Erinomaisia indie-pelien paketti tarjolla erittäin edullisesti Humble Bundlessa Kommentit pois päältä artikkelissa Erinomaisia indie-pelien paketti tarjolla erittäin edullisesti Humble Bundlessa

Airship: Kingdoms Adrift

Humble Bundle tarjoilee parhaillaan edullista pelipakettia, joka sisältää mainioita indie-pelejä kuten stretegiapeli Airship: Kingdoms Adrift sekä taktinen roolipeli Dream Tactics.

Paketti maksaa 11,73 euroa ja sisältää nämä 13 peliä ja kaksi alennuskoodia:

  • Airship: Kingdoms Adrift: Strategiapeli, jossa rakennat ja hallinnoit lentävää kuningaskuntaa, tutkit valtavaa taivasta ja käydään kauppaa muiden ryhmittymien kanssa.
  • Sands of Aura: Vuoropohjainen strategiapeli, joka sijoittuu maagiseen aavikkoon, jossa ohjaat sankarijoukkoa taistelemaan vihollisia vastaan ja paljastamaan maan salaisuuksia.
  • Dream Tactics: Ainutlaatuisella taidetyylillä varustettu taktinen roolipeli, jossa ohjaat ryhmää unisotureita läpi fantastisten unimaisemien.
  • Voltaire – The Vegan Vampire: Humoristinen osoita-ja-klikkaa-seikkailupeli, jossa ikoninen filosofi esiintyy vampyyrina, joka suosii vegaaniruokavaliota.
  • One Lonely Outpost: Selviytymis- ja tukikohdanrakennuspeli, jossa puolustat syrjäistä ulkovartiota muukalaishyökkääjien aalloilta.
  • LunarLux: Kuuhun sijoittuva reaaliaikainen strategiapeli, jossa hallitset tukikohtaa ja puolustat sitä vihollisen hyökkäyksiltä samalla kun keräät resursseja ja laajennat aluettasi.
  • Blood And Zombies: Ensimmäisen persoonan räiskintäpeli, jossa taistelet epäkuolleiden laumoja vastaan post-apokalyptisessä maailmassa käyttäen erilaisia aseita ja kykyjä.
  • Cat Cafe Manager: Simulaatiopeli, jossa johdat kissakahvilaa, huolehdit suloisista kissakavereista ja tarjoilet asiakkaille herkullisia juomia ja herkkuja.
  • Airborne Kingdom: Kaupunkirakennuspeli, jossa rakennat taivaalla leijuvaa kaupunkia ja hallitset resursseja, kauppaa ja puolustusta.
  • Coromon: Klassisten Pokémonien innoittama hirviöitä pyydystävä roolipeli, jossa on värikkäitä olentoja ja eläväinen maailma tutkittavana.
  • To The Rescue!: Pulmapeli, jossa ohjaat palomiesten ryhmää sammuttamaan tulipaloja ja pelastamaan vaarassa olevia ihmisiä.
  • Symphony of War: The Nephilim Saga (-50 % alennuskoodi): Fantasiamaailmaan sijoittuva suurstrategiapeli, jossa keskitytään diplomatiaan, sodankäyntiin sekä valtakuntien nousuun ja tuhoon.
  • Dark Deity (-75 % alennuskoodi): Taktinen roolipeli, jossa on synkkä ja synkkä tunnelma, ja jossa johdat joukkoa palkkasotureita taistelemaan mahtavaa pahaa voimaa vastaan.

Paketti on hankittavissa aina lokakuun 9. päivä asti. Kaikki pelit ovat Steam -koodeja PC:lle. Osa peleistä toimii myös macOS-alustalla.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.

Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon

Ubisoft vahvistaa rivejään ostamalla Amazon Games Montrealin tiimin, joka työskentelee tulevan MOBA-pelin March of Giants parissa. Kaupan yksityiskohtia ei paljastettu, mutta Ubisoft saa samalla pelin oikeudet ja koko kehitystiimi siirtyy yhtiön palvelukseen. Kauppa tuo mukanaan myös tutun nimen, nimittäin Rainbow Six Siegen alkuperäinen luova johtaja Xavier Marquis palaa Ubisoftille kuuden vuoden tauon jälkeen.

March of Giants on jo ehtinyt suljettuun alfavaiheeseen PC:llä, ja nyt sen kehitys jatkuu Ubisoftin suojissa. Osana sopimusta Amazon tukee peliä markkinoinnilla Twitchissä, joten näkyvyyttä on luvassa. Pelin tuotannosta vastaa Alexandre Parizeau, hänkin entinen Ubisoft-johtaja, joka toimi aiemmin Toronton studion vetäjänä.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot ottaa paluumuuttajat avosylin vastaan ja uskoo heidän tuovan yhtiöön vankkaa osaamista kilpailullisten ja pitkäikäisten live-pelien rakentamiseen. Tiimi liitetään osaksi Ubisoftin uutta “creative house” -rakennetta, jossa kehitystyötä organisoidaan tulevaisuudessa.

Taustalla Amazon Gamesin mittavat leikkaukset tekevät kaupasta ajankohtaisen. Amazon on viime viikkoina supistanut pelitoimintaansa ja luopunut muun muassa MMO-kehityksestä, vaikka March of Giants mainittiin vielä hiljattain tulevien pelien joukossa. Onkin epäselvää, mitä Amazon Games Montrealista jää jäljelle tämän järjestelyn jälkeen.

Kehittäjät itse ovat selvästi innoissaan. Marquis kuvaa paluutaan täyden ympyrän hetkeksi, ja Parizeau uskoo Ubisoftin auttavan March of Giantsia kasvamaan yhdeksi seuraavista kestohiteistä MOBA-genressä. Jos paluumuuttajien kokemus pitää lupauksensa, Ubisoft saattoi tehdä varsin maukkaan kaappauksen.