Far Cry 6 -toimintapelistä saatiin kaksi uutta esittelytraileria Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 6 -toimintapelistä saatiin kaksi uutta esittelytraileria

Far Cry 6

Ubisoft julkisti Far Cry 6 -toimintapelin saapuvan kauppoihin 7. lokakuuta. Samalla peliä esiteltiin uudella toimintavetoisella tarinavideolla, joka tuo esille myös päähenkilö Dani Rojasin.

https://youtu.be/O_gsJmXllNs

Far Cry -pelisarja tunnetaan sekä räväkästä toiminnastaan ja avoimista pelimaailmoistaan että ystävyyttä ja perhesiteitä käsittelevistä teemoistaan. Nämä teemat ovat vahvasti läsnä myös pelisarjan kuudennen luvun kohdalla, joka vie pelaajan Yaran unohdetulle paratiisisaarelle Karibian luonnonkauniisiin maisemiin.

Far Cry 6

Yara on upea saarimiljöö keskellä tropiikkia, jossa lämpö ja aurinko hellivät saaren asukkaita. Samalla se on omaan aikaansa jämähtänyt korruption kehto, jossa diktaattorimainen vallanpitäjä hallitsee väkivallan ja pakkokeinojen voimalla kansalaisiaan. Kansakunnan hirmuhallitsija Antón Castillo ja hänen teini-ikäinen poikansa Diego ovat huomion keskipisteessä. Näiden kasvoina nähdään muun muassa The Mandalorian- ja Breaking Bad -televisiosarjoista tunnettu Giancarlo Esposito ja Coco-elokuvassa vaikuttanut Anthony Gonzalez.

Ubisoft Toronto -pelistudion luoma Far Cry 6 on pelimaailmansa osalta kuin yhdistelmä eksoottista rantalomakohdetta ja painajaismaista kärsimystä. Castillon toimet ovat johtaneet alati kasvaviin vastarintatoimiin ja sissisotaan, joka uhkaa sysätä koko valtion sodan partaalle. Vallankumouksen kipinät ovat jo kytemässä, kun pelaajan ohjastama Dani Rojas ottaa ohjat käsiinsä. Johtajuutta osoittava Dani osoittaa myös tahtoa ja tarmoa taistelussaan paremman huomisen puolesta. Sissisotaa ei kuitenkaan käydä yksin, joten Dani saa rinnalleen apua muista Yaran asukkaista. Näitä ovat muun muassa vallankumouksellisen Libertad-ryhmittymän Clara Garcia ja entinen KGB-vakooja, hämäräperäinen sissijohtaja Juan Cortez.

Far Cry 6

Yaran kansalaiset tunnetaan tarmokkuudestaan ja tämä ainutlaatuinen henkinen voimavara on myös vahvasti läsnä Danissa. Tarmokkuutta voidaankin hyödyntää virittelemällä ainutlaatuisia aseita ja työkaluja sissisodan tarpeisiin. Olipa kyse moottoripyörän koneistolla toimivasta minitykistä tai ohjuksia ampuvasta selkärepusta, pelissä tarmokkuutta hyödynnetään toinen toistaan luovempien ratkaisujen tekemiseen ja taisteluun diktatuuria vastaan.

https://youtu.be/1v0tf9yfVP8

Far Cry 6 antaa pelaajan valita omanlaisensa lähestymistavan taisteluihin, joko suoralla toiminnalla, vaivihkaisella hiippailulla tai näitä vapaasti yhdistelmällä. Lisäksi pelaaja voi valita pelaako Danin tarinan naisena vai miehenä. Perinteisten tuliaseiden ja räjähteiden lisäksi pelaaja voi käyttää tarmokkuudella viriteltyjä erikoisaseita, mielikuvituksellisia kulkuneuvoja ja jopa erikoisia lemmikkejä apunaan. Omalaatuisista lemmikeistä mainittakoon esimerkiksi suloinen mäyräkoira Chorizo tai alati nälkäinen Guapo-krokotiili.

Yksinpelin lisäksi Far Cry 6 tarjoaa koettavaksi hauskan yhteistyömuotoisen toimintakokemuksen kahdelle pelaajalle. Luvassa on kohtaamisia niin ränsistyneissä kaupunkiympäristöissä kuin sademetsän suojassa luonnon helmassa. Hyvin laadittu suunnitelma ja kartoitettu ympäristö mahdollistavat napakan hyökkäyksen jopa tarkasti vartioituihin kohteisiin.

Far Cry 6

Pelin ennakkotilaajille tarjotaan lisäetuna Libertad-pakettia. Se sisältää pelin sisäisen Libertad-asun Chorizo-koiralle sekä ainutlaatuisen Discos Locos -aseen, joka syöksee vaarallisia muovikiekkoja vihollisia kohti. Pelinsä Xbox One- tai PlayStation 4 -pelikonsoleille ostavat pelaajat saavat päivitettyä pelin ilmaiseksi Xbox Series X/S- ja PlayStation 5 -versioihin.

