Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julkiKommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julki
Ikoniksikin tituleerattu Harrison Ford liittyy Marvelin elokuvauniversumiin Thaddeus ”Thunderbolt” Rossin roolissa tulevassa jatko-osassa Captain America: New World Order.
Internetin ihmeelliseen maailmaan on juuri vuotanut kuvamateriaalia kulissien takaa, joka paljastaa miltä Fordin hahmo tulevassa Marvel-spektaakkelissa näyttääkään. Just Jaredin näpsimissä ja sosiaaliseen mediaan jaetuissa kuvissa nähdään Ford Thunderbolt Rossina, joka on nyt Yhdysvaltain presidentti. Fanien suruksi Thunderboltin tavaramerkiksi muodostuneet miehekkään viikset vielä puuttuvat.
Kuvat voit tarkistaa tästä alta:
Harrison Ford as President Thunderbolt Ross on the set of ‘CAPTAIN AMERICA: NEW WORLD ORDER’
Suomalaisen elokuvakentan yllattaja Cancel saa jatkoa. Viime vuoden lopulla 170 000 katsojaa kerannyt ja Yleiso-Jussilla palkittu tubettajien tahdittama komedia saa jatko-osan, jonka kuvaukset kaynnistyivat tanaan maanantaina 4. toukokuuta 2026.
Yllattava tahtikaarti: Tubettajia ja kulttuurihenkiloita
Cancel 2 ei saastele nimilistassaan. Elokuvan paaosissa nahdaan jalleen YouTube-tahdet Santtu (Santeri Hanninen) ja Weksi. Heidan lisakseen mukaan on haalittu vaikuttava joukko sometahtia seka kotimaisen viihdekentan tunnettuja kasvoja.
Mukana elokuvassa: Sometahdet: Ihan Just Imus -kanavan Olli ja Konsta, Helmi Kantola, Ella Hautajarvi, Niko Meuronen, Mandimai, Ilona Chevakova ja fitness-tubettaja Kerttu Rissanen. Yllatysnimet: Elastinen, Arto Nyberg, Jukka Rasila, Ville Tiihonen, Iikka Forss, Sami Bigi Palonen ja Ossi Lahtinen.
Elokuvan kasikirjoittaa Olli Koivula ja ohjauksesta vastaa ensimmäisen osan tavoin Tuukka Temonen. Tuotannosta vastaavat Arttu Lindeman, Jukka Helle, Hanna Virolainen ja Markus Selin.
Vauhdikas juoni: Somen kohtalo vaakalaudalla
Ensimmaisessa osassa yleison hurmannut kaksikko Santtu ja Weksi joutuu jalleen tukalaan tilanteeseen. Talla kertaa canceloinnin uhka ei koske vain heita, vaan koko sosiaalisen median ekosysteemia. Kaksikko rekrytoidaan jalleen etsiviksi, ja syyllisen metsastys johtaa vauhdikkaaseen ja kaanteita taynna olevaan seikkailuun.
Tuotanto etenee vauhdilla
Paatos jatko-osasta tehtiin jo alkuvuonna 2026, ja tuotanto etenee nopeassa aikataulussa. Solar Filmsin Markus Selin korostaa yhteistyon merkitysta uuden sukupolven tekijoiden kanssa: Kotimaisella elokuvatuotantoalalla on poikkeuksellista, etta Solar Films on neljan vuosikymmenen aikana pystynyt rakentamaan uusia, vahvoja elokuvia ja elokuvasarjoja. On upeaa saada jatkaa yhteistyoa uuden sukupolven sisallontuottajien kanssa.
Cancel 2 saa ensi-iltansa elokuvateattereissa 13. tammikuuta 2027.
May the Fourth be with you – rakkaat lukijat! Star Wars -päivän kunniaksi päätin listata kaikki Skywalker-saagan yhdeksän episodia puhtaasti sen mukaan, mitä niistä tekee eniten mieli katsoa, ja mitä taas tulee katsottua vahvan facepalmauksen kera. Tämä ei siis ole objektiivinen totuus tai kriitikkopisteiden kooste, vaan täysin henkilökohtainen, katseluhaluun perustuva järjestys. Mikä sykähdyttää, mikä puuduttaa, ja mikä saa saa aivot räjähtämään typeryydellään.
