Far Cry 6 -toimintapeli vie pelaajat keskelle kiivasta sissisotaa Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 6 -toimintapeli vie pelaajat keskelle kiivasta sissisotaa

Far Cry 6

Ubisoft julkisti eilisiltaisessa Forward-pelitapahtumassaan Far Cry 6 -toimintapelin, joka kertoo paratiisivaltion kovasta hinnasta, maan kovaotteisesta johtajasta ja käynnissä olevasta sissisodasta. Taistelusta, johon pelaajan ohjastama hahmo ottaa osaa omankin tulevaisuutensa nimissä.

Ubisoft Toronto -pelistudion kehittämä Far Cry 6 tutustuttaa pelaajan nykyaikaisen sissisodankäynnin maailmaan Yaran trooppisessa saarivaltiossa. Yara on kuin menneisiin vuosiin vangiksi jäänyt maa, jossa eletään yhtäältä unelmaa luonnonkauniista paratiisista ja toisaalta julman diktatuurin alaisena. Valtiota hallitsee presidentti Antón Castillo, joka pyrkii kasvattamaan pojastaan Diegosta seuraajansa. Johtajan, joka ymmärtäisi isänsä keinot kansan alistamiseen ja hallintaan. Vaikka presidentti Castillo pyrkii tuomaan johtamansa valtion takaisin entiseen loistoonsa, hänen keinonsa ovat äärimmäisen kyseenalaisia, sillä minkäänlaista vastarintaa ei hyväksytä.

Pelaajan hahmona on vastarintataistelija Dani Rojas, jota voi ohjastaa joko mies- tai naispuolisena soturina. Yara on täynnä vastarintaan valmiita sissitaistelijoita, jotka kuitenkin tarvitsevat tukea ja johtajuutta pyrkimyksissään pois diktatuurin ikeestä. Osin Danin johdolla muutkin sissit ovat valmiita tarttumaan aseisiin ja toimintaan, kun rauhanomaiset keinot vapauden ja oikeudenmukaisuuden nimissä eivät toimi. Ympäristönä Yara on monipuolinen. Se sisältää reheviä viidakoita ja pääkaupunki Esperanzan kaltaisia urbaaneja ympäristöjä. Pärjätäkseen ylivoimaista sotilasmahtia vastaan Danin täytyy sopeutua erilaisiin ympäristöihin sekä värvätä itselleen joukkoja. Lisäksi pelaaja tarvitsee avukseen monipuolista asevalikoimaa, erilaisia kulkuneuvoja sekä pelisarjan tunnetuksi tekemiä eläinkumppaneita. Viimeksi mainituista esimerkkinä mainittakoon söpö, mutta tehokas mäyräkoira Chorizo.

”Voimakkaat ja monitahoiset päävastukset ovat osa Far Cry -pelisarjan perimää. Tästä tietoisina halusimme nostaa rimaa entisestään ja luoda entistä vaikuttavamman päävihollisen, joka myös tuntuisi elävältä hahmolta”, kommentoi Ubisoft Toronton luova johtaja Navid Khavari. ”Työskennellessämme upeiden lahjakkuuksien kanssa saimme huomata, miten he puhaltavat näihin hahmoihin aivan uutta eloa. Giancarlo Espositon esittämä hahmo on vaikuttava, emmekä malttaisi odottaa, että myös pelaajat pääsevät kohtaamaan hänet.”

Pelin tarinavetoista kerrontaa on värvätty vahvistamaan joukko Hollywoodin palkittuja nimiä. Diktaattorijohtajana nähdään karismaattinen Giancarlo Esposito (Breaking Bad, Better Call Saul, The Boys) ja hänen poikanaan Anthony Gonzalez (Coco). Pelin tunnusmusiikista vastaa Narcos-sarjasta tuttu säveltäjä Pedro Bromfman. Aloituskohtauksen on ohjannut Emmy-palkittu Patrick Clair (Westworld, True Detective).

Far Cry 6 julkaistaan 18. helmikuuta 2021 sekä Xbox Series X-, PlayStation 5-, Xbox One- ja PlayStation 4 -pelikonsoleille että PC:lle Epic Games Storen ja Ubisoft Storen kautta. Lisäksi peli tulee saataville Google Stadia- ja UPLAY+-pelipalveluihin.

