F1 22 -formulapelin ääniraidalla kuullaan mm. Charli XCX sekä Diplo Kommentit pois päältä artikkelissa F1 22 -formulapelin ääniraidalla kuullaan mm. Charli XCX sekä Diplo

F1 22

Electronic Artsin ja Codemastersin odotetun -peli ilmestyy vihdoin heinäkuun alussa. Ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa peliin saadaan täysin kustomoitu ääniraita, jolla kuullaan tunnettuja artisteja, kuten Charlie XCX, Diplo, Icona Pop ja Alesso.

Ääniraidan kappaleet edustavat elektronista tanssimusiikkia ja siivittävät pelaajat entistä paremmin kisatunnelmaan.

Voit katsoa kaikki pelissä kuultavat kappaleet alta.

Bob MosesBroken Belief
BRUX ft. KimbraTake (Pat Lok Remix)
CHAII & Party FavorOh Nah Yeah
Chapter & Verse ft. Yasmin JaneTake Control
Charli XCXGood Ones (THAT KIND Remix)
Charli XCXUsed To Know Me
Chase & Status ft. Ethan HoltHold Your Ground
Cheat Codes ft. Icona PopPayback
Chris Lake, NPCA Dr** From God
CMD/CTRLNo Stress
Danny L Harle & DJ DannyOn A Mountain (Flume Remix)
deadmau5 & Wolfgang GartnerChannel 43
Diplo & TSHA ft. Kareen LomaxLet You Go
Diplo, Damian Lazarus ft. JungleDon't Be Afraid
EartheaterScripture
Grafix ft. Reiki RuawaiSomewhere
Habstrakt ft. KARRAIce Cold
Jacknife & The Bloody BeetrootsJericho
Joe TurnerForever
Kavinsky ft. Cautious ClayRenegade
KREAM & Millean. ft. BemendéWhat You've Done To Me
LP Giobbi ft. Kaleena ZandersCarry Us
Mall GrabBreathing
Meduza ft. HozierTell It To My Heart
NGHTMRE, Zeds Dead, Tori LevettShady Intentions
NOISYAll Of U
Öwnboss & SevekMove Your Body
Party FavorToo Much
RL Grime & BaauerFallaway
Sassy 009Blue Racecar
SONIKKULifestyle
WHIPPED CREAM, Big Freedia, UNIIQU3, Moore KismetHold Up

F1 22 ilmestyy heinäkuun 1. päivä , , ja S sekä -konsoleille, että :lle. F1 22 Champions Editionin ennakkoon tilaavat pääsevät ajelemaan kolme päivää ennakkoon eli kesäkuun 28. päivä.

Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Touch Type Tale

hemmottelee taas ilmaispeleillä, ja tällä viikolla tarjolla on jotain vähän erilaista. Nimittäin – reaaliaikainen strategiapeli, jossa taistellaan… näppäimistöllä. Jep, kuulit oikein.

Peli sekoittaa strategiaa ja nopeaa näppäilyä hauskalla tavalla. Sen sijaan että klikkailet yksiköitä hiirellä, johdat joukkojasi kirjoittamalla. Tarinavetoisessa kampanjassa pääset puolustamaan valtakuntaasi, hallitsemaan resursseja ja käymään taisteluita, kaikki näppäinten kautta. Ja kyllä, se on yllättävän koukuttavaa.

Tämä pikkustudioiden helmi on nyt ladattavissa täysin ilmaiseksi Epicin kaupassa torstaihin 16. toukokuuta asti. Eli kannattaa käydä nappaamassa se talteen – vaikka ei heti ehtisikään pelata, pysyy se kirjastossa silti ikuisesti.

Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa

ja ovat paljastaneet ensimmäisen virallisen pelitrailerin ja kehittäjien kommenttivideon tulevasta -pelistä, joka saapuu konsoleille ja :lle 8. elokuuta 2025. Ennakkotilaukset ovat nyt auki, ja peliin voi tutustua syvällisemmin jo tänään PAX East -paneelissa, joka striimataan YouTubessa ja Twitchissä klo 21 Suomen aikaa.

Tämä uusin osa palaa ajassa taaksepäin ja keskittyy mafian alkujuuriin 1900-luvun alun Sisiliassa. Pääosassa on Enzo Favara – kunnian, uskollisuuden ja tottelevaisuuden perikuva – joka vannoo uskollisuudenvalan ja aloittaa matkansa Don Torrisin rikosperheen riveissä.

Hangar 13:n mukaan kyseessä on tiivis, tarinavetoinen ja lineaarinen pelikokemus. Pelissä yhdistyvät väkevä juoni, aikakauden autenttinen tunnelma sekä hiottu pelattavuus. Luvassa on intensiivisiä yhteenottoja lähitaisteluineen ja ampumisineen, hevosratsastusta ja ajelua ajan ajoneuvoilla – kaikki elävässä ja brutaalissa Sisiliassa.

Kehittäjien Breaking Omerta -video tarjoaa kulissien taakse kurkistuksen pelin suunnitteluun. Siinä kerrotaan, kuinka tiimi toi 1900-luvun Sisilian näyttävästi henkiin käyttäen Unreal Engine 5:n tehoja. Tarina on täynnä käänteitä ja tunnetta – juuri sitä, mitä hyviltä rikostarinoilta odotetaan.

“Uskomme, että moni pelaaja arvostaa laadukkaita tarinoita, jotka eivät vaadi kymmeniä pelitunteja. Mafia: The Old Country tarjoaa napakan ja viimeistellyn narratiivisen kokemuksen, joka sopii mainiosti muiden pidempien pelien rinnalle.”

2K:n toimitusjohtaja David Ismailer tiivistää pelin hengen

Deluxe Editionin mukana tulee mm. Padrino Pack (haulikko, pukuja, limusiini ja hevonen varusteineen) sekä Gatto Nero Pack (kilpa-auto, kisapuku ja pistooli). Lisäksi mukana on pelin alkuperäismusiikki ja digitaalinen taidekirja.

Ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Soldato Packin, jossa odottavat muun muassa uniikki asu, erikoisveitsi ja luotettava ratsu.

The Old Country on Hangar 13:n kunnianhimoinen paluu juurille – ja koko Mafia-sarjan alku. Sarja sai alkunsa vuonna 2002 ja on sittemmin myynyt yli 38 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Mafia: The Old Country -peli ilmestyy :lle, |S:lle ja PC:lle 8. elokuuta 2025. Peli julkaistaan kahtena versiona: Standard Edition ja Deluxe Edition. Standard sisältää peruspelin hintaan 49,99 €, kun taas 59,99 € maksava Deluxe-paketti tuo mukanaan runsaasti lisäsisältöä – aseita, ajoneuvoja, asusteita ja keräilykamaa.