Epic Games Store tarjoaa kaksi toiminnantäyteistä peliä ilmaiseksi tällä viikolla – GigaBash ja Predecessor Kommentit pois päältä artikkelissa Epic Games Store tarjoaa kaksi toiminnantäyteistä peliä ilmaiseksi tällä viikolla – GigaBash ja Predecessor

Predecessor

hemmottelee käyttäjiään jälleen kerran anteliaalla kylkiäisellä, tarjoamalla kaksi toiminnantäyteistä peliä ilmaiseksi: ja .

GigaBash – Kaiju-tyylinen tappelupeli

GigaBash sukeltaa pelaajat maailmaan, jossa jättiläishirviöt ottavat yhteen eeppisissä taisteluissa. Pelaajat voivat ottaa haltuunsa yhden näistä kolossaalisista olennoista, joilla jokaisella on omat ainutlaatuiset kykynsä ja pelityylinsä. Tavoitteena on tuhota kaupunki ja kukistaa vastustajat käyttämällä erilaisia tuhoavia liikkeitä ja ympäristön vaaroja. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Predecessor – uusi lähestymistyyli MOBA-peleihin

Predecessor on MOBA-peli (Multiplayer Online Battle Arena), joka lähestyy genreä uudella tavalla. Yksittäisten sankareiden ohjaamisen sijaan pelaajat komentavat kolmen sankarin tiimiä, joilla jokaisella on omat ainutlaatuiset kykynsä ja roolinsa. Tavoitteena on tuhota vihollisen tukikohta ja puolustaa samalla omaa tukikohtaa. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Sekä GigaBash että Predecessor ovat saatavilla ilmaiseksi Epic Games Storessa 7.12.-13.12. välisenä aikana. Voit lunastaa ilmaiskappaleet kirjautumalla Epic Games -tilillesi ja lisäämällä pelit kirjastoosi.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.