Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julki Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julki

Ikoniksikin tituleerattu Harrison Ford liittyy Marvelin elokuvauniversumiin Thaddeus ”Thunderbolt” Rossin roolissa tulevassa jatko-osassa Captain America: New World Order.

Internetin ihmeelliseen maailmaan on juuri vuotanut kuvamateriaalia kulissien takaa, joka paljastaa miltä Fordin hahmo tulevassa Marvel-spektaakkelissa näyttääkään. Just Jaredin näpsimissä ja sosiaaliseen mediaan jaetuissa kuvissa nähdään Ford Thunderbolt Rossina, joka on nyt Yhdysvaltain presidentti. Fanien suruksi Thunderboltin tavaramerkiksi muodostuneet miehekkään viikset vielä puuttuvat.

Kuvat voit tarkistaa tästä alta:

Captain America: New World Order saa ensi-iltansa keväällä 2024.

Call of Duty -elokuva sijoittuu Modern Warfare -universumiin Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty -elokuva sijoittuu Modern Warfare -universumiin

Paramount Pictures ja ovat vahvistaneet pitkään kehitteillä olleen -elokuvan sijoittuvan pelisarjan suosittuun Modern Warfare -universumiin. Tieto paljastettiin New Yorkissa järjestetyn Fanatics Festin Call of Duty in Culture -paneelissa, jossa asiasta kertoi elokuvan ohjaaja ja toinen käsikirjoittaja Peter Berg.

Vaikka itse tarinasta ei vielä kerrottu juuri mitään, valinta antaa jo melko hyvän kuvan siitä, millaista Call of Duty -elokuvaa on luvassa.

Vuonna 2007 alkunsa saanut Modern Warfare uudisti koko pelisarjan siirtämällä tapahtumat nykyaikaiseen sodankäyntiin. Samalla pelaajille tulivat tutuiksi Captain Pricen, Soapin, Ghostin ja Vladimir Makarovin kaltaiset hahmot, jotka ovat vuosien varrella nousseet koko Call of Dutyn tunnetuimpien kasvojen joukkoon.

Taylor Sheridan mukana käsikirjoituksessa

Peter Berg ei vastaa projektista yksin, sillä käsikirjoitusta kirjoittaa hänen kanssaan myös Taylor Sheridan.

Toistaiseksi ei kuitenkaan tiedetä, perustuuko elokuva suoraan johonkin Modern Warfare -pelien tarinaan vai nähdäänkö täysin uusi kertomus, joka sijoittuu samaan universumiin. Berg ei ottanut asiaan tarkemmin kantaa paneelikeskustelun aikana.

Modern Warfare on yksi Call of Dutyn menestyneimmistä pelisarjoista. Kuuden pääpelin ja useiden uusintaversioiden aikana tarinat ovat seuranneet pääasiassa Task Force 141 -erikoisjoukon operaatioita eri puolilla maailmaa.

Myös pelisarja jatkuu tänä syksynä

Modern Warfare pysyy muutenkin otsikoissa, sillä pelisarjan seuraava osa julkaistaan myöhemmin tänä vuonna.

Vuoden 2019 uudelleen käynnistettyä tarinalinjaa jatkava  saapuu 23. lokakuuta 2026 PC, 5, Series X/S sekä .

Miksi juuri Modern Warfare?

Moni on ehtinyt pohtia myös sitä, miksi ensimmäinen Call of Duty -elokuva rakentuu juuri Modern Warfaren ympärille eikä esimerkiksi Black Opsin.

Black Ops on ollut viime aikoina jälleen paljon esillä vanhempien osiensa uusintajulkaisujen ansiosta, mutta elokuvan näkökulmasta Modern Warfare tarjoaa ehkä hieman helpomman lähtökohdan. Sen maailma on realistisempi, hahmot ovat suurelle yleisölle tuttuja ja tarinat nojaavat enemmän nykyaikaisiin sotilasoperaatioihin kuin salaliittoihin ja kylmän sodan tapahtumiin.

Elokuvan julkaisuaikataulusta tai näyttelijäkaartista ei toistaiseksi kerrottu mitään, joten niitä saadaan vielä odottaa.

Boikottikampanja ei näy lipunmyynnissä – The Odyssey on matkalla ennätykseen Kommentit pois päältä artikkelissa Boikottikampanja ei näy lipunmyynnissä – The Odyssey on matkalla ennätykseen

Internetissä viikkoja pyörinyt boikottikampanja ei näytä ainakaan lipputulojen perusteella hidastavan Christopher Nolanin uutta  -elokuvaa. Vaikka merkittävä osa sosiaalisen median käyttäjistä on kritisoinut elokuvaa muun muassa näyttelijävalinnoista, amerikkalaisista aksenteista ja historiallisista yksityiskohdista, ensimmäiset ennusteet kertovat aivan toisenlaista tarinaa.

Useiden ennakkoarvioiden mukaan The Odyssey on matkalla noin 200 miljoonan dollarin maailmanlaajuiseen avausviikonloppuun. Jos ennuste toteutuu, kyseessä olisi Christopher Nolanin uran paras avaus sellaisen elokuvan kohdalla, joka ei kuulu Batman-sarjaan.

IMAX-näytökset loppuunmyytyjä

Kysyntä näkyy erityisesti 70 mm IMAX-näytöksissä, jotka ovat monin paikoin myyty loppuun jo hyvissä ajoin ennen ensi-iltaa. Ulkomaisten medioiden mukaan yksittäisistä jälkimarkkinalipuista on pyydetty jopa noin tuhatta dollaria.

Elokuvan ympärille on syntynyt ilmiö, jossa osa faneista on matkustanut pitkiäkin matkoja päästäkseen näkemään Nolanin uuden teoksen juuri alkuperäisessä IMAX 70 mm -formaatissa. Sosiaalisessa mediassa on kiertänyt myös useita värikkäitä tarinoita fanien järjestelyistä ensi-illan vuoksi, vaikka kaikkia väitteitä ei ole pystytty vahvistamaan.

Kriitikot ovat olleet vakuuttuneita

Myös kriitikot ovat ottaneet elokuvan lämpimästi vastaan. Rotten Tomatoesissa elokuvan kriitikkoarvosana on pysynyt 96 prosentissa, mikä tekee siitä yhden Nolanin parhaiten vastaanotetuista elokuvista.

Samaan aikaan tekoälyyn keskittyvä Fountain 0 on ilmoittanut kehittävänsä omaa täysin tekoälyllä tuotettua Odyssey-tulkintaansa. Julkistuksen ajoitus on herättänyt keskustelua, sillä moni on pitänyt sitä yrityksenä hyödyntää Nolanin elokuvan ympärille syntynyttä valtavaa kiinnostusta.

Ainakin toistaiseksi huomio näyttää kuitenkin keskittyvän lähes täysin Nolanin elokuvaan. Sosiaalisessa mediassa käyty äänekäs keskustelu ei ole näkynyt negatiivisesti ennakkolipunmyynnissä, vaan kiinnostus elokuvaa kohtaan vaikuttaa olevan poikkeuksellisen suurta.