Far Cry -pelisarja täyttää 20 vuotta – järjestimme pelit paremmuusjärjestykseen Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry -pelisarja täyttää 20 vuotta – järjestimme pelit paremmuusjärjestykseen

Far Cry

Ubisoftin suosittu avoimen maailman räiskintäpelisarja täyttää ensi viikolla 20 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi pelisarja on tuntuvassa alennuksessa mm. Steamissä, Epic Games Storessa sekä Storessa.

Pelisarja on tunnettu laajoista avoimista ja eksoottisista pelimaailmoistaan sekä värikkäistä konflikteista. Sarja on kokenut vuosien varrella muutoksia, joten sukelletaanpa peleihin ja katsotaan, mitkä niistä ovat nousseet legendoiksi ja mitkä jääneet hieman varjoon.

1. Far Cry 3 (2012)

Far Cry 3

Trooppinen paratiisi kääntyy veriseksi painajaiseksi tässä sarjan huipputeoksessa. Vaarallinen Vaas Montenegro pitää saarta tyrannisoitunaan, ja pelaajan on selviytyäkseen käyttämään kaikkia keinoja. nosti sarjan aivan uudelle tasolle hienoilla hahmoillaan, jännittävällä tarinallaan ja mukaansatempaavalla pelimekaniikallaan.

2. Far Cry 5 (2018)

Montanaan punaniskaseuduille sijoittuvassa -pelissä uskonnollinen kultti johtaa pelaajan taisteluun vapauden puolesta. Peli on visuaalisesti upea ja tarjoaa monia nautittavia hetkiä pelattavaksi yksin tai kaverin kanssa. Toisinaan vinksahtanut tarina ja hieman itseään toistava pelattavuus pudottavat kuitenkin hieman kokemusta.

3. Far Cry 4 (2014)

Far Cry 4

vie pelaajan Kyratin fiktiiviseen Himalajan valtioon, jota hallitsee Pagan Min. Peli on kaunis ja tarjoaa paljon tekemistä, mutta jää hieman Far Cry 3:n varjoon tarinansa ja hahmojen osalta.

4. Far Cry 6 (2021)

Far Cry 6

sijoittuu Karibialla sijaitsevalle kuvitteelliselle Yaran saarelle, jota johtaa diktaattori Anton Castillo. Peli tarjoaa sarjan suurimman ja monipuolisimman pelimaailman ja hauskan pelattavuuden, mutta toisinaan ylettömältä tuntuva tarina ja unohtumattomien hahmojen puute vaivaavat kokonaisuutta.

5. Far Cry 2 (2008)

Alkuperäistä Far Cryta synkempi ja realistisempi jatko-osa sijoittuu Afrikkaan. Peli on haastava ja tarjoaa paljon vapautta, mutta sen tekniset ongelmat ja toisinaan turhan hidas tempo voivat turhauttaa pelaajaa.

6. Far Cry Primal (2016)

vie pelaajan esihistoriaan, jossa taistellaan muiden ihmisten ja petojen kanssa selviytymisestä. Peli on uniikki ja kokeileva, mutta jää kauaksi sarjan parhaimmistosta pelattavuutensa ja lyhyehkön tarinansa takia.

7. Far Cry (2004)

Far Cry

Alkuperäinen Far Cry sijoittui trooppiselle saarelle, jossa pelaaja taistelee hullun tiedemiehen luomaa geneettisesti muokattua armeijaa vastaan. Vaikka peli on graafisesti hieman vanhentunut, se tarjosi aikanaan upean avoimen pelimaailman ja jännittävän tunnelman.

Erityismaininnat

Mainitsemättä jäi vielä sarjan hulluttelevampi spin-off eli vuoden 2013 . Se on verinen parodia 1980-luvun toimintakliseistä elokuvista ja videopeleistä. Kyborgina kyber-liskoja vastaan taisteleva supersotilas Rex Colt tuo varmasti kaikkien retroilijoiden hymyn huulille.

Listaan kuuluu myös toinen mainnan arvoinen spin-off, eli vuoden 2019 . Se toimi jatko-osana Far Cry 5:lle, mutta sijoittuu 17 vuotta alkuperäistä tarinaa myöhemmin post-apokalyptisessä Hope Countyssa. Pelaaja taistelee värikästä ”Highwaymen” -rosvojoukkiota vastaan ja pelastaa selviytyjiä. Vaikka New Dawn ei ole yhtä mullistava kuin sarjan parhaat osat, tarjoaa se silti hauskaa pelattavaa äärimmäisen värikkäässä maailmassa.

