Entiset Intel-insinöörit kehittävät “maailman suurinta ja kovinta” suorittinta keskittyen IPC:hen, ei kellotaajuuteen tai ytimien määrään Kommentit pois päältä artikkelissa Entiset Intel-insinöörit kehittävät “maailman suurinta ja kovinta” suorittinta keskittyen IPC:hen, ei kellotaajuuteen tai ytimien määrään

Oregonissa toimiva startup-yritys on perustettu entisten -ammattilaisten toimesta, ja se pyrkii kehittämään markkinoiden tehokkaimman suorittimen keskittymällä suorittimen käskyjen suoritukseen per kellosykli (IPC), eikä kellotaajuuden tai ytimien lukumäärän kasvattamiseen.

Yritys perustettiin viime vuoden heinäkuussa, ja sen tavoitteena on kehittää ja lisensoida edistyksellisiä 64-bittisiä -arkkitehtuurin suorittimia. RISC-V on avoimen lähdekoodin käskykanta, joka tarjoaa modernin ja kustannustehokkaan vaihtoehdon x86- ja Arm-arkkitehtuureille.

AheadComputingin perustajat ovat työskennelleet pitkään Intelillä, aina 386-prosessorin ajoista uusimpiin Intel Core -malleihin. Lisäksi yrityksen hallitukseen on nimetty CPU-suunnittelun legenda , mikä lisää uskottavuutta yrityksen tavoitteille.

AheadComputingin toimitusjohtaja uskoo, että x86-ekosysteemi tulee lopulta häviämään kovassa kilpailussa, ja että Arm-arkkitehtuuri saattaa tulevaisuudessa kohdata merkittäviä haasteita, mikä voi johtaa asiakkaiden siirtymiseen vaihtoehtoisiin arkkitehtuureihin kuten RISC-V.

Yritys painottaa, että suorituskyvyn parantaminen multi-ytimisen skaalaamisen sijaan vaatii toimintojen lisäämistä yksittäisissä ytimissä. Co-founder korostaa, että tulevaisuudessa suorittimen suunnittelijoiden tulee keskittyä IPC:n parantamiseen, mikä tuo hyötyjä riippumatta sovellusten rinnakkaisuudesta.

AheadComputing toimii niin sanottuna fabless-yrityksenä, eli se ei valmista siruja itse, vaan suunnittelee ne ja ulkoistaa valmistuksen. Vaikka yksityiskohtia tulevasta suorittimesta ei vielä ole paljastettu, yhtiö aikoo esitellä uudet tuotteensa lähivuosina.

Tällä hetkellä Apple M-sarjan prosessorit tarjoavat markkinoiden parhaan IPC-suorituskyvyn, ja AheadComputingin panostus IPC:hen voi tuoda kilpailukykyisiä vaihtoehtoja tulevaisuudessa.

AheadComputingin suorittimien markkinoille saapuminen on kuitenkin vielä kaukana, ja alalla odotetaan mielenkiinnolla, kuinka hyvin yritys onnistuu lunastamaan lupauksensa.

MSI julkaisi uuden kannettavien sarjan RTX 5070- ja 5060 -näytönohjaimilla Kommentit pois päältä artikkelissa MSI julkaisi uuden kannettavien sarjan RTX 5070- ja 5060 -näytönohjaimilla

on tuonut markkinoille uuden malliston kannettavia tietokoneita, joissa on mukana uusimman sukupolven GeForce RTX 5070- ja 5060 -näytönohjaimet. Sarja on suunnattu erityisesti pelaajille ja sisällöntuottajille, jotka kaipaavat tehokasta ja modernia laitetta ilman kompromisseja.

Uusi RTX 50 -sarja tarjoaa tehoa ja älyä

Uusissa malleissa käytetyt näytönohjaimet perustuvat NVIDIA:n tuoreeseen Blackwell-arkkitehtuuriin. Tarjolla on entistä parempaa suorituskykyä, tekoälykiihdytystä ja grafiikkaa, joka tukee uusinta DLSS 4 -tekniikkaa ja säteenseurantaa. RTX 5070 lupaa jopa 20 % enemmän potkua kuin edellinen sukupolvi, kun taas RTX 5060 tasapainottaa suorituskyvyn ja energiatehokkuuden.

