F1 22 -formulapelin ääniraidalla kuullaan mm. Charli XCX sekä Diplo Kommentit pois päältä artikkelissa F1 22 -formulapelin ääniraidalla kuullaan mm. Charli XCX sekä Diplo

F1 22

Electronic Artsin ja Codemastersin odotetun -peli ilmestyy vihdoin heinäkuun alussa. Ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa peliin saadaan täysin kustomoitu ääniraita, jolla kuullaan tunnettuja artisteja, kuten Charlie XCX, Diplo, Icona Pop ja Alesso.

Ääniraidan kappaleet edustavat elektronista tanssimusiikkia ja siivittävät pelaajat entistä paremmin kisatunnelmaan.

Voit katsoa kaikki pelissä kuultavat kappaleet alta.

Bob MosesBroken Belief
BRUX ft. KimbraTake (Pat Lok Remix)
CHAII & Party FavorOh Nah Yeah
Chapter & Verse ft. Yasmin JaneTake Control
Charli XCXGood Ones (THAT KIND Remix)
Charli XCXUsed To Know Me
Chase & Status ft. Ethan HoltHold Your Ground
Cheat Codes ft. Icona PopPayback
Chris Lake, NPCA Dr** From God
CMD/CTRLNo Stress
Danny L Harle & DJ DannyOn A Mountain (Flume Remix)
deadmau5 & Wolfgang GartnerChannel 43
Diplo & TSHA ft. Kareen LomaxLet You Go
Diplo, Damian Lazarus ft. JungleDon’t Be Afraid
EartheaterScripture
Grafix ft. Reiki RuawaiSomewhere
Habstrakt ft. KARRAIce Cold
Jacknife & The Bloody BeetrootsJericho
Joe TurnerForever
Kavinsky ft. Cautious ClayRenegade
KREAM & Millean. ft. BemendéWhat You’ve Done To Me
LP Giobbi ft. Kaleena ZandersCarry Us
Mall GrabBreathing
Meduza ft. HozierTell It To My Heart
NGHTMRE, Zeds Dead, Tori LevettShady Intentions
NOISYAll Of U
Öwnboss & SevekMove Your Body
Party FavorToo Much
RL Grime & BaauerFallaway
Sassy 009Blue Racecar
SONIKKULifestyle
WHIPPED CREAM, Big Freedia, UNIIQU3, Moore KismetHold Up

F1 22 ilmestyy heinäkuun 1. päivä , , ja S sekä -konsoleille, että :lle. F1 22 Champions Editionin ennakkoon tilaavat pääsevät ajelemaan kolme päivää ennakkoon eli kesäkuun 28. päivä.

Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella

Sony

Interactive Entertainmentin omien pelien myynti on ollut laskusuunnassa viime vuosina, selviää yhtiön julkaisemista ja Game Filen kokoamista tilastoista. Vuonna 2020–2021 PlayStationin omia pelejä myytiin huippuvuonna yhteensä 58,4 miljoonaa kappaletta, mutta tuorein luku on pudonnut noin 32,1 miljoonaan.

Huippuvuosi ei ollut sattumaa, koska silloin markkinoita vauhdittivat jättihitit kuten ja sekä 5:n lanseeraus, joka sai pelaajat hamstraamaan uutta sisältöä poikkeuksellisella vauhdilla. Nyt samaa “hitti-imua” ei ole nähty yhtä vahvana.

Viime vuosina Sony on toki osunut myös maaliin, esimerkiksi palkitulla Astro Botilla ja uudemmalla -julkaisulla, mutta samalla mukaan on mahtunut myös selviä pettymyksiä, kuten nopeasti flopannut . Kokonaiskuva on silti ollut laskeva, vaikka viimeisin vuosi toi pienen piristymisen.

Samaan aikaan Sony on panostanut studio-ostoihin ja uudelleenjulkaisuihin, mutta ne eivät ole onnistuneet kääntämään trendiä pysyvästi ylöspäin. Vaikka konsolit myyvät edelleen hyvin ja yksittäiset pelit voivat olla jättimenestyksiä, “tasaisen tappava hittiputki” näyttää harventuneen.

Katseet kohdistuvat nyt tuleviin julkistuksiin, kuten Insomniacin odotettuun -peliin, joka saattaa olla yksi avain uusien menestysten käynnistämiseen. Kysymys kuuluu, löytyykö PlayStationille vielä seuraava iso hittiaalto vai onko kulta-aika jo ainakin hetkellisesti takanapäin.

Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä

Kymmenen vuotta -julkaisunsa jälkeen yksi rakentelu- ja hallintapelien suurista klassikoista on saapumassa tärkeään käännekohtaan. ei enää saa merkittäviä sisältöpäivityksiä version 2.1 jälkeen, sillä kehittäjä aikoo lopettaa pelin aktiivisen kehityksen.

Studion mukaan päivitys 2.1 sisältää ennen kaikkea elämänlaatua parantavia uudistuksia ja pieniä lisäominaisuuksia, mutta sen suurin merkitys on symbolinen. Wube kuvailee sitä Factorion viimeiseksi suureksi päivitykseksi, minkä jälkeen kehitystiimi keskittyy pitkäaikaiseen tukeen, kuten bugikorjauksiin, yhteensopivuuspäivityksiin ja modityökalujen ylläpitoon.

Päätös tuntuu haikealta, mutta samalla varsin luonnolliselta. Factorion matka alkoi jo vuonna 2012, ja peli julkaistiin Steamissa vuonna 2016 ennen täyttä 1.0-versiotaan vuonna 2020. Vuosien varrella siitä kasvoi yksi -pelaamisen arvostetuimmista indiepeleistä, joka keräsi Steamissa poikkeuksellisen paljon ylistystä ja löysi tiensä myös esimerkiksi Nintendon Switch-konsoleille.

Hyvä uutinen on, ettei Wube Software ole jäämässä toimettomaksi. Kehittäjät kertovat työskentelevänsä jo uusien peliprojektien ja kokeilujen parissa, vaikka niistä ei vielä olekaan mitään näytettävää. Osa tiimistä onkin siirtynyt vähitellen uusien ideoiden kehittämiseen, ja studio on palkannut lisää väkeä sekä Factorion ylläpitoon että tuleviin hankkeisiin.

Vaikka Factorion aktiivinen kehitys päättyy, peli ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin, harva indiepeli voi sanoa rakentaneensa yhtä vaikuttavan tuotantolinjan kuin Factorio. Nyt tehdas jää pyörimään omillaan, kun sen rakentajat suuntaavat kohti seuraavaa projektiaan.