F1 22 -formulapeli pelattavissa ilmaiseksi tänä viikonloppuna Kommentit pois päältä artikkelissa F1 22 -formulapeli pelattavissa ilmaiseksi tänä viikonloppuna

F1 22

Electronic Artsin ja Codemastersin viimeisin formulapeli F1 22 on pelattavissa ilmaiseksi PC:llä ja konsoleilla tulevana viikonloppuna.

Pelin voi ladata jo tänään lokakuun 20. päivä ja pelata voi aina maanantaihin lokakuun 24. päivään asti.

F1 2022 -pelissä on kaikki uuden 2022 FIA Formula One World Championship -kilpailun autot ja radat, kuten uusi Miamin kilparata.

Myös fysiikanmallinnusta on paranneltu ja Race Day -pelitila tarjoilee kaksi eri vaihtoehtoa; rennompi Broadcast sekä Immersive, jossa pelaaja pääsee tekemään isoja valintoja. Pelissä on myös odotettu VR-tila, joka tukee Oculus Rift ja HTC Vive -laitteita.

F1 22 on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.

Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen

Resident Evilin fanit, nyt kannattaa kirjaimellisesti pysyä netistä poissa. Capcomin odotettu uutuus, Resident Evil Requiem, on päässyt varhaisiin käsiin, ja spoilereiden pelko on todellinen. Pelin juonenkäänteet, kuten Leon S. Kennedyn kohtalo, saattavat paljastua ennen virallista julkaisua.

Requiem palaa sarjan alkujuurille ja lupaa koota yhteen pitkäaikaiset tarinalinjat fanien suosikkihahmojen, kuten Leonin ja Sherryn, kanssa. Monet fanit pitävät tätä todennäköisesti viimeisenä mahdollisuutena nähdä joitakin hahmoja ennen kuin Capcom siirtää sarjan seuraavaan vaiheeseen.

Varhaisia PS5-kappaleita on jo bongattu myymälöissä, ja eräs tunnettu Resident Evil -vuotaja Dusk Golem vahvisti, että ainakin yksi kappale on liikkeellä. Toistaiseksi spoilereita ei ole paljastettu, mutta varautuminen on fiksua.

Parasta tapaa välttää juonipaljastuksia on pysytellä poissa sosiaalisesta mediasta, YouTubesta ja Twitchistä, tai ainakin mykistää pelin nimet ja avainsanat. Julkaisupäivä, 27. helmikuuta, lähestyy nopeasti, joten spoilerivapaa elämä tulee olla tiukkaa.

Requiem yhdistää vanhan ja uuden saumattomasti nykyaikaisessa paketissa kahden päähenkilön voimin. Jos siis haluat säilyttää yllätyksen, nyt on aika vetäytyä internetin syövereistä.