Entiset Witcher ja Cyberpunk -kehittäjät perustivat uuden pelifirman – uusi roolipeli tulossa Kommentit pois päältä artikkelissa Entiset Witcher ja Cyberpunk -kehittäjät perustivat uuden pelifirman – uusi roolipeli tulossa

Rebel Wolves

Entiset Witcher ja Cyberpunk -pelien kehittäjät ovat perustaneet uuden pelifirman nimeltään . Firma kehittää parhaillaan synkkään fantasiamaailmaan sijoittuvaa roolipeliä :llä.

Rebel Wolvesin on perustanut Konrad Tomaszkiewicz, joka on toiminut mm. ja -pelien peliohjaajana ja vastannut pelien tuotannosta.

Muita firmaan kuuluvia ovat suunnittelujohtaja Daniel Sadowski (Witcher 1, Growing Up), pääkirjoittaja Jakub Szamałek (Witcher 3, Cyberpunk 2077, ), animaatiojohtaja Tamara Zawada (Witcher 3, ), taidejohtaja Bartłomiej Gaweł (Witcher 1-3), talousjohtaja Michał Boryka sekä studion vetäjä Robert Murzynowski.

Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa

on ilmoittanut maaliskuun uutuuslisäyksistä Xbox Game Passiin, ja tarjolla on pelejä niin konsoleille, PC:lle, pilveen kuin käsikonsolille. Mukana on useita Euroopassa kehitettyjä pelejä, kuten tšekkiläisen Warhorse Studiosin Kingdom Come: Deliverance II, brittiläisen Codemastersin , ruotsalaisen Wishfullyn sekä puolalaisen CD Projekt REDin .

Kuukauden alussa, viikolla 2. maaliskuuta, Game Passiin saapuvat muun muassa (3.3.), Kingdom Come: Deliverance II (3.3.), (4.3.), EA Sports F1 25 (4.3.) ja Planet of Lana II: Children of the Leaf (5.3.). Pelejä voi pelata pilvestä, Xbox Series X|S:llä, käsikonsolilla ja PC:llä riippuen julkaisusta.

Viikolla 9. maaliskuuta nähdään (10.3.), Cyberpunk 2077 (10.3.) sekä Hollow Knight: Silksong (12.3.), joista Hollow Knight laajentaa saatavuutta myös käsikonsolille. Viikolla 16. maaliskuuta Game Passiin liittyy Gabby’s Dollhouse: Ready to Party (17.3.).

Lisäksi on nyt saatavilla Game Pass -tilaajille, ja peli tukee myös pilvipelaamista.

tarjoaa näin entistä laajemman valikoiman pelejä, joista löytyy seikkailua, kilpa-ajoa, roolipelejä ja jopa lasten sisältöä, eli jokaiselle jotakin ilman lisähintaa.

Nintendo Switchin Dispatch-sensuuri aiheuttaa närää Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switchin Dispatch-sensuuri aiheuttaa närää

Superhahmopeli julkaistiin hiljattain Nintendo Switchille, mutta fanit saivat kylmää kyytiä, kun alastonkohtia ja keskisormia peittävät mustat laatikot ovat nyt pakollisia, eikä niitä voi piilottaa kuten muilla alustoilla. Tilanne on aiheuttanut kuohuntaa pelaajien keskuudessa.

Pelin kehittänyt viittasi aiemmin suoraan :ään, olettaen, että myös heidän pelinsä voisi sisältää sensuroimatonta aikuissisältöä tietyillä alueilla. Kuitenkin porttausprosessin aikana kävi ilmi, että Nintendo ei sallinut tätä.

Peli ei täyttänyt Nintendon sisältöohjeita, joten teimme muutoksia, jotta julkaisemme sen heidän alustallaan. – Studio kertoi.

Fanit kysyvät yhä, miksi Cyberpunk 2077 saattoi julkaista sensuroimattoman version lähes kaikissa maissa, mutta Dispatch ei. AdHoc Studio on vastannut tähän vain, että se on ”laillisesti estetty” selittämästä tarkemmin, eikä uncut-fyysistä versiota ole tulossa. Myös Switchin fyysistä julkaisua ei ole suunnitteilla.

Viime viikolla paljastunut sensurointi sai pelaajat raivostumaan, ja studio pyysi anteeksi, että sen oma ilmoitus muutoksista oli liian huomaamaton.

Teillä on oikeus olla vihaisia. – AdHoc totesi.

Nyt jää nähtäväksi, miten fanit suhtautuvat rajoitettuun Switch-versioon ja saavatko he koskaan saman vapauden kuin muilla alustoilla.