Entinen PlayStation-johtaja paljasti: Sony solmi GTA-yksinoikeussopimuksen pelätessään Xboxia Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen PlayStation-johtaja paljasti: Sony solmi GTA-yksinoikeussopimuksen pelätessään Xboxia

Grand Theft Auto: San Andreas

PlayStation Europen entinen johtaja Chris Deering on paljastanut, että Sonyn legendaarinen yksinoikeussopimus 3:sta ja sen kahdesta seuraajasta syntyi yhtiön huolesta Microsoftin -konsolin tuloa kohtaan.

”Olimme huolissamme Xboxin saapumisesta”

”Olimme huolissamme, kun näimme Xboxin tulevan markkinoille”, Deering kertoo GamesIndustry.bizin haastattelussa. ”Tiesimme, että yksinoikeudet olivat avainasemassa monella alalla, kuten Sky TV:llä urheilussa.”

Xboxin marraskuun 2001 julkaisun lähestyessä päätti toimia. ”Muutama meistä lähestyi suosikkipelitalojamme ja kysyi, kiinnostaisiko heitä erityissopimus, jossa he pitäisivät seuraavan sukupolven pelinsä PlayStation-yksinoikeutena kahden vuoden ajan”, Deering paljastaa.

Onnenpotku molemmille osapuolille

Yksi näistä sopimuksista tehtiin Take-Twon kanssa ja se koski kolmea seuraavaa Grand Theft Auto -peliä. ”Sopimuksen tekohetkellä ei ollut selvää, että Grand Theft Auto 3:sta tulisi niin valtava menestys kuin siitä tuli, sillä se oli aiemmin ollut ylhäältä kuvattu peli”, Deering muistelee.

”Se oli meille todella onnekas sattuma. Ja itse asiassa onnekas myös heille, sillä he saivat alennusta maksamistaan rojaltimaksuista”, hän lisää.

Sopimus muokkasi pelialan historiaa

Sopimuksen seurauksena 3 julkaistiin PS2:lle lokakuussa 2001, kuukausi ennen Xboxin markkinoille tuloa. Peli saapui PC:lle toukokuussa 2002 ja Xboxille vasta marraskuussa 2003 yksinoikeusajan päätyttyä.

Sopimus kattoi myös Vice Cityn (2002) ja San Andreaksen (2004), jotka niin ikään julkaistiin ensin PS2:lle. Strategia osoittautui menestyksekkääksi: San Andreasista tuli PS2:n kaikkien aikojen myydyin peli, Vice City sijoittui kolmanneksi ja GTA 3 viidenneksi.

Perintö elää yhä

Vaikka GTA 4 ja GTA 5 julkaistiin samanaikaisesti sekä PlayStationille että Xboxille, sarja mielletään yhä vahvasti PlayStation-brändiin kytkeytyväksi. Tuleva Grand Theft Auto 6 on määrä julkaista syksyllä 2025 samanaikaisesti PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta mahdollisista markkinointisopimuksista konsolivalmistajien kanssa ei ole vielä tietoa.

Deering on viime aikoina herättänyt keskustelua myös toisenlaisista syistä. Hän on saanut kritiikkiä lausunnostaan, jossa hän kehotti irtisanottuja pelinkehittäjiä ”ajamaan Uberia” tai ”viettämään vuoden rannalla”.

Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin

Xbox 2042

Pelijätti Microsoftin -puolella kytee jälleen iso strateginen pohdinta. Tuoreiden huhujen mukaan yhtiön sisällä käydään erittäin suuria keskusteluja siitä, pitäisikö Xboxin palata vahvemmin yksinoikeuspeleihin, eli peleihin, joita ei julkaistaisi kilpaileville alustoille.

Taustalla on viime vuosien selkeä suunnanmuutos, jossa Xbox on vienyt entisiä yksinoikeuksiaan myös muille konsoleille, kuten :lle. Tämä on tuonut myyntiä, mutta samalla herättänyt huolta. Jos samat pelit saa muualtakin, miksi ostaa Xbox-konsoli? Sisäpiirilähteiden mukaan osa johdosta pelkää, että brändin vetovoima ja laitteiston merkitys voivat kärsiä pitkällä aikavälillä.

