Entinen PlayStation-johtaja paljasti: Sony solmi GTA-yksinoikeussopimuksen pelätessään Xboxia Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen PlayStation-johtaja paljasti: Sony solmi GTA-yksinoikeussopimuksen pelätessään Xboxia

Grand Theft Auto: San Andreas

PlayStation Europen entinen johtaja Chris Deering on paljastanut, että Sonyn legendaarinen yksinoikeussopimus Grand Theft Auto 3:sta ja sen kahdesta seuraajasta syntyi yhtiön huolesta Microsoftin Xbox-konsolin tuloa kohtaan.

”Olimme huolissamme Xboxin saapumisesta”

”Olimme huolissamme, kun näimme Xboxin tulevan markkinoille”, Deering kertoo GamesIndustry.bizin haastattelussa. ”Tiesimme, että yksinoikeudet olivat avainasemassa monella alalla, kuten Sky TV:llä urheilussa.”

Xboxin marraskuun 2001 julkaisun lähestyessä Sony päätti toimia. ”Muutama meistä lähestyi suosikkipelitalojamme ja kysyi, kiinnostaisiko heitä erityissopimus, jossa he pitäisivät seuraavan sukupolven pelinsä PlayStation-yksinoikeutena kahden vuoden ajan”, Deering paljastaa.

Onnenpotku molemmille osapuolille

Yksi näistä sopimuksista tehtiin Take-Twon kanssa ja se koski kolmea seuraavaa Grand Theft Auto -peliä. ”Sopimuksen tekohetkellä ei ollut selvää, että Grand Theft Auto 3:sta tulisi niin valtava menestys kuin siitä tuli, sillä se oli aiemmin ollut ylhäältä kuvattu peli”, Deering muistelee.

”Se oli meille todella onnekas sattuma. Ja itse asiassa onnekas myös heille, sillä he saivat alennusta maksamistaan rojaltimaksuista”, hän lisää.

Sopimus muokkasi pelialan historiaa

Sopimuksen seurauksena GTA 3 julkaistiin PS2:lle lokakuussa 2001, kuukausi ennen Xboxin markkinoille tuloa. Peli saapui PC:lle toukokuussa 2002 ja Xboxille vasta marraskuussa 2003 yksinoikeusajan päätyttyä.

Sopimus kattoi myös Vice Cityn (2002) ja San Andreaksen (2004), jotka niin ikään julkaistiin ensin PS2:lle. Strategia osoittautui menestyksekkääksi: San Andreasista tuli PS2:n kaikkien aikojen myydyin peli, Vice City sijoittui kolmanneksi ja GTA 3 viidenneksi.

Perintö elää yhä

Vaikka GTA 4 ja GTA 5 julkaistiin samanaikaisesti sekä PlayStationille että Xboxille, sarja mielletään yhä vahvasti PlayStation-brändiin kytkeytyväksi. Tuleva Grand Theft Auto 6 on määrä julkaista syksyllä 2025 samanaikaisesti PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta mahdollisista markkinointisopimuksista konsolivalmistajien kanssa ei ole vielä tietoa.

Deering on viime aikoina herättänyt keskustelua myös toisenlaisista syistä. Hän on saanut kritiikkiä lausunnostaan, jossa hän kehotti irtisanottuja pelinkehittäjiä ”ajamaan Uberia” tai ”viettämään vuoden rannalla”.

Horizon Steel Frontiers vie robottiliskot mobiiliin – Sony ja NCSoft yhdistävät voimansa Kommentit pois päältä artikkelissa Horizon Steel Frontiers vie robottiliskot mobiiliin – Sony ja NCSoft yhdistävät voimansa

Sony ja eteläkorealainen NCSoft ovat paljastaneet täysin uuden moninpeliseikkailun Horizon Steel Frontiers, joka tuo Guerrilla Gamesin tunnetun Horizon-universumin mobiililaitteille ja osittain myös PC:lle. Kyseessä on massiivinen verkkomoninpeli (MMORPG), jossa pelaajat pääsevät jahtaamaan jättimäisiä robottieläimiä yhdessä muiden koneenmetsästäjien kanssa.

Pelissä luvataan laajaa hahmonmuokkausta, sosiaalisia toimintoja ja raid-tyylisiä pomotaisteluita, ja tunnelma on kuin Horizon kohtaisi Monster Hunterin. Pelaaja toimii niin sanottuna Machine Hunterina Deadlandsin armottomassa ympäristössä, jossa liittoutuminen ja kilpailu kulkevat käsi kädessä.

Vaikka peli sijoittuu Horizon-maailmaan, ei vielä tiedetä, nähdäänkö mukana sarjan ikoninen sankari Aloy tai muita tuttuja kasvoja. Guerrilla Games ei myöskään ole paljastanut, mihin kohtaan Horizonin aikajanaa peli asettuu, eikä julkaisupäivääkään ole toistaiseksi ilmoitettu.

Horizon Steel Frontiers on ensimmäinen Horizon-peli, joka on rakennettu alusta alkaen mobiililaitteille, mutta se on pelattavissa myös PC:llä NCSoftin Purple-alustan kautta. Samalla Guerrilla työstää erillistä moninpeliä PlayStation 5:lle sekä seuraavaa pääsarjan osaa, kun taas Horizon-elokuvan kuvaukset on tarkoitus aloittaa vuonna 2026. Horizonin maailma siis laajenee vauhdilla ja nyt myös taskukoossa.

God of War -studion 25 miljoonan euron unelmaprojekti peruttiin pitkän kehityksen jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -studion 25 miljoonan euron unelmaprojekti peruttiin pitkän kehityksen jälkeen

Sony Santa Monica, studio joka tunnetaan ennen kaikkea God of War -peleistään, paljasti äskettäin jättäneensä pöydälleen mittavan uuden pelikonseptin, vaikka siihen oli käytetty jopa 25 miljoonaa dollaria eli noin 23 miljoonaa euroa. Projekti olisi ollut studion ensimmäinen täysin uusi pelisarja sitten alkuperäisen God of Warin vuonna 2005, mutta lopulta peli jäi prototyyppivaiheeseen.

Entinen Sony Interactive Entertainmentin presidentti Shuhei Yoshida kertoi My Perfect Console -podcastissa, että vaikka konsepti oli mahtava ja pelimekaniikat kiinnostavia, kehitystiimi ei onnistunut saamaan pelattavuutta toimimaan toivotulla tavalla.

Se oli hieno idea ja konsepti, mutta peliä ei vain löytynyt. – Yoshida kommentoi.

Santa Monica Studio tunnetaan korkealaatuisesta taiteestaan ja kyvystään luoda elokuvamaisia pelikokemuksia, joten Sony tuki projektia useiden vuosien ajan. Silti lopullinen päätös pelin lopettamisesta syntyi tiimin omasta varmuudesta, he eivät olleet tyytyväisiä lopputulokseen.

Tämä on toinen esimerkki siitä, miten isoilla studioilla on tapana peruuttaa jopa kalliita projekteja, jos ne eivät täytä odotuksia. Aiemmin tänä vuonna live-service God of War -projekti Bluepoint Gamesin kehittämänä sekä Days Gone -kehittäjä Bend Studion toinen live-service-peli peruttiin Concordin epäonnistumisen jälkeen.

Vaikka yksi unelmaprojekti kaatui, seuraavan pääsarjan God of Warin kehitys etenee kuulemma hyvää vauhtia. Huhujen mukaan Kratos saattaa tällä kertaa heiluttaa egyptiläistä miekkaa, joten fanit voivat odottaa yhä uusia, yllätyksellisiä seikkailuja.