Pelin lisäksi myyntiin tulee ainutlaatuinen Ubicollectibles-figuuri Lions of Yara. Tämä 26 senttimetriä korkea koriste-esine esittää Antón Castilloa yhdessä poikansa Diegon kanssa. Figuuri on ennakkotilattavissa Ubisoft Store -kauppapaikasta. Sen ostajat saavat lisäksi The Lion of Yara -asekoristeen käyttöönsä Far Cry 6 -pelissä.

Far Cry 6 julkaistaan 7. lokakuuta 2021 sekä Xbox Series X ja S, Xbox One, PlayStation 5 ja PlayStation 4 -konsoleille että PC:lle Epic Games Storen ja Ubisoft Storen kautta. Lisäksi peli tulee saataville Google Stadia- ja UPLAY+-pelipalveluihin.

Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin

IO Interactive on ilmoittanut, että Hitman: World of Assassination saa vihdoin kauan kaivatun cross-progressionin. Helmikuun 3. päivä julkaistava päivitys mahdollistaa pelin etenemisen jatkamisen alustasta riippumatta oli kyse sitten konsolista, PC:stä tai mobiililaitteesta. Agentti 47 voi siis jatkaa salamurhiaan juuri siitä, mihin viimeksi jäi.

Uusi järjestelmä perustuu niin sanottuun päätiliin, joka sidotaan IOI Accountiin. Pelaajan eteneminen tallennetaan palvelimille ja kulkee mukana kaikilla alustoilla, joilla peli on ostettu. Kyseessä on merkittävä parannus etenkin niille, jotka hyppivät pelin pariin eri laitteilla.

Täydellinen vapaus tämä ei silti ole. Cross-progression ei tarkoita cross-purchasea, eli jos omistat pelin PC:llä, se ei ilmesty automaattisesti PlayStationille tai Xboxille. Sama koskee myös lisäsisältöjä, jotka täytyy ostaa erikseen jokaiselle alustalle.

Päivityksellä on kuitenkin yksi ikävä kääntöpuoli. Samalla kun cross-progression otetaan käyttöön, päättyy mahdollisuus siirtää eteneminen Hitman 2:sta Hitman 3:een. IO Interactive perustelee päätöstä järjestelmien yhteensopivuudella ja datan eheydellä. Pelaajilla on aikaa tehdä siirto vielä 3. helmikuuta asti, mutta sen jälkeen ovi sulkeutuu lopullisesti.

Viisi vuotta Hitman 3:n julkaisun jälkeen World of Assassination elää yhä vahvasti, ja kehitystyö jatkuu muun muassa co-op-tilan parissa. Samalla IO Interactive työstää James Bond -peliä sekä uutta fantasiaprojektia. Agentti 47:n tulevaisuus näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös aiempaa joustavammalta eri alustoilla.

Kauhua, strategiaa ja eurooppalaisia helmiä – Xbox Game Passin uusin lista on julki Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhua, strategiaa ja eurooppalaisia helmiä – Xbox Game Passin uusin lista on julki

Xbox Game Pass

Xbox on julkaissut listan uusista peleistä, jotka liittyvät Game Passiin tammikuussa. Jäseniä odottavat tutut nimikkeet kuten Resident Evil Village ja Death Stranding Director’s Cut, mutta myös Euroopassa kehitettyjä pelejä kuten Douze Dixièmesin MIO: Memories in Orbit, The Game Kitchenin Ninja Gaiden Ragebound, Croteamin The Talos Principle 2 ja Sleepy Mill Studion Drop Duchy.

Ensimmäisen viikon tarjontaa edustaa muun muassa Resident Evil Village (20.1.), joka on pelattavissa pilven kautta, konsolilla ja PC:llä, sekä MIO: Memories in Orbit, joka tukee myös käsikonsolia ja Xbox Series X|S:ää. Seuraavana päivänä Game Passiin liittyvät myös Death Stranding Director’s Cut, RoadCraft ja Ninja Gaiden Ragebound.

Viikon 26 listalta löytyy muun muassa The Talos Principle 2 (27.1.), Anno: Mutationem ja Drop Duchy (28.1.), sekä MySims: Cozy Bundle ja Warhammer 40,000: Space Marine II (29.1.). Lisäksi helmikuun alussa Game Passiin liittyy Indika, tarjoten pilvi-, PC- ja konsolipelaajille pääsyn heti sen julkaisuun.

Tämä kuukauden lisäys tarjoaa monipuolisen kattauksen pelejä niin kauhua, toimintaa, strategiaa kuin rentoa rakentelua arvostaville pelaajille. Game Pass -tilaajilla on siis jälleen hyvä syy kaivaa ohjaimet esiin ja kokeilla uusia pelikokemuksia ilman erillisiä ostoksia.

Kaikki uudet pelit ovat saatavilla Game Pass Ultimate- ja PC Game Pass -jäsenille, ja osa tukee myös Game Pass Premiumia. Pelejä voi pelata pilven, konsolin ja PC:n kautta riippuen pelistä.