Falloutin alkuperäinen versio oli melkein reaaliaikainen – hintalappu olisi ollut melkoinen Kommentit pois päältä artikkelissa Falloutin alkuperäinen versio oli melkein reaaliaikainen – hintalappu olisi ollut melkoinen

Fallout 76

Falloutin toinen luojista, Tim Cain, on jälleen avannut -kanavallaan legendaarisen pelisarjan syntytarinaa. Uusimmassa videossaan Cain paljasti, että ensimmäinen -peli olisi voinut olla reaaliaikainen toimintapeli – mutta suunnitelmat kaatuivat nopeasti budjettisyistä.

Vuonna 1997 julkaistu alkuperäinen Fallout tunnetaan vuoropohjaisesta, isometrisestä pelimekaniikastaan, joka tarjosi strategista syvyyttä ja rauhallisempaa etenemistä. Cain kertoo, että Interplayn markkinointitiimi yritti painostaa reaaliaikaiseen malliin, osittain Diablon suosion innoittamana.

He pyysivät useaan otteeseen, että tekisimme siitä reaaliaikaisen. Lopulta sain heidät lopettamaan, kun näytin kuinka paljon rahaa ja aikaa siihen tarvittaisiin. – Cain kertoo videollaan.

Vaikka siirtyi vuonna 2008 ensimmäisen persoonan reaaliaikaiseksi roolipeliksi, Cain itse on yhä vahvasti sitä mieltä, että alkuperäinen Falloutin henki vaatii vuoropohjaisuutta. Hän kokee, että reaaliaikaisessa taistelussa pelaajalle tulee liikaa informaatiota liian nopeasti.

Cain on aiemmin kertonut myös alkuperäisestä suunnitelmastaan Falloutin lopetuksen suhteen, sekä siitä, miten pelin mekaniikat estivät pasifistista pelityyliä.

On jännittävää kuulla, kuinka lähellä Fallout oli saada täysin toisenlaisen muodon – ja kuinka yksi kehittäjän päätös säästi sen tunnelman, jonka fanit tuntevat tänäkin päivänä.

Switch 2 sai harvinaisen päivityksen, joka oikeasti tuntuu Kommentit pois päältä artikkelissa Switch 2 sai harvinaisen päivityksen, joka oikeasti tuntuu

on julkaissut uuden 22.0.0-järjestelmäpäivityksen 2 -konsolille ja tällä kertaa mukana on oikeasti jotain muutakin kuin pelkkä “parannettu vakaus”. Suurin uudistus on niin sanottu Handheld Mode Boost, joka antaa yhteensopivien pelien pyöriä käsikonsolitilassa kuin telakassa. Käytännössä: enemmän tehoa mukaan junaan, sohvalle tai vessareissulle.

Päivitys tuo myös kasan pienempiä, mutta yllättävän hyödyllisiä uudistuksia. Pelaajat voivat nyt lisätä omia muistiinpanoja ystävälistalleen (kyllä, juuri sitä varten kun yrität muistaa kuka oli se “ihan ok tyyppi Rocket Leaguessa”). Lisäksi GameChat saa uusia ominaisuuksia, kuten helpommat kutsut ja paremman kuvanlaadun ruudunjakoon.

Saavutettavuuspuolta on myös viilattu. Puheentunnistus ja tekstistä puheeksi -toiminnot tukevat nyt useampia kieliä, ja järjestelmä osaa lukea tekstiä esimerkiksi albumista. Samalla videoiden katseluun on lisätty pikakelaukset, ja tallennustilasta näkee nyt tarkemman erittelyn, eli vihdoin selviää, mihin ne kaikki gigat oikeasti katoavat.

Myös lentotila sai fiksun päivityksen: Bluetoothin, Wi-Fin ja NFC:n voi nyt säätää erikseen päälle tai pois ilman säätöhelvettiä. Ja jos perheessä on lapsia, vanhemmille kilahtaa ilmoitus, kun PIN-koodi syötetään konsolille – pieni, mutta tehokas lisä mielenrauhaan.

Päivitys on saatavilla myös alkuperäiselle Nintendo Switch -konsolille, mutta ilman kaikkia Switch 2:n herkkuja.

Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä Kommentit pois päältä artikkelissa Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä

Suomalaisen pelialan Good Game News from Finland -uutiskirjeen maaliskuun katsaus paljastaa, että helmikuu 2026 oli poikkeuksellisen vilkas. Uusia pelejä, merkittäviä päivityksiä ja rakenteellisia uutisia riitti niin indie-kentällä kuin suurten nimien riveissä. Mukana ovat muun muassa , ja Supercell.

Uutuuslistaus on pitkä ja monipuolinen. Steamissä nähtiin esimerkiksi , , ja Nightsoil, kun taas mobiilipuolella toi Phobos Downin Androidille ja juhli -korttipelinsä yli 100 000 latausta. Apple Arcadessa julkaistaan 5. maaliskuuta , ja Remedy esitteli PlayStationin tapahtumassa tulevaa -toimintapeliään.

Rakenteellisella puolella huomio kiinnittyy Peliosuuskunta Expaan, josta on tullut Epic Gamesin ainoa Unreal-lisensointikumppani Suomessa sekä maan ensimmäinen virallinen Unreal-sertifioitu koulutuskeskus Käytännössä tämä vahvistaa Unreal-osaamista Suomessa ja tarjoaa ammattilaisille entistä parempaa tukea ja lisenssietuja.

Tekoäly nousi esiin Bitmagicin toimesta. Yhtiö on generoinut klassikkopeleistä, kuten Civilizationista ja Diablosta, uusia versioita omalla Creator-työkalullaan. Tavoitteena on tehdä pelaajien ideoista suoraan pelattavia 3D-kokemuksia. Samaan aikaan Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen muistutti, että pelialan parhaat teokset ovat hänen mukaansa vielä tekemättä, ja Metacoren Mika Tammenkoski arvioi alan siirtyvän vuonna 2026 kohti kypsempää, dataohjatumpaa ja brändivetoisempaa vaihetta.

Yhteenvetona helmikuu osoittaa, että suomalainen peliala ei ainoastaan julkaise pelejä, vaan se kehittää infrastruktuuria, kokeilee tekoälyä ja pohtii avoimesti koko toimialan tulevaisuutta. Jos alkuvuosi on enne, 2026:sta voi tulla yksi alan mielenkiintoisimmista vuosista pitkään aikaan.