 % ”fresh” -arvosanan Rotten Tomatoes -sivustolla (perustuen 51 arvosteluun). Vertailun vuoksi vuoden 2021 ensimmäinen osa jäi 55 prosenttiin.
Mitä kriitikot ylistävät?
Suurin osa kriitikoista on yhtä mieltä siitä, että elokuva on oppinut virheistään ja syleilee nyt täysillä pelisarjan älyvapaata luonnetta.
Parempi kaikessa: Liz Shannon Miller (Consequence) toivoo, että mahdollinen kolmas osa jatkaa samalla linjalla: ”Parantaa aiemmasta, ottaa itseään niskasta kiinni ja muistaa, miksi ihmiset haluavat näitä elokuvia katsoa.”
Viihdearvo: Frank Scheck (The Hollywood Reporter) huomauttaa, että vaikka dialogi on juustoista, taistelukohtaukset tulevat ”nopeasti ja raivokkaasti”, tarjoten loistavaa viihdettä vaikkapa juomapelien tueksi.
Faneille suunnattu: Linda Marric (HeyUGuys) muistuttaa, että elokuva on suunnattu nimenomaan faneille. Uusille tulokkaille meno saattaa tuntua kuin astuisi keskelle keskustelua, josta ei ymmärrä mitään.
Soraäänet: ”Videopeleihin perustuvaa roskaa”
Kaikki eivät kuitenkaan ole vakuuttuneita Simon McQuoidin ohjauksesta. Kriittisimmät äänet sivaltavat elokuvaa tarinan puutteesta ja liiallisesta fanien kosiskelusta.
Lievä pettymys: Owen Gleiberman (Variety) kutsuu elokuvaa ”vanhan koulukunnan videopeliroskaksi”, jossa on paljon melua ja lentäviä kehoja, mutta huterasti rakennettu tarina.
Fanipalvelun yliannostus: Alison Wilmore (Vulture) syyttää ohjaaja McQuoidia siitä, että tämä vain kääntää ”fanipalvelu-nappulaa” kaakkoon ja tarkkailee testiyleisön reaktioita ilman omaa visiota.
Epätasainen tunnelma: Globe and Mailin Barry Hertz toteaa, että vaikka Karl Urban on loistava, ohjaajan epätasainen tyyli nakertaa näyttelijän suoritusta.
Onko turnaus katsomisen arvoinen?
Vaikka tarina ei ehkä voita Oscareita, 75 % kriitikkosuositus on videopelielokuvalle kova suoritus. Jos nautit verisistä lopetusliikkeistä, 90-luvun toimintaleffojen tunnelmasta ja haluat nähdä, miten The Boys -tähti Karl Urban ottaa haltuun ikonisen Johnny Cagen roolin, tämä viikonloppu on pyhitetty mätkinnälle.