Europa Universalis IV -pelipaketti tarjolla edullisesti Humble Bundlesta Kommentit pois päältä artikkelissa Europa Universalis IV -pelipaketti tarjolla edullisesti Humble Bundlesta

Europa Universalis IV

tarjoilee tällä kertaa edullista Europa Universalis IV -suurstrategiapelin pakettia. Mukana on peruspelin lisäksi yli 30 lisäosaa, joiden yhteisarvo on yli 350 euroa.

Maksamalla vain euron saat -pelin.

Jos maksat vähintään 9,02 euroa saat lisäksi nämä lisäosat:

  • Expansion – El Dorado
  • Content Pack – El Dorado
  • Expansion – Art of War
  • Expansion – Res Publica
  • Wealth of Nations
  • Conquest of
  • Digital Extreme Edition Upgrade Pack

Mikäli maksat vähintään 13,25 euroa saat lisäksi nämä lisäosat:

  • Immersion Pack – Third Rome
  • Expansion – Mandate of Heaven
  • Mandate of Heaven Content Pack
  • Collection – Ultimate E-book Pack
  • Collection – Ultimate Pack
  • Expansion – Rights of Man
  • Rights of Man Content Pack
  • Expansion – Mare Nostrum
  • Mare Nostrum Content Pack
  • Expansion – The Cossacks
  • The Cossacks Content Pack
  • Expansion – Common Sense
  • Content Pack – Common Sense

Jos maksat vähintään 18,19 euroa saat kaikkien edeltämainittujen lisäksi nämä:

  • 10% alennus Immersion Pack – Origins
  • Expansion – Leviathan
  • Expansion – Emperor
  • Content Pack – Emperor
  • Golden Century – Immersion Pack
  • Expansion – Dharma
  • Content Pack – Dharma
  • Collection – Ultimate Unit Pack
  • Immersion Pack – Rule Britannia
  • Collection – Monuments to Power Pack
  • Expansion – Cradle of
  • Cradle of Civilization Content Pack

Paketti on ostettavissa Bundlesta aina huhtikuun 13. päivään asti. toimitetaan koodeina :lle.

Humble Gamesin johto osti takakatalogin ja syntyi Balor Games Kommentit pois päältä artikkelissa Humble Gamesin johto osti takakatalogin ja syntyi Balor Games

Indiejulkaisija on ostanut yli 50 pelin laajuisen Gamesin takakatalogin takaisin omiin käsiinsä. Kaupan myötä yhtiö myös vaihtoi nimensä muotoon Balor Games. Myyjänä toimi Ziff Davis, joka omisti Humble Gamesin kirjaston.

Balor Gamesin johdossa ovat entiset -vetäjät Alan Patmore ja Mark Nash. Patmoren mukaan kyseessä on eräänlainen kotiinpaluu, jossa sama johto ja sama ajatusmalli jatkuvat, mutta nyt mittakaava ja fokus ovat aiempaa selkeämmät. Yhtiö kuvaa itseään triple-I-julkaisijaksi, eli -henkiseksi mutta kunnianhimoiseksi toimijaksi, joka sijoittuu budjetiltaan AAA-jättien ja pienimpien kahden hengen projektien väliin.

Humble Gamesin katalogiin kuuluvat muun muassa , , SIGNALIS, Coral Island ja . Lisäksi Balor hankki Firestoke Gamesin koko katalogin sekä julkaisuoikeudet peliin . Yhteensä julkaisuoikeuksia on nyt yli 60 indie-nimikkeeseen.

Taustalla on värikäs historia. Kesällä Ziff Davis irtisanoi kaikki 36 Humble Gamesin työntekijää. Myöhemmin samana vuonna Patmore ja Nash perustivat Good Games Groupin hallinnoimaan vanhaa pelikirjastoa. Nyt, kun Ziff Davis päätti luopua katalogista, kaksikko nappasi sen takaisin ja samalla syntyi Balor Games.

Humble Games toimii erillään -verkkokaupasta, joka on yhä Ziff Davisin omistuksessa. Balor Games puolestaan lupaa kehittäjäystävällistä julkaisutoimintaa ja yksilöllistä tukea projekteille. Jos triple-I onnistuu lunastamaan lupauksensa, indie-kentälle voi olla luvassa varteenotettava uusi tai pikemminkin vanha tuttu tekijä.

Historian nopein tartunta: Resident Evil Requiem myi 5 miljoonaa kappaletta alle viikossa Kommentit pois päältä artikkelissa Historian nopein tartunta: Resident Evil Requiem myi 5 miljoonaa kappaletta alle viikossa

Kevät aurinko paistaa, mutta pelaajat kaipaavat selvästi pimeitä käytäviä ja murisevia zombeja. ilmoitti, että on myynyt yli viisi miljoonaa kappaletta alle viikossa julkaisustaan. Tahti on poikkeuksellisen ja kertoo, että selviytymiskauhulle riittää yhä kysyntää.

Samalla Capcom muistutti sarjan kokonaismenestyksestä. -pelisarjaa on myyty jo yli 183 miljoonaa kappaletta vuoden loppuun mennessä. Se on melkoinen määrä kaadettuja epäkuolleita.

Yhtiön mukaan Requiem onnistuu nostamaan selviytymiskauhun ytimeen kuuluvan jännitteen uudelle tasolle yhdistämällä tiukan pelon ja toimintakohtaukset. Pelaajat pääsevät vuorottelemaan hermostuneen Gracen ja itsevarman Leonin välillä ja tunnelma vaihtuu hiipivästä kauhusta räjähtävään toimintaan hetkessä. Pelin -pelimoottori mahdollistaa fotorealistiset yksityiskohdat aina hahmojen ihon sävyistä valon läpikuultavuuteen asti. Lisäksi useat vaikeustasot ja mahdollisuus vaihtaa reaaliaikaisesti ensimmäisen ja kolmannen persoonan kuvakulmien välillä tekevät kokemuksesta lähestyttävän niin konkareille kuin uusille tulokkaille.

Vertailu aiempiin osiin tekee saavutuksesta vieläkin vaikuttavamman. -uusintaversiolta kului kolme kuukautta viiden miljoonan myyntiin, ylsi samaan viidessä kuukaudessa ja Resident Evil 3 – tarvitsi peräti kaksi vuotta. Requiem puolestaan teki tempun alle viikossa.

Peli julkaistiin 27. helmikuuta ja ehti kerätä palkintoja messuilla, kuten , jo ennen julkaisuaan. Steamissa nähtiin heti sarjan historian korkein yhtäaikainen pelaajamäärä. Kaiken perusteella näyttää siltä, että Resident Evil ei ole vain hengissä, vaan se voi paremmin kuin koskaan.