Pelistä julkaistaan perusversion lisäksi kolme erilaista erikoisversiota ennakkotilattavaksi. Näitä ovat pelin Gold-, Ultimate- ja Collector’s-versiot. Gold Edition -sisältää pelin lisäksi sen kausikortin, jonka myötä pelaaja saa lisää pelattavaa pelin julkaisun jälkeen. Ultimate-versio sisältää pelin ja kausikortin sekä Ultimate-lisäosan, johon sisältyvät Jungle Expedition-, Croc Hunter- ja Vice-lisäpaketit.

Pelin keräilijänversio eli Collector’s Edition sisältää pelin, kausikortin ja Ultimate-lisäosan sekä ainutlaatuisia keräilyesineitä. Näitä ovat Tostador-liekinheittimen koottava asemallinnos, aseen kokoamisohjeet, näyttävä Steelbook-pelikotelo, 64-sivuinen taidekirja, kymmenen pelitarraa, Chorizo-avaimenperä, pelialueen kartta ja pelin ääniraidan parhaat palat.

Rainbow Six Mobile tuo taktisen räiskinnän taskuun – saatavilla nyt Android ja iOS-laitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Mobile tuo taktisen räiskinnän taskuun – saatavilla nyt Android ja iOS-laitteille

Rainbow Six Mobile

Ubisoft on julkaissut Rainbow Six Mobile -toimintapelin Android- ja iOS-laitteille. Ilmainen 5v5-räiskintä tuo tutun taktisen jännitteen nyt mobiilipelaajien ulottuville.

Rainbow Six -sarja on rakentanut mainettaan tiukalla tiimityöllä ja hermoja koettelevalla taktikoinnilla. Nyt sama kaava siirtyy puhelimiin. Samalla Ubisoft hakee uutta yleisöä kilpailullisen mobiilipelaamisen kentältä.

Tuttu 5v5-kaava, mobiiliin hiottuna

Rainbow Six Mobile perustuu samaan hyökkääjien ja puolustajien vastakkainasetteluun kuin konsoli- ja PC-versiot. Kaksi viiden pelaajan joukkuetta ottaa mittaa toisistaan tiiviissä kartoissa. Tavoitteena on joko suojella kohdetta tai murtaa puolustus.

Hyökkääjät hyödyntävät drooneja ja tiedustelua ennen rynnäkköä. Puolustajat taas vahvistavat seiniä, asettavat ansoja ja rakentavat esteitä. Jokainen kierros vaatii suunnittelua, nopeita päätöksiä ja ennen kaikkea saumatonta yhteistyötä.

Lisäksi ottelut on rytmitetty mobiiliin sopiviksi. Ne ovat hieman lyhyempiä, mutta intensiteetti pysyy korkeana.

Ikoniset kartat ja yli 20 operaattoria

Mukana on useita sarjasta tuttuja karttoja, kuten Bank, Border, Clubhouse, Oregon ja Villa. Lisäksi mobiiliversio tuo kaksi uutta kenttää, Restaurant ja Summit. Karttoja on muokattu puhelimille sopiviksi, jotta tempo säilyy napakkana.

Pelaajat voivat valita yli 20 operaattorin joukosta. Jokaisella hahmolla on oma erikoiskykynsä ja varustuksensa. Toiset erikoistuvat tiedusteluun, toiset suoraan hyökkäykseen tai puolustuksen lukitsemiseen.

Tuhoutuvat ympäristöt ovat edelleen keskiössä. Seiniä voi räjäyttää ja uusia kulkureittejä avata kesken kierroksen. Tästä syystä karttatuntemus ja reagointikyky ratkaisevat paljon.

Useita pelimuotoja ja kilpailullinen painotus

Julkaisussa mukana on kolme pelimuotoa. Bomb keskittyy pomminpurkuun. Bomb Rush tarjoaa nopeamman version samasta ideasta. Team Deathmatch taas painottaa suoraa toimintaa.

Lisäksi peli sisältää opetustilan uusille pelaajille. Kokeneemmat voivat hypätä rankattuihin otteluihin ja testata taitonsa. Tarjolla on myös yksityisiä matseja ja nopea pikapeli.

Rainbow Six Mobile toimii kausimallilla. Ensimmäinen kausi, Operation Sand Wraith, tuo peliin aavikkoteemaa ja uuden Deimos-operaattorin. Hänen DeathMARK-kykynsä pakottaa valitun vihollisen suoraan kaksintaisteluun.

