Far Cry 6 -toimintapelistä saadaan ensimmäinen pelivideo perjantaina Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 6 -toimintapelistä saadaan ensimmäinen pelivideo perjantaina

Far Cry 6

Ubisoftin seuraava avoimen maailman räiskintäpeli Far Cry 6 -peli on saamassa ensimmäisen pelivideon tänä perjantaina toukokuun 28. päivä klo 19.30.

Pelin piti alunperin ilmestyä helmikuussa 2021, mutta sen julkaisua viivästettiin lokakuussa koronaviruksen aiheuttamien ongelmien vuoksi. Samalla viivästettiin myös tulevan Rainbow Six Quarantine -pelin julkaisua. Pelin on määrä ilmestyä ennen 2022 maaliskuun.

vie pelaajan nykyaikaisen sissisodankäynnin maailmaan Yaran trooppisessa saarivaltiossa. Yara on kuin menneisiin vuosiin vangiksi jäänyt maa, jossa eletään yhtäältä unelmaa luonnonkauniista paratiisista ja toisaalta julman diktatuurin alaisena. Valtiota hallitsee presidentti Antón Castillo, joka pyrkii kasvattamaan pojastaan Diegosta seuraajansa. Johtajan, joka ymmärtäisi isänsä keinot kansan alistamiseen ja hallintaan. Vaikka presidentti Castillo pyrkii tuomaan johtamansa valtion takaisin entiseen loistoonsa, hänen keinonsa ovat äärimmäisen kyseenalaisia, sillä minkäänlaista vastarintaa ei hyväksytä.

Far Cry 6 ilmestyy alustavasti ennen vuoden 2022 maaliskuuta ja S, , ja -konsoleille sekä :lle Epic Games Storen ja Ubisoft Storen kautta. Lisäksi peli tulee saataville – ja UPLAY+-pelipalveluihin.

Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella

Pelimaailmaan on ilmestynyt uusi tulokas, joka tähtää suoraan indie-pelien ystävien sydämiin. Julkaisija on lanseerannut -tilauspalvelun :lle, ja ideana on yksinkertainen mutta kunnianhimoinen, tarjota pelkästään pienempien studioiden ja yksittäisten kehittäjien pelejä yhdessä paketissa.

Palvelu väittää olevansa ensimmäinen laatuaan, sillä se keskittyy yksinomaan indie-peleihin. Tämä on iso juttu etenkin siksi, että suuremmilla alustoilla, kuten Game Passissa, pienemmät pelit jäävät usein isojen julkaisujen jalkoihin. Indie Pass yrittää ratkaista tämän ongelman tuomalla pienet helmet suoraan valokeilaan ja samalla helpottamaan pelaajien elämää, kun uusia suosikkeja ei tarvitse metsästää sokkona.

Hintakin pysyy maltillisena. Kuukausitilaus kustantaa noin 6,50 euroa, kun taas vuositilauksen saa noin 52 eurolla, mikä tekee siitä selvästi edullisemman vaihtoehdon pidemmässä juoksussa. Julkaisussa mukana on yli 70 peliä eri genreistä roolipeleistä kauhuun ja rentoihin cozy-kokemuksiin, ja valikoimaa luvataan kasvattaa säännöllisesti.

Kehittäjien näkökulmasta malli on joustava. Indie Pass ei sido tekijöitä yksinoikeuksiin ja tuotot jaetaan sen mukaan, kuinka paljon pelaajat viettävät aikaa kunkin pelin parissa. Toisin sanoen mitä koukuttavampi peli, sitä parempi palkka.

Jos etsit jotain uutta pelattavaa, tarjonnasta löytyy jo valmiiksi muutamia kiinnostavia nimiä, kuten rento maatilasimulaatio , psykologinen kauhupeli sekä strateginen roolipeli . Kaikilla on jo valmiiksi positiivinen vastaanotto Steamissa, joten aivan sokkona ei tarvitse hypätä.

Kannattaa kuitenkin muistaa yksi pieni mutta tärkeä yksityiskohta. Kyseessä on tilauspalvelu, joten pelejä ei omista pysyvästi. Kun tilaus päättyy, myös pääsy pelikirjastoon katoaa. Toisaalta alle seitsemällä eurolla kuussa tämä voi olla monelle varsin houkutteleva tapa testata uusia indie-elämyksiä ilman suurta riskiä.

Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin

Xbox 2042

Pelijätti Microsoftin -puolella kytee jälleen iso strateginen pohdinta. Tuoreiden huhujen mukaan yhtiön sisällä käydään erittäin suuria keskusteluja siitä, pitäisikö Xboxin palata vahvemmin yksinoikeuspeleihin, eli peleihin, joita ei julkaistaisi kilpaileville alustoille.

Taustalla on viime vuosien selkeä suunnanmuutos, jossa Xbox on vienyt entisiä yksinoikeuksiaan myös muille konsoleille, kuten :lle. Tämä on tuonut myyntiä, mutta samalla herättänyt huolta. Jos samat pelit saa muualtakin, miksi ostaa Xbox-konsoli? Sisäpiirilähteiden mukaan osa johdosta pelkää, että brändin vetovoima ja laitteiston merkitys voivat kärsiä pitkällä aikavälillä.

Keskustelussa onkin kyse isosta identiteettikysymyksestä. Onko Xbox ennen kaikkea laite-ekosysteemi vai pelijulkaisija? Näitä kahta roolia on vaikea tasapainottaa. Jos painopiste siirtyy täysin pelien julkaisuun kaikille alustoille, Xbox-konsolit voivat jäädä sivurooliin, vähän kuin Microsoftin Surface-laitteet, joiden asema markkinoilla on hiipunut.

Katse on käännetty myös menneisyyteen, erityisesti -aikaan, jolloin yksinoikeuspelit kuten ja vetivät pelaajia vahvasti Xboxin leiriin. Samanlaisen menestyksen saavuttaminen uudelleen ei kuitenkaan tapahdu hetkessä, vaan vaatisi vuosien määrätietoista panostusta.

Mielenkiintoista kyllä, myös kilpailija saattaa olla liikkumassa samaan suuntaan rajoittamalla omien peliensä julkaisua muille alustoille. Jos näin käy, peliala voi hyvinkin palata aikaan, jolloin yksinoikeuspelit olivat keskeinen syy konsolin ostamiseen.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin huhuista, eikä mitään päätöksiä ole tehty. Tulevat vuodet voivat määrittää uudelleen sen, millä perusteella pelaajat valitsevat seuraavan konsolinsa ja kuinka paljon he ovat valmiita siitä maksamaan.