Erinomainen pelipaketti tarjolla edullisesti Humble Bundlessa Kommentit pois päältä artikkelissa Erinomainen pelipaketti tarjolla edullisesti Humble Bundlessa

High On Life

tarjoilee parhaillaan edullista pelipakettia, joka sisältää seitsemän erinomaista peliä kuten hullunkurisen räiskintäpelin High Life sekä kattavan Atari-pelikokoelman.

  • on humoristinen seikkailupeli, jossa pelaaja taistelee puhuvien aseiden kanssa avaruuspahiksia vastaan.
  • Atari 50: The Anniversary Celebration on interaktiivinen matka läpi 50-vuotisen pelihistorian. Pääset pelaamaan yli 90 klassista peliä ja tutustumaan haastatteluihin, dokumentteihin ja pelihistorian kulmakiviin.
  • Revival: Recolonization on post-apokalyptinen strategiapeli, jossa pelaaja rakentaa ja johtaa yhteiskuntaa muuttuvassa maailmassa. Jokainen pelikerta on erilainen!
  • MechWarrior 5: Mercenaries sijoittuu vuoteen 3015. Pelaaja ohjaa jättiläismäistä taistelurobottia ja johtaa omaa palkkasoturijoukkoaan eeppisissä taisteluissa. Voit pelata myös yhteistyössä jopa neljän pelaajan kanssa.
  • Soulslinger: Envoy of Death on nopeatempoinen roguelike-FPS peli, joka sijoittuu synkkään länkkäri-fantasiamaailmaan. Pelaat kuoleman lähettiläänä, joka taistelee sieluja keräilevää kartellia vastaan.
  • Bread & Fred on haastava tasohyppelypeli, jossa kaksi pelaajaa joutuu tekemään yhteistyötä selviytyäkseen lumisen vuoren huipulle.
  • Grindstone on pulmanratkaisupeli, jossa tehtävänäsi on louhia hiomakiviä vuoren yli 250 eri tasolta. Joudut selviytymään sokkeloista ja erilaisista vaaroista.
  • -25% High on Life: High on Knife -lisäosan alennuskuponki: Lisäosa sijoittuu kahden vuoden päähän G3-kartellin kukistamisesta. Knifey tarvitsee apua mystisen paketin jäljittämisessä kotimaailmastaan. Luvassa on avaruusmatkailuja, hulluja hahmoja ja räiskintää. Luvassa on myös lisää puhuvia aseita!

Paketti on hankittavissa aina kesäkuun 26. päivä asti. Kaikki pelit ovat Steam -koodeja :lle. Osa peleistä toimii myös -alustalla.

Call of the Elder Gods lupaa mysteerejä ja kosmista kauhua toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of the Elder Gods lupaa mysteerejä ja kosmista kauhua toukokuussa

Pulma-seikkailupelien ystäville on hyviä uutisia, kun saapuu markkinoille 12. toukokuuta. Kehittäjä vahvisti julkaisupäivän, ja peli nähdään useilla alustoilla, kuten :llä, Switch 2:lla, :llä sekä Xbox Series -konsoleilla. Kärsimättömimmät pääsevät jo nyt kokeilemaan peliä, sillä Steamissa julkaistu demo sisältää koko ensimmäisen luvun – ja tallennus siirtyy suoraan kokoversioon.

Kyseessä on jatko-osa vuoden 2020 -pelille, joka hurmasi pelaajat tarinallaan ja pulmillaan. Uusi osa vie pelaajat synkempiin tunnelmiin kahden hahmon, professori Harry Everhartin ja opiskelija Evangeline Draytonin, matkassa. Tarina alkaa Miskatonic University -yliopistosta, jossa kaikki ei todellakaan ole kohdallaan, missä varjot liikkuvat silmäkulmassa ja unet tuntuvat turhankin todellisilta.

Kaksikko lähtee selvittämään outojen tapahtumien taustaa, mutta vastaukset eivät ole sieltä helpoimmasta päästä. Pelin kuvauksen mukaan luvassa on paljastuksia, jotka ovat kirjaimellisesti ikivanhoja ja todennäköisesti myös melko karmivia. Jos pidät hitaasti aukeavista mysteereistä ja aavistuksen ahdistavasta tunnelmasta, tämä voi olla juuri sinun juttusi.

Ensimmäinen osa sai aikanaan kiitosta erityisesti omaperäisestä tarinastaan ja pulmistaan, jotka jäivät pyörimään mieleen vielä pelisession jälkeenkin. Jos jatko-osa onnistuu tavoittamaan saman taian ja lisää siihen ripauksen kosmista kauhua, toukokuussa voi olla luvassa varsin koukuttava seikkailu.

Psykologinen kauhupeli Bloodmoored on seuraava odotettu indiekauhu PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Psykologinen kauhupeli Bloodmoored on seuraava odotettu indiekauhu PC:lle

Uusi psykologinen kauhupeli Bloodmoored on julkistettu :lle, ja se lupaa viedä pelaajan suoraan hylättyyn teollisuuskompleksiin, tarkemmin sanottuna päähenkilön isän vanhaan tehtaaseen. Tunnelma ei ole kevyimmästä päästä, vaan paikat rapistuvat, koneet natisevat ja jotain liikkuu varjoissa.

Pelin idea ei kuitenkaan ole pelkkää säikyttelyä. Pelaaja yrittää paeta tehtaalta, mutta matka ei ole suoraviivainen. Ympäristö on täynnä arvoituksia, jotka liittyvät rikkinäisiin koneisiin, tilallisiin pulmiin ja logiikkaa vaativiin haasteisiin. Kyseessä on siis yhtä paljon ajattelua kuin säikähtelyä.

Kauhun keskellä kulkee myös kummituksia, mutta ne eivät ole yksiselitteisesti vihollisia. Kehittäjän mukaan osa niistä voi jahdata pelaajaa, osa taas auttaa selviytymisessä. Jokaisella hengellä on oma tarinansa, ja niiden käyttäytyminen riippuu siitä, kuka ne olivat eläessään.

Pelin takana on yksin työskentelevä kehittäjä , joka korostaa, että jokainen kummitus on enemmän kuin pelkkä pelottava ilmestys. Ne ovat muistoja menneestä, jotka ovat jääneet jumiin elämän ja kuoleman väliin, ja pelaajan tehtävänä on oppia ymmärtämään niitä, ei vain pakenemaan.

Bloodmoored on tulossa PC:lle ensi vuonna, ja peli on jo lisättävissä toivelistalle Steamissa. Jos siis hylätyt tehtaat ja moraalisesti harmaat kummitukset kuulostavat houkuttelevalta yhdistelmältä, tämä saattaa olla seuraava yöunet vievä tuttavuus.