Epic Games Store jakaa kolmea peliä ilmaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Epic Games Store jakaa kolmea peliä ilmaiseksi

Never Alone

jakaa tällä viikolla kolmea peliä ilmaiseksi – tunnelmallinen tasohyppely Never Alone, unenomainen musiikkitaidepläjäys Kid A Mnesia sekä vuoropohjainen luolastoroolipeli .

Never Alone

Never Alone on alunperin vuonna 2014 ilmestynyt tunnelmallinen pulmanratkontaa ja tasohyppelyä yhdistelevä seikkailupeli. Peli kertoo alaskalaisesta alkuperäiskansasta nimeltään Iñupiat ja tarinasta, joka on kerrottu sukupolvelta toiselle.

Pelata voi joko yksin tai yhdessä kaverisi kanssa. Seikkaile jäätävällä tundralla, väistele jäävastustajia ja ui vedenalaisissa luolastoissa.

Never Alone on ladattavissa ilmaiseksi aina ensi torstaihin asti.

Kid A Mnesia Exhibition

Kid A Mnesia Exhibition on Radiohead -yhtyeen tuottama digitaalinen kokemus, joka nivoaa yhteen bändin Kid A (2000) ja Amnesiac (2001) albumit. Unenomainen kokemus sisältää Stanley Donwoodin ja Thom Yorken taidetta, joka kulkee yhteen musiikin kanssa. Koe levyjen kappaleet mahdollisten ja mahdottomien tilojen sekä hahmojen kera.

Kid A Mnesia Exhibition on ladattavissa ilmaiseksi ensi viikon torstaihin asti.

Guild of Dungeoneering

Guild of Dungeoneering on alunperin vuonna 2015 ilmestynyt vuoropohjainen luolastoroolipeli, jossa pelihahmon sijaan hallitset hahmoja ympäröivää luolastoa.

Kortteja kääntämällä voit rakentaa erilaisia huoneita luolastoosi sekä hirviöitä, ansoja sekä tietenkin loottia. Sankarit seikkailevat luolastossasi oman tahtonsa mukaan.

Peli on ladattavissa ilmaiseksi ensi torstaihin asti.

Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun

Riders Republic

Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.

Quicksilver ja DC astuvat peliin

Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.

Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.

Rabbid-jänöjä metsästämässä

Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.

Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.

Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä

on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.

Riders Republic on saatavana :lle, :lle, :lle, Series S:lle ja Xbox Onelle sekä :lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.