Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julki Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset kuvat Harrison Fordin esittämästä Thunderboltista nyt julki

Ikoniksikin tituleerattu Harrison Ford liittyy Marvelin elokuvauniversumiin Thaddeus ”Thunderbolt” Rossin roolissa tulevassa jatko-osassa Captain America: New World Order.

Internetin ihmeelliseen maailmaan on juuri vuotanut kuvamateriaalia kulissien takaa, joka paljastaa miltä Fordin hahmo tulevassa Marvel-spektaakkelissa näyttääkään. Just Jaredin näpsimissä ja sosiaaliseen mediaan jaetuissa kuvissa nähdään Ford Thunderbolt Rossina, joka on nyt Yhdysvaltain presidentti. Fanien suruksi Thunderboltin tavaramerkiksi muodostuneet miehekkään viikset vielä puuttuvat.

Kuvat voit tarkistaa tästä alta:

Captain America: New World Order saa ensi-iltansa keväällä 2024.

Steven Spielberg suojelee uuden Disclosure Day -elokuvansa salaisuuksia: ”Kolmas näytös pysyy piilossa” Kommentit pois päältä artikkelissa Steven Spielberg suojelee uuden Disclosure Day -elokuvansa salaisuuksia: ”Kolmas näytös pysyy piilossa”

Legendaarinen ohjaaja Steven Spielberg on kertonut olevansa äärimmäisen tarkka siitä, ettei hänen tulevan suurtuotantonsa, -elokuvan, loppuratkaisusta paljasteta mitään ennen ensi-iltaa. Universal Picturesin CinemaCon 2026 -esityksessä puhunut Spielberg korosti haluavansa pitää yleisön jännityksessä loppuun asti.

”Tarvitset vain turvavyön”

Spielbergin mukaan elokuva on emotionaalinen ja älyllinen vuoristorata. ”Uskon, että tämä elokuva tulee vastaamaan moniin kysymyksiin, mutta samalla se saa ihmiset kysymään paljon uusia kysymyksiä”, ohjaaja totesi. ”Ainoa asia, mitä tarvitset alusta loppuun asti, on turvavyö.”

Disclosure Day sijoittuu maailmaan, jossa totuus keskuudessamme elävistä avaruusolennoista alkaa tulla ilmi.

Tähtikaarti ja ensi-ilta

Elokuva on kerännyt poikkeuksellisen nimekkään näyttelijäkaartin. Bluntin, O’Connorin ja Firthin lisäksi mukana ovat Eve Hewson ja Colman Domingo.

Elokuvan pahaenteinen iskulause kuuluu:

”Jos saisit selville, ettemme ole yksin, jos joku näyttäisi ja todistaisi sen sinulle, pelottaisiko se sinua? Tänä kesänä totuus kuuluu seitsemälle miljardille ihmiselle.”

Disclosure Day saa maailmanlaajuisen ensi-iltansa elokuvateattereissa 12. kesäkuuta 2026.

Avengers: Doomsday -traileri säväytti CinemaConissa Kommentit pois päältä artikkelissa Avengers: Doomsday -traileri säväytti CinemaConissa

Disney ja Studios ovat räjäyttäneet pankin CinemaCon 2026 -tapahtumassa esittelemällä ensimmäisen virallisen trailerin odotetusta -elokuvasta. Vaikka traileria ei ole vielä julkaistu verkossa, paikan päällä ollut kansainvälisempi media IGN on raportoinut sen järisyttävästä sisällöstä.

Traileri vahvistaa, että :n uusi suurkonna on Robert Downey Jr:n esittämä Doctor Doom. Materiaali alkaa näkymällä Xavierin instituutista ja Doomin pahaenteisellä monologilla: ”Jotain on tulossa, jotain mitä emme ehkä pysty estämään.”

Shokeeraava loppu: Kapteeni Amerikka palaa

Trailerin loppu on saanut yleisön haukkomaan henkeään. Kun Thor (Chris Hemsworth) toteaa heidän tarvitsevan ihmeen Doomin voittamiseksi, varjoista kuuluu tuttu ääni: ”Hey pal.”

Ruutuun astuu Chris Evansin esittämä Steve Rogers. Hän näyttää rähjäisemmältä kuin koskaan, hiukset pitkinä ja partaisena. Suurin yllätys koetaan, kun Rogers kutsuu Mjolnir-vasaran Thorin kädestä omaansa. Tämä vahvistaa fanien pitkäaikaisen toiveen alkuperäisen Kapteeni Amerikan paluusta.

Milloin traileri julkaistaan verkossa?

Marvel Studios ei ole vielä vahvistanut verkkojulkaisun ajankohtaa. Arvaukset viittaavat siihen, että se saatetaan nähdä toukokuun lopussa The Mandalorian and Grogu -elokuvan teatteriensi-illan yhteydessä.

Elokuva on parhaillaan jälkituotannossa, ja sen jatko-osa Avengers: Secret Wars on jo esituotantovaiheessa.