Keskustelussa onkin kyse isosta identiteettikysymyksestä. Onko Xbox ennen kaikkea laite-ekosysteemi vai pelijulkaisija? Näitä kahta roolia on vaikea tasapainottaa. Jos painopiste siirtyy täysin pelien julkaisuun kaikille alustoille, Xbox-konsolit voivat jäädä sivurooliin, vähän kuin Microsoftin Surface-laitteet, joiden asema markkinoilla on hiipunut.

Katse on käännetty myös menneisyyteen, erityisesti -aikaan, jolloin yksinoikeuspelit kuten ja vetivät pelaajia vahvasti Xboxin leiriin. Samanlaisen menestyksen saavuttaminen uudelleen ei kuitenkaan tapahdu hetkessä, vaan vaatisi vuosien määrätietoista panostusta.

Mielenkiintoista kyllä, myös kilpailija saattaa olla liikkumassa samaan suuntaan rajoittamalla omien peliensä julkaisua muille alustoille. Jos näin käy, peliala voi hyvinkin palata aikaan, jolloin yksinoikeuspelit olivat keskeinen syy konsolin ostamiseen.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin huhuista, eikä mitään päätöksiä ole tehty. Tulevat vuodet voivat määrittää uudelleen sen, millä perusteella pelaajat valitsevat seuraavan konsolinsa ja kuinka paljon he ovat valmiita siitä maksamaan.

Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu Kommentit pois päältä artikkelissa Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu

Hakkeriryhmä ShinyHunters on julkaissut Gamesilta varastamaansa dataa sen jälkeen, kun yhtiö ei suostunut maksamaan lunnaita. Vuodettu aineisto paljastaa ennennäkemättömän tarkasti, kuinka massiivinen rahasampo yli vuosikymmenen ikäinen edelleen on.

Miljoonaeuroa joka päivä

Vuodetun datan mukaan Online on tuottanut viimeisen puolen vuoden aikana (syyskuu 2025 – huhtikuu 2026) keskimäärin 1,3 miljoonaa dollaria päivässä. Viikkotasolla liikevaihto pyörii noin 10 miljoonan dollarin tuntumassa.

Vertailu Rockstarin toiseen verkkopeliin, Red Dead Onlineen, on karua luettavaa. Siinä missä GTA takoo satoja miljoonia vuodessa, villin lännen seikkailu kerää vain noin puoli miljoonaa dollaria viikossa. Tämä selittää suoraan, miksi Rockstar on keskittänyt kaiken huomionsa GTA-sarjaan.

PC-pelaajat jäävät kakkoseksi

Datan mielenkiintoisin anti liittyy alustakohtaisiin tuloihin. on Rockstarin ehdoton ykkösmarkkina, ja -pelaajien tuottama liikevaihto on yllättävän pientä konsoleihin verrattuna:

AlustaViikoittaiset aktiiviset käyttäjätViikoittainen liikevaihto
3,4 miljoonaa4,5 milj. $
Series X1,1 miljoonaa1,9 milj. $
PC0,9 miljoonaa0,3 milj. $

Tämä selittää, miksi Rockstar panostaa ensisijaisesti konsoleihin tulevassa GTA 6 -julkaisussa marraskuussa 2026.

Vain pieni osa pelaajista maksaa

Vuoto paljastaa myös, että koko valtava liikevaihto lepää pienen vähemmistön harteilla. Vain noin 4 prosenttia pelaajista käyttää oikeaa rahaa pelin sisäisiin ostoksiin. Silti nämä ”valaat” ovat auttaneet yhtiötä tahkoamaan yli 5 miljardia dollaria pelkästään Shark Card -myynnillä viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Vaikka Rockstar vahvisti tietomurron viikonloppuna, se on vähätellyt vuodetun tiedon merkitystä. Yhtiö ei ole kommentoinut nyt julkaistuja lukuja, mutta alan analyytikot pitävät dataa aitona.