Ubisoft lupaa lisää operaattoreita, tapahtumia ja kosmetiikkaa tulevilla kausilla. Näin peliä kehitetään jatkuvasti eteenpäin.

Mobiilipelaamisen uusi kilpailija

Rainbow Six -sarjalla on vahva asema kilpapelaamisessa. Mobiiliversio avaa oven myös puhelimilla pelattavaan kilpailuun. Toisaalta peli haastaa suoraan muut taktiset mobiiliräiskinnät.

Ohjaimet ja käyttöliittymä on suunniteltu kosketusnäytölle. Pelaajat voivat kuitenkin säätää asetuksia laajasti oman tyylinsä mukaan. Tämä helpottaa siirtymää konsoleilta tai PC:ltä mobiiliin.

Saatavuus

Rainbow Six Mobile on nyt saatavilla ilmaiseksi Android- ja iOS-laitteille. Peli vaatii jatkuvan internetyhteyden. Ikäraja on PEGI 16.

GTA kohtaa ysäri-Suomen – Last Drop julkaisi ensimmäisen pelivideon Kommentit pois päältä artikkelissa GTA kohtaa ysäri-Suomen – Last Drop julkaisi ensimmäisen pelivideon

Last Drop

Jos olet joskus miettinyt miltä Grand Theft Auto maistuisi, kun maisemina ovat ruispellon reunat, Nykylän lähiöt ja viereisen ABC-aseman kolmen euron kahvi, niin Last Drop on peli jota kannattaa seurata. Suomalainen indie-studio Lohkare Games on paljastanut uuden pelivideon avoimen maailman peliinsä, joka sijoittuu vuoden 1994 Suomeen ja ammentaa inspiraatiota todellisista paikoista ja muistoista.

Tämä ei ole mikään superautoihin keskittyvä hurjastelu, vaan peli, joka näyttää arjen pienet ilot ja paikallisen elämänrytmin omassa valossaan. Videolta välittyy aikakauden muistot, synkkä ja kuiva huumori.

1990-luvun Suomi avoimena maailmana

Last Drop sijoittuu kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin ja sen ympäristöön, jotka tuntuvat yllättävän tutuilta suomalaisen pelaajan silmin. Pelissä ei ole minikarttaa, joten suunnistaminen onnistuu vanhanaikaisesti: tutki ympäristöä, kuuntele radiota tai kysy neuvoa tienposkessa seisovalta sorsalta.

Tarina seuraa Seppo Sahtivaaran ja hänen kavereidensa elämää 1990-luvun Suomessa. Pelaaja voi ajaa autoa tai polkupyörää, tehdä töitä, keräillä tavaroita ja toki tarinan myötä myös kehittää hahmon ominaisuuksia kuten voimaa ja kestävyyttä roolipelimäisesti. Pelistä saatiin demoversio jo viime vuonna ja sen vastaanotto on ollut ainakin keskustelupalstoilla varsin humoristista ja odottavaista.

Arki, huumori ja nostalginen krapula

Last Dropin maailma ei ole pelkkää maisemien ihailua. Taistelu on rakennettu perinteisempiä taistelupeli elementtejä käyttäen ja NPC-hahmot reagoivat pelaajan käyttäytymiseen. Eli jos haastat riitaa, hahmot saattavat haastaa takaisin, rynniä pakoon tai kutsua apua.

Tarinan kuuluu tietenkin huumoria ja arjen absurdiutta, jota 1990-luvun Suomi osaa tarjota. Peli ei tee itsestään liian vakavaa, mutta silti sen taustalla on aikakauden synkkiä sävyjä ja elämänmakuista kokemusta, joka tekee menneestä maailmasta jotain muutakin kuin vain nostalgista filtteriä.

Milloin peli saapuu?

Last Drop on tarkoitus julkaista Early Access -muodossa PC:lle Steamissa vuoden 2026 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Kehittäjät haluavat jatkaa pelin kasvattamista pelaajayhteisön palautteen perusteella, joten tämä on vasta alkusoittoa sille, mitä myöhemmin on luvassa.

Peli vaikuttaa ainakin alustavasti siltä, että se saattaa tarjota jotain täysin erilaista kuin perinteiset avoimen maailman seikkailut. Mikäli haluat viettää aikaa suomalaisen lähiön katuja kierrellen ja juopotellen kuin elämä olisi ikuista, tämä saattaa olla oikea paikka aloittaa.