Entinen PlayStation-pomo: ”Pelastin osittain Gran Turismon epäonnistumiselta” Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen PlayStation-pomo: ”Pelastin osittain Gran Turismon epäonnistumiselta”

PlayStationin entinen johtaja Shuhei Yoshida paljasti PlayStationInside-haastattelussa uskovansa pelastaneensa alkuperäisen -pelin osittaiselta epäonnistumiselta – ehdottamalla, että pelin realistista ajotuntumaa kevennettäisiin.

Vuonna 1997 julkaistu Gran Turismo oli vielä kehitysvaiheessa, kun Yoshida pääsi testaamaan varhaista versiota. Pelin luoja Kazunori Yamauchi halusi tehdä siitä mahdollisimman realistisen ajosimulaattorin, mutta Yoshidan mukaan peli oli aluksi ”liian vaikea”.

Yoshida ehdotti ohjattavuuden helpottamista, mutta Yamauchi halusi varmistaa asian pelaajatestillä. Testissä noin 30 osallistujaa kokeili peliä – ja kaikki ajoivat ulos ensimmäisessä mutkassa. Tulos sai Yamauchin myöntämään, että realismia oli liikaa, ja hän muokkasi pelin ajomekaniikkaa saavutettavammaksi.

Gran Turismo julkaistiin myöhemmin 1:lle ja nousi kriitikoiden ylistämäksi hitiksi.

Haluan uskoa, että pelastin pelin kohtalon osittain – ja olin pieni osa sen menestystä. – Yoshida kertoo leikillisesti.

Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen” Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen”

Peliohjaajalegenda teki merkittäviä muutoksia tulevaan 2: On the Beach -peliinsä yhdestä yllättävästä syystä, se oli pelaajien mielestä liian hyvä. Kyllä, luit oikein.

Kojiman pitkäaikainen yhteistyökumppani, muusikko Yoann Woodkid, Lemoine paljasti Rolling Stonelle, että Kojima piti pelitesteissä saatuja erinomaisia reaktioita ongelmana.

Jos kaikki pitävät pelistä, se tarkoittaa, että se on liian valtavirtaa. – Kojima sanoi.

Hänen mukaansa taiteen kuuluu jakaa mielipiteitä, herättää tunteita ja joskus myös hämmentää.

Kojima muutti pelin käsikirjoitusta ja joitakin ratkaisevia tapahtumia saadakseen aikaan enemmän ristiriitaisia reaktioita. Tavoitteena ei ollut miellyttää kaikkia, vaan haastaa pelaajat ajattelemaan ja tuntemaan syvemmin.

Haluan, että ihmiset alkavat pitää jostain, mitä he aluksi vieroksuivat, siitä syntyy aito rakkaus. – Kojima kiteytti.

Death Stranding 2 ilmestyy 26. kesäkuuta 2025. Samalla Kojima työstää live action -elokuvaa yhteistyössä :n kanssa, Death Stranding -animea sekä uutta vakoojapeliä PlayStationille. Xboxin julkaisemaa -kauhupeliä hän kuvailee peliksi, jota hän on aina halunnut tehdä.

Ja kyllä, huhujen mukaan uudessa pelissä voi tosiaan nuijia vihollisia kitaralla.

Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4 saa uuden elämän – myös Ninja Turtlesit mainittu Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4 saa uuden elämän – myös Ninja Turtlesit mainittu

Legendaaristen Tony Hawk's Pro Skater 3:n ja 4:n remake on tulossa 11. heinäkuuta 2025, ja pelin ohjaaja Kurt Tillmanns paljasti, mitä uutta pelaajat voivat odottaa. Mukana on perinteisten tasojen lisäksi yllätyksiä, kuten sarjakuvahahmo Michaelangelo, tunnettu -skate-lautaaja. Hänelle on tehty kolme omaa kilpikonnateemaista erikoisliikettä, joita voi käyttää myös muiden hahmojen kanssa.

Tillmanns kertoi, että pelit on yhdistetty yhdeksi kokonaisuudeksi, jossa Pro Skater 3 saa osia nelosen pelimekaniikoista, kuten kaksi minuuttia kestävän ajanoton. Ajan voi halutessaan laajentaa jopa tunnin mittaiseksi rentoon pelailuun. Mukana ovat myös kaikki klassiset pelimuodot sekä neljä eri skate-puistoa, joihin kuuluu kolme täysin uutta aluetta: vesipuisto, elokuvastudio ja surrealistinen pinball-puisto. Pinball-puistossa pelaaja on kuin jättimäinen pinball-pallo, joka rymistää koneistossa samalla, kun suuri Tony Hawk seuraa tapahtumia pelin sisällä.

Peli julkaistaan seitsemälle eri alustalle, mukaan lukien PlayStationit, Xboxit, Switchit ja . Crossplay mahdollistaa pelaamisen eri laitteilla yhdessä. Switch 2:lle on luvassa sujuva 60 ruudun sekuntinopeus kaikissa puistoissa. Soundtrack on edelleen tärkeä osa peliä, ja Tony Hawk itse on ollut aktiivisesti mukana valitsemassa musiikkia, jotta se vastaa nykypäivän skeittikulttuurin makua.

Tillmanns kuvailee yhteistyötä Tony Hawkin kanssa innostavaksi ja perusteelliseksi: Hawk seuraa pelin kehitystä tarkasti ja varmistaa, että temppujen nimet ja pelin kieli vastaavat nykyistä skeittikulttuuria. Remaken jälkeen studio ei sulje pois mahdollisuutta myös Tony Hawk's Underground -pelin uusintaversioon, mutta nyt fokus on täysin 3 + 4:n onnistuneessa julkaisussa.