Fantastic Pixel Castle etsii uutta julkaisijaa – ilman sopivaa rahoitusta studio voi sulkeutua Kommentit pois päältä artikkelissa Fantastic Pixel Castle etsii uutta julkaisijaa – ilman sopivaa rahoitusta studio voi sulkeutua

NetEasen tytäryhtiönä toiminut Fantastic Pixel Castle on joutunut myymään itsensä irti emoyhtiöstä ja etsii kiivaasti uutta julkaisijaa tulevalle MMORPG-pelilleen, koodinimeltään Ghost. Studiopomo Greg Street varoittaa, että jos sopivaa yhteistyökumppania ei löydy pian, koko studio saattaa joutua sulkemaan ovensa.

Street kertoi LinkedInissä, että NetEase on ollut tukeva ja auttanut etsimään uutta julkaisijaa, mutta nykyisessä markkinatilanteessa pelisopimuksia tehdään hyvin vähän, ja iso MMORPG on erityisen haastava löytää rahoittajaa.

Studiolla on menossa aktiivinen haku sekä julkaisijaa että sijoittajaa, ja samalla työntekijöitä tuetaan uuden suunnan etsimisessä. Street kiittää myös peliyhteisöä ja testipelaajia, jotka ovat antaneet neuvoja ja tukea vaikeassa tilanteessa.

Street kehuu myös omaa tiimiään. Hänen omin sanoin viimeiset kaksi vuotta ovat hänen uransa palkitsevimpia, ja tiimin moraali ja suoriutuminen ovat parhaimmillaan. Hän toivoo, että Ghost vielä pääsisi pelaajien ulottuville.

Witcher-veteraani linjaa: tekoäly voi auttaa, muttei korvata ihmisiä Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher-veteraani linjaa: tekoäly voi auttaa, muttei korvata ihmisiä

Entinen CD Projektin luottotekijä Konrad Tomaszkiewicz puhuu tekoälyn käytöstä pelinkehityksessä suoraan ja yllättävän rennosti. Antamassaan haastattelussa hän kertoo, että hänen uusi studionsa Rebel Wolves hyödynsi tekoälyä The Blood of Dawnwalker -roolipelin kehityksessä, mutta vain testausvaiheessa ja vain siksi, että ääniraidat kannattaa kuulla ajoissa.

Käytännössä AI tuotti väliaikaisia ääninäytteitä, jotta pelitiimi pystyi hahmottamaan, miten dialogi toimii käytännössä. Kun tarina alkoi olla kasassa, mukaan kutsuttiin oikeat näyttelijät. Tomaszkiewiczin mukaan tämä on tekoälyn järkevää käyttöä, ei sen enempää.

Hän korostaa, ettei pidä tekoälyä vihollisena, mutta nykyisessä muodossaan se ei hänen mielestään ole työkalu, joka voisi korvata luovan työn tekijät. Hän vertaa AI:ta Google Translateen, kätevä apulainen, muttei mikään varsinainen taiteentekijä.

En usko, että pelit, jotka tehdään pelkästään tekoälyllä, voivat koskaan tuntua eläviltä. Niistä puuttuu sielu. – Tomaszkiewicz kommentoi.

Tomaszkiewicz tietää mistä puhuu, sillä hän työskenteli CD Projektilla yli 17 vuoden ajan, muun muassa The Witcher-sarjan ja Cyberpunk 2077:n parissa, edeten lopulta koko pelikehityksen varajohtajaksi. Vuonna 2022 hän perusti Rebel Wolves -studion, joka sai nopeasti sijoitusta NetEaselta.

Uusi studio painottaakin, että tekoäly on työkalu, mutta luovuus syntyy edelleen ihmisistä.

Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä

Ubisoft Bordeaux’n hiljainen LinkedIn-päivitys on saanut Assassin’s Creed -fanit liikkeelle. Studion juniori-3D-mallintaja on merkinnyt työskentelevänsä lokakuusta 2025 alkaen julkaisemattoman projektin parissa ja se on riittänyt käynnistämään uudelleen huhumyllyn AC1-remakesta.

Varmoja faktoja ei profiilin perusteella saada, mutta palaset sopivat yhteen yllättävän hyvin. Bordeaux on jo pitkään ollut yksi Assassin’s Creed -sarjan tukijaloista. Studio viimeisteli Mirage-pelin sekä Valley of Memory -lisäsisällöt, jotka keräsivät yhdessä jo 10 miljoonaa pelaajaa vuonna 2025.

Huhuttu projektinimi ”Stardust” on pyörinyt vuodoissa jo pitkään, ja sisäpiirilähteiden mukaan se olisi nimenomaan ensimmäisen Assassin’s Creedin moderni uusversio. Ubisoft ei ole vahvistanut mitään, mutta aikataulut tuntuvat istuvan. Stardustin odotetaan ilmestyvän Black Flag -remaken jälkeen, jonka julkaisun kerrotaan osuvan ennen maaliskuun 2026 loppua.

Jos nämä tiedonmuruset pitävät paikkansa, Bordeaux’n lokakuussa käynnistynyt kehitystyö olisi looginen askel kohti vuoden 2027 julkaisua. Toistaiseksi kaikki on kuitenkin virallisesti vain spekulaatiota, mutta Assassin’s Creedin alkulähteille palaava remake olisi eittämättä yksi sarjan toivotuimmista projekteista.