Strategiapeliklassikko teki paluun: Heroes of Might and Magic: Olden Era on jättimenestys Kommentit pois päältä artikkelissa Strategiapeliklassikko teki paluun: Heroes of Might and Magic: Olden Era on jättimenestys

Heroes of Might and Magic: Olden Era

Strategiapelien fanit ovat ottaneet uuden -pelin riemulla vastaan. Pelin varhaisversio julkaistiin -palvelussa viime viikonloppuna, ja se on jo nyt osoittautunut todelliseksi myyntihitiksi. Ubisoftin mukaan peliä myytiin yli neljännesmiljoona kappaletta vain ensimmäisten 16 tunnin aikana.

Heroes of Might and Magic: Olden Era on Hooded Horsen, Studion ja Ubisoftin yhteistyön tulos. Se on pelisarjan ensimmäinen uusi osa yli kymmeneen vuoteen, mikä selittää fanien kovaa odotusta. Pelin alkuperäinen vastaanotto on ollut erittäin myönteinen, sillä Steam-palvelun käyttäjäarvioiden keskiarvo on asettunut noin 91 prosentin tuntumaan.

Peli jatkaa Enrothin fantasiamaailman tarinaa ja on suunniteltu palvelemaan sekä sarjan pitkäaikaisia veteraaneja että uusia pelaajia. Strategisen syvyyden ytimessä ovat vuoropohjaiset taktiset taistelut, roolipelimekaniikat ja tutkimusmatkat elävässä maailmassa.

Varhaisversiossa pelaajat pääsevät kokeilemaan kuutta erilaista ryhmittymää, joista jokaisella on omat joukkonsa ja kykynsä. Pelikartat luodaan proseduraalisesti, mikä takaa vaihtelua jokaiseen pelikertaan. Monipuolisuutta lisää myös beetavaiheessa oleva karttatyökalu, jonka avulla pelaajat voivat luoda ja jakaa omia taistelukenttiään. Moninpelistä löytyy kolme eri pelitilaa ja mahdollisuus paikalliseen pelaamiseen.

Heroes of Might and Magic: Olden Era on pelattavissa -tietokoneilla Steam-palvelun kautta.

Far Cry -TV-sarja herättää kritiikkiä jo ennen kuvausten alkua Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry -TV-sarja herättää kritiikkiä jo ennen kuvausten alkua

Far Cry

4 -pelin luova johtaja Alex Hutchinson on ottanut kantaa kuumaan keskusteluun, joka nousi esiin tulevan Far Cry -TV-sarjan ympärillä. Syynä on se, että sarjan tekijä Noah Hawley kommentoi pelien tarinankerrontaa tavalla, joka on saanut pelaajat ja kehittäjätkin nousemaan vastarintaan.

Hawley, joka tunnetaan muun muassa – ja -sarjoista, kertoi haastattelussa, ettei aio sovittaa suoraan Far Cry -pelejä televisioon. Hänen mukaansa pelien tarinankerronta ei toimi sellaisenaan draamasarjassa, koska pelaajat voivat ohittaa kohtauksia ja eteneminen tapahtuu pääosin pelattavuuden kautta. Tämä kommentti ja erityisesti ajatus siitä, että pelien tarinallinen puoli olisi merkityksetön, ei ole sulattanut hyvin peliyhteisössä.

Hutchinson vastasi kritiikkiin ja painotti, että pelaajat eivät pidä pelitarinoita turhina, vaan haluavat niiden olevan kunnioitettuja. Hänen mukaansa tarina peleissä ei ole pelkkiä välivideoita, vaan kokonaisuus, joka rakentuu ympäristön, hahmojen ja pelaajan roolin kautta. Erityisesti Far Cry -sarjassa tarina toimii hänen mukaansa “kalat kuivalla maalla” -asetelmana, jossa pelaaja heitetään outoon ja äärimmäiseen tilanteeseen.

Hutchinsonin mukaan ongelma ei ole itse sovittaminen, vaan se, että pelien tarinat sivuutetaan liian kevyesti. Hän viittasi myös aiempiin adaptaatioihin, joissa lähdemateriaalia on muokattu voimakkaasti, joskus onnistuneesti, joskus ei.

Tulevasta Far Cry -sarjasta ei ole vielä paljastettu juuri yksityiskohtia, mutta sen tiedetään kertovan uuden, pelisarjasta irrallisen tarinan. Keskustelu kuitenkin näyttää jo ennen ensi-iltaa, että pelien ja TV-sovitusten välinen suhde on herkkä laji.