Far Cry 6 -toimintapeli laajenee uuden lisäosan myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 6 -toimintapeli laajenee uuden lisäosan myötä

Far Cry 6 - Lost Between Worlds

Suositun Far Cry 6 -toimintapelin päivitykset ja lisäosat ovat laajentaneet pelin perusluonnetta juonivetoisen tarinan ulkopuolelle. Nämä laajennukset ovat tarjonneet vaihtoehtoisia tapoja tutustua pelimaailman hahmoihin sekä tuoneet kiehtovia kierteitä pelimaailmaan, kuten Stranger Things -televisiosarjan vivahteet, Rambo-elokuvien vaikutteet tai näyttelijä Danny Trejon karisman lisätehtävineen.

Lost Between Worlds -lisäosa laajentaa peliä entisestään tuomalla mukaan New Game Plus -pelimuodon ja uusia pelihaasteita sekä valikoiman pienempiä uudistuksia, kuten monipuolisemman ammusten käytön ja mahdollisuuden kuljettaa eläinapureita mukanaan.

Lisäosan tärkein sisältö on kuitenkin kokonaan uusi tarinatila, joka vie päähahmo Dani Rojasin yliluonnolliselta vaikuttavaan kokemukseen. Tavatessaan maan ulkopuolisen Fe-olennon Dani huomaa olevansa aivan uudenlaisten ongelmien edessä. Paetakseen luonnottomasta tilanteesta Dani joutuu suorittamaan tehtäviä ulottuvuuksia repineiden elementtien joukossa. Tämä tarkoittaa epätavallisten maailmojen ja näiden lainalaisuuksien parissa selviytymistä. Haasteena ovat eriskummalliset pulmatilanteet ja uudenlaiset vastukset. Vastaavasti apua on uudenlaisista aseista ja varusteista. Lisäksi Dani saa tarinan edetessä avukseen uudenlaisia voimia.

Lost Between Worlds tarjoaa ennennäkemättömän tavan kokea Far Cry 6 -pelin maailma ja nauttia sen hurjista ja luonnottomista tapahtumaketjuista tutulta tuntuvan pelimekaniikan avulla. Samalla pelin uudet haastetilat ja pelimuodot tarjoavat perinteisemmän Far Cry 6 -kokemuksen sekä yksinpelinä että yhdessä kaverin kanssa yhteistyömuodossa pelaten.

Uuden lisäosan kunniaksi Far Cry 6 tulee pelattavaksi ilmaiseksi rajoitetuksi ajaksi. Peliä testanneiden pelaajien edistyminen tallentuu, joten ostaessaan pelin pelaaja pääsee jatkamaan peliä alusta aloittamisen sijasta.

Far Cry 6 on saatavilla sekä Xbox Series X/S-, Xbox One-, PlayStation 5-, ja PlayStation 4 -pelikonsoleille että pc-tietokoneille. Far Cry 6: Lost Between Worlds -lisäosa julkaistaan 6. joulukuuta kaikille edellä mainituille pelialustoille.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy on saanut tänään ilmaisen päivityksen, joka tuo oikeussaleihin kasan uusia ominaisuuksia, lisää kielivaihtoehtoja ja pientä kiillotusta sarjan fanien iloksi. Capcom kertoo, että paketin tarkoitus on tehdä sekä uusien että vanhojen tapausten pariin palaamisesta selvästi aiempaa sujuvampaa.

Päivityksen suurin uutuus on kahden uuden kielen lisääminen. Koko trilogian voi nyt pelata myös latinalaisamerikkalaisella espanjalla ja brasilianportugalilla, niin tekstien kuin äänien osalta. Tämä laajentaa pelien yleisöä merkittävästi ja tekee klassikkotarinoihin uppoamisesta helpompaa yhä useammalle.

Mukana on myös täysin uusi Galleria, joka tarjoaa faneille puuhasteltavaa oikeusdraaman välissä. Sieltä löytyy musiikkisoitin, taidegalleria sekä Scene Creator -työkalu, jolla voi rakentaa omia, mahdollisimman dramaattisia oikeussalikohtauksia hahmojen asennoista animaatioihin.

Käytännöllisyyttä tuomaan päivitys sisältää lisäksi uuden episodivalikon, automaattisen Story Moden sekä Auto-Playn, jotka helpottavat etenkin tarinan uudelleenpeluuta tai vaikka koko trilogian binge-katselua sohvalta käsin.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sisältää kolme ensimmäistä Ace Attorney -peliä ja on saatavilla Nintendo Switchille, PlayStation 4:lle, Xbox Onelle sekä PC:lle. Capcomin mukaan tarkoitus on tehdä näistä klassikoista entistä saavutettavampia ja antaa faneille lisää syitä palata legendaaristen oikeustaistelujen pariin.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.