Ensimmäiset Tony Hawkit remasteroidaan syksyksi Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset Tony Hawkit remasteroidaan syksyksi

Activision tiedoitti julkaisevansa 4.9. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 -kokoelman PS4:lle, Xbox Onelle sekä PC:lle.

Päivitetyn ulkoasun lisäksi peli sisältää kaikki tutut kentät, hahmot sekä temppukirjaston, ylimääräisiä haasteita sekä kattavamman työkalun omien kenttien luomiseen. Omat kentät ovatkin jaettavassa onlinessa, ja moninpeli onnistuu sekä lokaalisti sohvalla että verkon yli. Ikonisesta soundtrackistaan tunnetut pelit tulevat sisältämään suurimman osan alkuperäisestä musiikista, joskin lisenssien vuoksi jokaista rallia ei ole ollut mahdollista saada mukaan.

Kokoelma lienee hyvissä käsissä, sillä siitä vastaa mm. Crash Bandicoot N. Sane Trilogyn sekä Crash Team Racing: Nitro-Fueledin kehittänyt Vicarious Visions. Tony Hawk -pelitkään eivät ole pelistudiolle uusi juttu, studio onkin jo 2000-luvun alussa portannut suuren osan sarjan peleistä etenkin Game Boy Advance -käsikonsolille.

Call of Duty: Black Ops 7 nopeuttaa battle passin etenemistä Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7 nopeuttaa battle passin etenemistä

Activision tekee Black Ops 7:n ensimmäiseen kauteen ison muutoksen, joka helpottaa ja nopeuttaa Call of Dutyn battle pass -etenemistä. Pelaajien vuosia jatkunut turhautuminen liian hitaasta etenemisestä on vihdoin otettu tosissaan, ja tuloksena on battle pass, jota ei tarvitse grindailla hiki hatussa.

Uudistus alkaa rakenteesta. Battle passin alkupään sivut vaativat nyt vähemmän tasoja ennen kuin niiden arvokkaimmat High-Value Target -palkinnot aukeavat. Myöhemmille sivuille puolestaan on lisätty enemmän sisältöä, mikä tasaa kokonaisuutta ja tuo isoja palkintoja nopeammin. Käytännössä pelaaja pääsee käsiksi kiinnostaviin herkkuihin aiemmin kaikista 100 tasosta.

Ensimmäistä kertaa pelissä voi myös ansaita battle pass -tokeneita suorittamalla päivittäisiä haasteita. Tätä ei rajoiteta pelkkiin moninpeleihin, vaan haasteita voi suorittaa myös Zombies-, Warzone-, Co-Op-kampanja- ja Endgame-tiloissa. Tiettyinä päivinä bonushaaste tuo yhden tokenin, jolla voi avata tason saman tien. Tämä on ominaisuus jota aktiiviset COD-pelaajat ovat toivoneet vuosia.

Season 1 -passi tarjoaa yhteensä 119 palkintoa, joista 23 on ilmaisia. Mukana on 1 100 COD Pointsia, 11 operaattoriasua, 26 blueprintia ja asetta sekä kaksi uutta perusasetta. Battle pass maksaa 1 100 COD Pointsia (noin 11 euroa), ja 2 400 pisteen (noin 24 euroa) bundle sisältää lisäksi 20 avaus-tokeneita.

Muutos tulee aikaan, jolloin Black Ops 7:n myynti näyttää jäävän edeltäjiensä jalkoihin, ja keskustelu pelisarjan tulevaisuudesta käy kuumana. Se, nopeuttaako battle passin virtaviivaistus pelaajien paluuta pelin pariin, jää vielä nähtäväksi, mutta ainakin paperilla uudistus on tervetullut.

Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti Kommentit pois päältä artikkelissa Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti

Call of Duty -sarjan uusin osa, Black Ops 7, on epäonnistunut kovasti fanien arvioissa, vaikka Activision yrittää maalata toisenlaista kuvaa. Yhtiö kiitteli sosiaalisessa mediassa pelaajia positiivisesta palautteesta, koskien pelin syvyyttä ja laatua.

Kritiikki kohdistuu erityisesti kampanjatilaan, joka on monien mielestä muuttunut parodiaksi aiemmista sotapelien klassikoista. Erityisen huomiota herättää Skibidi-wc-pomo, joka ei sovi uskottavan sotapelin imagoon. Lisäksi pelissä on havaittu tekoälyn liiallista käyttöä, mikä on herättänyt närkästystä isosta budjetista huolimatta.

Pelaajien luottamus on koetuksella. Day One -pelaajamäärät Steamissa ovat pudonneet 70 prosenttia edeltäjään verrattuna. Activisionin PR-viestit eivät kuitenkaan ole onnistuneet muuttamaan fanien käsitystä, ja monet vaativat muutosta sarjan tulevaisuuteen.

Lopputulos on karu muistutus siitä, että isot nimet eivät takaa automaattisesti menestystä, ja pelaajien odotukset sotapeleissä ovat korkealla.