Crosshair: näyttävää designia ja raakaa suorituskykyä

Crosshair-sarja tekee paluun uusitussa muodossa. 18-tuumainen QHD+ 16:10 -näyttö 240 Hz:n virkistystaajuudella tarjoaa sulavan pelikokemuksen, ja touchpadin muotoiluun on upotettu Crosshairin kirjaimet ”C” ja ”H”. Näissä malleissa hyrrää joko Core Ultra 9 275HX- tai Ryzen 9 8945HX -suoritin, ja näytönohjaimeksi voi valita RTX 5070:n tai 5060:n. Suorituskykyä boostaa MSI OverBoost, joka nostaa tehon jopa 170 wattiin. Tarjolla on kolme eri kokovaihtoehtoa: 16″, 17″ ja 18″.

Katana: uudistunut ulkonäkö ja entistä enemmän tehoa

Myös Katana-sarja on saanut kasvojenkohotuksen. Midnight Gray -väri ja uusi kuvioitu lohikäärmelogo tuovat siihen särmää, ja sormenjälkiä hylkivä pinta pitää koneen siistinä. Sisuksissa sykkii jopa Intel Core i9-14900HX- tai AMD Ryzen 9 270 -prosessori. RTX 5070 ja 5060 ovat molemmat saatavilla näihin malleihin, ja teho yltää parhaimmillaan 115 wattiin Extreme Performance -tilassa. Koot: 15″ ja 17″.

Cyborg: futuristinen valinta tekniikkanörteille

Cyborg-sarja tuo valikoimaan cyberpunk-henkisen designin ja läpinäkyviä yksityiskohtia. Eksoskeletaaliset kaaret ja Cyborg Heart -logo viimeistelevät rohkean ilmeen. Sisällä pyörii joko Intel Core 7 240H tai AMD Ryzen 7 260, ja näyttiksenä toimii RTX 5060. Tarjolla 15″ ja 17″ mallit.

Stealth: minimalistista tyyliä ja kevyttä kannettavuutta

Niille, jotka kaipaavat hillitympää muotoilua ilman, että suorituskyky kärsii, Stealth-sarja on varteenotettava vaihtoehto. RTX 5070 -näytönohjaimella varustetut koneet sopivat hyvin liikkuvaan elämäntapaan ja minimalistiseen tyyliin.

Saatavuus

Kaikki uudet mallit ovat nyt myynnissä valituilla jälleenmyyjillä Suomessa. Mallistosta löytyy vaihtoehto monenlaisiin tarpeisiin — olit sitten hardcore-pelaaja, sisällöntuottaja tai tyylikkyyttä arvostava käyttäjä.

Intel valmistautuu jättiirtisanomisiin – jopa joka viides tehdastyöntekijä voi menettää työnsä Kommentit pois päältä artikkelissa Intel valmistautuu jättiirtisanomisiin – jopa joka viides tehdastyöntekijä voi menettää työnsä

Piirijätti aikoo leikata jopa 15–20 prosenttia tehdastyöntekijöistään, mikä tarkoittaisi 8 000–11 000 työpaikan katoamista. Yritys pyrkii tällä tiukalla toimenpiteellä korjaamaan taloudellista tilannettaan.

Viime vuonna Intel karsi jo 15 000 työntekijää, ja nyt uusi toimitusjohtaja on tuonut mukanaan ison muutoksen tuulen. Huhtikuussa yhtiön tulos pysyi käytännössä paikallaan, vaikka kilpailu kovenee Nvidian ja :n kaltaisten toimijoiden kanssa.

Sisäisessä muistiossa todetaan, että tehdasleikkaukset ovat vaikeita mutta välttämättömiä talouden tasapainottamiseksi. Intelin edustaja painottaa, että tavoitteena on tehdä yhtiöstä kevyempi ja ketterämpi, jotta se voi palvella asiakkaitaan entistä paremmin.

Viime vuoden irtisanomisiin liittyi erorahojakin, mutta tällä kertaa niistä ei välttämättä ole tietoa. Vaikeasta tilanteesta huolimatta Intel lupaa hoitaa irtisanomiset mahdollisimman ihmisarvoisesti.