Far Cry 6 -pelin ääniraita on kuunneltavissa nyt – Robocop ja Narcos säveltäjältä Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 6 -pelin ääniraita on kuunneltavissa nyt – Robocop ja Narcos säveltäjältä

Far Cry 6

Ensi viikolla julkaistava -toimintapeli on saanut äänensä kuuluviin, sillä pelissä kuultava musiikki on julkaistu omana julkaisunaan. Se on saatavilla yleisimmistä suoratoisto- ja musiikinlatauspalveluista maailmanlaajuisesti. Pelin musiikista vastaa palkittu brasilialaissäveltäjä Pedro Bromfman, joka tunnetaan muun muassa Narcos-televisiosarjasta sekä Robocop- ja Tropa de Elite -elokuvista. Pelin ääniraita koostuu 21 kappaleesta ja herättää Yaran trooppisen saaren tunnelman eloon latinalaisen Amerikan eri tyyleillä ja teemoilla.

Monista eri latinokulttuureista ja näiden musiikkityyleistä innoituksensa saava Yara on fiktiivinen pienvaltio Karibian saariston sydämessä. Yaran saari on ikään kuin menneeseen aikaan jämähtänyt pienoisvaltio, jossa dynaamiset melodiat ja kiihkeät rytmit sykkivät villisti. Ne tuovat kansakunnan tuntemukset eloon musiikin kielellä. Vaikka saari on pieni, sen eri alueilla voi kuulla erilaisten vaikutusten monet eri sävyt. Siinä missä saaren läntinen puoli on täynnä akustisia melodioita, saaren keskiosa koostuu ainutlaatuisesta yhdistelmästä urbaania musiikkia ja hiphopin vaikutuksia. Valtion itäisempi osa taas on selvästi koneellisempaa tyylisuuntaa musiikkinsa osalta.

”Pelin musiikki rakentuu hyvin uudenaikaisen videopelimusiikin varaan, joka on täynnä täyteläisiä äänimaisemia, meneviä perkussioita, jälkikäsiteltyjä orgaanisia soittimia ja lukematon määrä erilaisia syntetisaattoreita. Yritimme tavoittaa Yaran todellisen sielun ja sen hahmot uppoutumalla latinalaisen Amerikan ja karibialaisen musiikin syvimpään olemukseen. Samalla halusimme vapauden kokeilla nykyaikaisia soundeja, piirteitä ja tekniikoita luodaksemme jotain tuoretta, ainutlaatuista ja erilaista.”

kommentoi säveltäjä Pedro Bromfman.

Ääniraidalla kuullaan muun muassa Yaran vallankumouksen teemakappale Libertad, johtajuutta vahvistava El Presidente ja kaiken päättävä Antón.

Far Cry 6 julkaistaan 7. lokakuuta 2021 , , ja S sekä -konsoleille ja PC:lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Lisäksi peli tulee saataville Google Stadia- ja UPLAY+-pelipalveluihin.

Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin

on vahvistanut rivien välistä sen, mitä huhut jo ehtivät kertoa niin kehitteillä ollut cozy-henkinen peli on peruttu ennen kuin sitä ehdittiin edes kunnolla esitellä. Yhtiö ei kommentoinut peliä suoraan nimeltä, mutta totesi arvioivansa projektejaan jatkuvasti ja lopettavansa ne, jotka eivät enää vastaa tavoitteita.

Tietojen mukaan Alterra oli yhdistelmä Animal Crossingin leppoisaa elämänsimulaatiota ja Minecraftin rakentelua. Pelaajat olisivat tutkineet erilaisia biomeja, keränneet materiaaleja ja kohdanneet erikoisia Matterling-hahmoja, joita kuvailtiin -figuurien kaltaisiksi. Projekti kuulostaa paperilla varsin houkuttelevalta, ehkä jopa liiankin tutulta.

Hyvä uutinen on, ettei peruminen ole johtanut irtisanomisiin. Kehitystiimin jäsenet siirretään muihin projekteihin, mikä on pelialalla usein paras mahdollinen lopputulos tällaisessa tilanteessa. Pelin luovaa johtoa veti Patrick Redding, joka tunnetaan muun muassa -pelistä ja -sarjasta.

Ubisoftin mukaan päätös liittyy laajempaan strategiaan, jossa projekteja tarkastellaan jatkuvasti laadun, markkinapotentiaalin ja pitkän aikavälin tavoitteiden näkökulmasta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kaikki ideat eivät päädy maaliin asti, vaikka ne kuulostaisivat lupaavilta.

Samaan aikaan Ubisoftilla tapahtuu myös positiivisempia asioita. Yhtiö on juuri vahvistanut, että saa virallisen esittelynsä 23. huhtikuuta. Vaikka Alterra ei koskaan nähnyt päivänvaloa, Ubisoftin pelijuna jatkaa kulkuaan tällä kertaa vain kevyemmin kuormin.

Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle

: Rogue Incursion – Part One: Evolved Edition on nyt virallisesti julkaistu Switch 2 -konsolille. Kehittäjä paljasti samalla pienen mutta mielenkiintoisen twistin. Peli hyödyntää laitteen “hiiriohjausta”, joka aktivoituu automaattisesti, kun Joy-Con asetetaan tasolle. Käytännössä tähtääminen muuttuu tarkemmaksi ilman erillistä säätöä.

Peli ei ole täysin uusi tulokas. Se julkaistiin alun perin -pelinä joulukuussa 2024, ja myöhemmin siitä saatiin perinteisempi versio :lle ja :lle syksyllä 2025. Nyt Switch 2 -versio tuo scifi-kauhun myös kannettavampaan muotoon ja vieläpä uusilla ohjausmahdollisuuksilla höystettynä.

Tarina vie pelaajan entisen siirtokuntajalkaväen sotilaan, Zula Hendricksin, saappaisiin tutkimaan kartoittamatonta Purdan-planeettaa. Vastassa ei tietenkään ole pelkkiä maisemia, vaan myös ikoniset xenomorphit, jotka tekevät selviytymisestä kaikkea muuta kuin rentoa retkeilyä.

Pelintekijät ovat avoimesti kertoneet saaneensa inspiraatiota -pelistä, jota pidetään yhtenä parhaista Alien-peleistä. Tällä kertaa tavoitteena on kuitenkin ollut enemmän toimintaa ja tunnelmaa Aliens -elokuvan hengessä, erityisesti sen intensiivisen loppupuoliskon tyyliin.

on jo saatavilla useille alustoille, kuten Xbox Series -konsoleille, :lle ja PC:lle, ja myös -versio on edelleen tulossa. Switch 2 -julkaisu tuo kuitenkin mukanaan uuden tavan pelata ja ehkä myös uuden syyn kohdata ne kuuluisat, limaiset painajaiset uudelleen.