Fall Guys sysäsi huijarit omalle saarelleen – suunnitelma kuitenkin epäonnistui Kommentit pois päältä artikkelissa Fall Guys sysäsi huijarit omalle saarelleen – suunnitelma kuitenkin epäonnistui

Fall Guys: Ultimate Knockout

Nopeasti suureen suosioon noussut : Ultimate Knockout on saanut monen muun suositun verkkopelin tapaan valtavan määrän huijaavia pelaajia.

Kehittäjä Mediatonic kuitenkin alkoi siirtämään huijaavia pelaajia omalle Cheaters Island -saarelle, jossa vastaansa he saisivat ainoastaan muita huijareita.

Monet saaren jonoon ajautuneista joutuivat kuitenkin odottelemaan pitkään muita huijareiksi väitettyjä. Monet pelaajista luulivat pitkään jatkunutta odottelua bugiksi, sillä eivät olleet saanet tietoa huijauksesta kiinni jäämisestä.

Pelaajat alkoivat laittaa tapahtuneista videoita verkkoon ja niitä on vaikea erottaa ei huijaavien videoista, joten Mediatonic päätti poistaa Cheater Islandin. Oman saaren sijasta huijauksesta epäillyt eivät pääse enää kirjautumaan peliin.

Sittemmin Mediatonic on siirtymässä Epic Gamesin Easy Anti-Cheat -ohjelmistoon.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.