Entisen PlayStation-toimitusjohtajan vetoomus: ”Peliteollisuuden on mietittävä tulevaisuuttaan ja vähennettävä kustannuksiaan” Kommentit pois päältä artikkelissa Entisen PlayStation-toimitusjohtajan vetoomus: ”Peliteollisuuden on mietittävä tulevaisuuttaan ja vähennettävä kustannuksiaan”

errori.net

Entinen Sony Computer Entertainment American toimitusjohtaja, Shawn Layden, joka erosi PlayStationista neljä vuotta sitten, on esittänyt huoliaan peliteollisuuden suunnasta. Hänen mukaansa pelien kasvavat kehitysbudjetit, pelistudioiden yhdistyminen ja pelien säilyttämisen tila ovat suuria huolenaiheita alalle.

Layden puhui näistä huolistaan viime kuussa GamesIndustry.biz Investment Summitissa. Hän korosti, että suuret pelijulkaisijat hankkivat pienempiä studioita, mikä voi tukahduttaa luovuuden. Lisäksi hän mainitsi huolensa siitä, miten suuryritykset kuten , , ja astuvat pelimarkkinoille.

Layden on ollut kriittinen suuntausta kohtaan, jossa kehitetään 40-60 tunnin pelijulkaisuja, jotka vaativat useita vuosia ja satoja miljoonia kehittää. Hänen mukaansa peliyritysten tulee harkita kustannustehokkaampia projekteja ja pyrkiä uudistamaan liiketoimintamallejaan.

Hän on myös huolissaan siitä, miten studioiden yhdistyminen vaikuttaa pelien luovuuteen. Layden totesi, että kun pienet ja riippumattomat studiot sulautuvat suurempiin yrityksiin, niiden innovatiivisuus voi kärsiä.

Lisäksi Layden kritisoi peliteollisuuden lähestymistapaa pelien säilyttämiseen. Vaikka taaksepäin yhteensopivuus on saatavilla uusimmissa konsoleissa, monet vanhat pelit ovat edelleen vaikeasti saatavilla. Laydenin mukaan pelien säilyttäminen on tärkeää, ja toivoo suurempien pelitoimijoiden ymmärtävän velvollisuutensa säilyttää pelien historiaa tuleville sukupolville.

Lyhyesti, Layden korostaa, että peliteollisuuden tulee uudistua, säilyttää peliensä historia ja edistää luovuutta sekä innovaatiota.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.

Forza Horizon 6 saapuu PS5:lle vielä vuoden 2026 aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 saapuu PS5:lle vielä vuoden 2026 aikana

Forza 6 on edelleen matkalla vuoden 2026 aikana. Kehittäjä vahvisti asian sen jälkeen, kun ilmoille nousi huhuja -version mahdollisesta lykkääntymisestä. Tarkkaa julkaisupäivää ei kuitenkaan vieläkään ole kerrottu.

Playground Games kehotti -pelaajia pysymään kuulolla ja lisäämään pelin PlayStation Storessa toivelistalle. PS5-versio julkaistaan siis myöhemmin tänä vuonna, mutta kalenteri alkaa näyttää jo melko täydeltä. Syys- ja lokakuulle on luvassa useita isoja julkaisuja, ja marraskuussa vastaan tulee vielä yksi varsin pieni peli nimeltä .

Marraskuu ei siten välttämättä olisi se kaikista otollisin julkaisuikkuna. GTA 6 odotetaan keräävän valtavan määrän pelaajien huomiota, ja pelissä on myös autoihin sekä ajamiseen liittyvää sisältöä. Joulukuu voisi tarjota hieman paremman sauman, vaikka silloin Rockstarin jättipelin ympärillä pyörivä hype on edelleen varmasti melkoinen.

PS5-versiolla on kuitenkin hyvät lähtökohdat. oli PlayStation 5:n suuri menestys, vaikka peli saapui Sonyn konsolille huomattavasti alkuperäisen julkaisunsa jälkeen. Myös Forza Horizon 6 on kerännyt runsaasti kehuja. Nyt näyttääkin siltä, että Playgroundilla on vielä muutama kuukausi aikaa painaa kaasua ja saada PS5-versio maaliin ennen vuoden vaihtumista.