Far Cry 6 nöyryyttää pelin keskeyttäneitä sähköpostilla Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 6 nöyryyttää pelin keskeyttäneitä sähköpostilla

Far Cry 6

Avoimen pelimaailman -pelissä suunnataan fiktiiviselle Yaran saarelle, jota pitää rautaisessa otteessaan Giancarlo Espositon (Breaking Bad) esittämä Anton Castillo.

Pelissä riittää tehtävää pääjuonen läpäisemiseksi n. 24 tuntia, mutta lukuisten sivutehtävien, kisojen sekä aarrejahtien suorittamiseen voi viereähtää hieman enemmän.

Nyt on selvinnyt, että peli lähettää sen kesken jättäneille pelaajille sähköpostilla nöyryyttävän viestin. Viesti on muotoiltu Anton Castillon eli El Presidenten lähettämäksi. Viestissä Castillo kiittää ivallisesti pelaajaa vapaudesta hallita Yaraa ja lupaa sen olevan hyvissä käsissä.

Muista myös lukea Errorin arvostelu, jossa kehutaan pelin visuaaleja, musiikkia ja Giancarlo Espositoa. Mutta noottia peli saa tekoälyn tyhmyydestä sekä ohuesta juonesta.

Far Cry 6 on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille ja PC:lle Epic Games Storen ja Storen kautta.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Kingdom Hearts 4 -traileri kätkee sisäänsä ilmeisen vihjauksen Final Fantasy XV -maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Kingdom Hearts 4 -traileri kätkee sisäänsä ilmeisen vihjauksen Final Fantasy XV -maailmaan

tuore traileri on saanut fanien salapoliisihatut jälleen päähän. Tarkkasilmäiset pelaajat ovat nimittäin huomanneet videolla vartijoita, joiden asut muistuttavat huomattavasti :stä tuttua Eosin maailmaa. Havainto on käynnistänyt spekulaatiot siitä, voisivatko Noctis ja kumppanit vihdoin tehdä näyttävän vierailun -sarjassa.

Yhteys ei olisi täysin tuulesta temmattu. Kingdom Heartsin ohjaaja Tetsuya Nomura työskenteli aikoinaan Final Fantasy Versus XIII -projektin parissa, josta myöhemmin muotoutui Final Fantasy XV. Nomuran kädenjälki näkyi erityisesti pelin hahmoissa, tarinassa ja tummemmassa visuaalisessa tyylissä. nähty Yozora puolestaan muistuttaa vahvasti Final Fantasy XV Noctisia, mikä on ruokkinut fanien teorioita jo vuosia.

Kingdom Hearts 4 ensimmäisissä esittelyissä on toistaiseksi nähty vain vähän yksityiskohtia pelin eri maailmoista, mutta D23-tapahtumassa esiteltiin uutta materiaalia muun muassa Coco-elokuvaan perustuvasta maailmasta. Peli sijoittuu jälleen Soran ympärille, ja tällä kertaa seikkailu vie hänet realistisempaan, Tokiota muistuttavaan Quadratum-kaupunkiin.

Final Fantasy -hahmojen paluu olisi monille faneille tervetullut uutinen. Kingdom Hearts 3 sarjan alkuperäiset Final Fantasy -hahmot jäivät lähes kokonaan sivuun, vaikka he olivat aiemmissa osissa tärkeä osa kokonaisuutta. Re Mind -lisäosa toi joitakin hahmoja takaisin, mutta Noctisin kaltaista isoa vierailua ei nähty.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin vain fanien havainnoista ja teorioista. tai ei ole vahvistanut Final Fantasy XV -hahmojen mukanaoloa. Kingdom Hearts 4 on määrä ilmestyä vuonna 2027 , , ja . Jos Noctis todella ilmestyy peliin, Nomura on ainakin onnistunut pitämään fanit jälleen kiireisinä ennen seuraavaa traileria.