Eye of the Beholder roolipelitrilogia ladattavissa ilmaiseksi GOGistaKommentit pois päältä artikkelissa Eye of the Beholder roolipelitrilogia ladattavissa ilmaiseksi GOGista
Klassisten Dungeons & Dragons -roolipelien faneille on luvassa herkkua. GOG -pelikauppa jakaa 90-luvun taitteessa ilmestynyttä Eye of the Beholder -trilogiaa ilmaiseksi.
Alkuperäinen Westwoodin kehittämä Eye of the Beholder ilmestyi vuonna 1991 MS-DOSsille. Jatko-osa Eye of the Beholder II: The Legend of Darkmoon ilmestyi samana vuonna ja kolmas osa Eye of the Beholder III: Assault on Myth Drannor vuonna 1993 ja sen kehityksestä vastasi Strategic Simulations.
Eye of the Beholder -trilogia on ladattavissa GOGista PC:lle aina huomiseen perjantaihin 19. kesäkuuta klo 20.00 asti.
Call of Duty: Modern Warfare 4:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.
Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.
Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.
Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.
Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta PC:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja Nintendo Switch 2:lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.
Battlefield-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä WardogssaapuuSteam Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.
Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta Bulkhead on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.
Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.
Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.
Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.