Star Wars -elokuvat ovat olleet osa populaarikulttuurin ydintä jo yli neljä vuosikymmentä. Kyseiset filmit ovat tarjonneet suuria hetkiä, unohtumattomia hahmoja, ja välillä myös hieman hämmentävää kerrontaa. Tässä arvioin episodit I–IX kokonaisuuden ja elokuvallisen laadun perusteella, kuitenkin pienellä pilkkeellä silmäkulmassa.
1. Episode V – The Empire Strikes Back
Yksinkertaisesti sarjan mestariteos. Synkkä, vaikuttava ja tarinallisesti syvenevä jatko-osa, joka vie hahmot uusiin ulottuvuuksiin ja kasvattaa galaksin panoksia. Vaderin paljastus on yhä yksi elokuvahistorian ikonisimmista hetkistä.
2. Episode IV – A New Hope
Alkuperäinen seikkailu, joka muutti elokuvamaailman. Klassinen sankaritarina, nerokas rytmitys ja hahmot, joihin kiintyy hetkessä. Yksinkertainen mutta toimiva, juuri siksi niin tehokas.
3. Episode VI – Return of the Jedi
Vaikka Ewokit jakavat yhä mielipiteitä, elokuva sitoo alkuperäisen trilogian kauniisti yhteen. Vaderin lunastus ja keisarin kaatuminen ovat sarjan emotionaalisia kohokohtia. Hyvällä tavalla päätösosa.
4. Episode III – Revenge of the Sith
Esiosien kruunu. Anakin Skywalkerin traaginen käänne ja keisarikunnan nousu saavat kunnollisen painoarvon. Visuaalisesti näyttävä ja ajoittain jopa koskettava, dialogin kömpelyydestä huolimatta.
5. Episode VII – The Force Awakens
Energinen ja viihdyttävä paluu tuttuun galaksiin. Nojaa vahvasti alkuperäisen trilogian rakenteeseen, mutta esittelee myös uutta. Rey, Finn ja Kylo Ren lupaavat paljon, ja elokuva onnistuu herättämään vanhan kipinän. Vaikkakin kyseessä oli vähän liiankin laskelmoitu lämmittely, herätti se silti vahvaa toivoa tulevasta. Kuinkas sitten kävikään?
6. Episode I – The Phantom Menace
Esiosatrilogian aloitus ei ole niin katastrofaalinen kuin muistetaan, mutta ei myöskään erityisen vahva. Jar Jar ja byrokraattiset juonikuvioinnit eivät palvele tarinaa, vaikka Duel of the Fates ja Qui-Gon Jinn tuovat paljon hyvää. Ja Darth Maul! (tähän sulkuihin sydänemoji)
7. Episode II – Attack of the Clones
Yksi sarjan visuaalisesti kunnianhimoisimmista osista, mutta kompastuu kömpelöön rakkaustarinaan ja CGI-ylikuormaan. Obi-Wan loistaa, mutta Anakinin ”hiekkapuhe” jää elämään aivan väärällä tavalla.
8. Episode VIII – The Last Jedi
Kunnianhimoinen ja visuaalisesti komea elokuva, joka yrittää uudistaa Star Warsin rakennetta. Lopputulos on ristiriitainen: osa katsojista näkee tuoreutta, toiset hahmojen väärinkäyttöä ja epäjohdonmukaisia valintoja. Kunnioitettava yritys, mutta kompuroi useassa kohdassa.
9. Episode IX – The Rise of Skywalker
Trilogian päätösosa hukkaa suunnan täysin. Juoni ryntää eteenpäin ilman selkeää logiikkaa, Palpatinen paluu on selittämätön, ja koko elokuva tuntuu yrittävän korjata edellisen osan ratkaisuja ilman selkeää visiota. Valitettavan hajanainen lopetus koko saagalle. Ja aivan vitun typerä….