Farming Simulator 22 päivittyi erikoistuneella ajoneuvovalikoimalla Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 22 päivittyi erikoistuneella ajoneuvovalikoimalla

Farming Simulator 22

PAN Vision Finlandin jakelema ja GIANTS Softwaren julkaisema -maatalouspeli on täydentynyt ensimmäisellä pelilaajennuksellaan.

Uusi Farming Simulator 22: Antonio Carraro Pack täydentää peliä perinteikkään italialaisen valmistajan kymmenellä uudella ajoneuvolla. Antonio Carraron erikoistuneet ammattivälineet antavat pelaajille mahdollisuuden laajentaa kukoistavia viini- ja oliiviviljelmiään, jotka ovatkin mukana pelisarjassa nyt ensimmäistä kertaa.

Uudet ajoneuvolisäykset mahdollistavat ensiluokkaisen ohjattavuuden hyvinkin haastavissa erikoisolosuhteissa, joissa perinteiset traktorit eivät pysty toimimaan. Esimerkiksi Antonio Carraron traktorien kompakti erikoisrakenne yhdistettynä tiukkoihin kääntöihin ja optimaaliseen näkyvyyteen joka puolelle tarjoaa parhaan mahdollisen suorituskyvyn jyrkissä rinteissä ja kapeissa tiloissa. Hyödyllisiä ovat myös kuljettajan käännettävät istuimet, joiden avulla maanviljelijät voivat vaihtaa suuntaa hetkessä.

Valikoimaan sisältyvät lippulaivamalli MACH 4 R ja sen sisarmalli MACH 2 R sekä klassinen SuperTigre 635. Muita uusia työkoneita ovat TTR 7600 Infinity, TGF 10900 R, TONY 10900 SR / TR / TTR sekä TTR 4400- ja Tigrecar 3200 -mallit.

Antonio Carraro Pack -pelilaajennus on nyt hankittavissa erikseen, jonka lisäksi latauspaketti sisältyy pelin ensimmäisen vuoden kausikorttiin.

Farming Simulator 22 on saatavilla , ja S, sekä -konsoleilla että :llä ja :llä.

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. 5:llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.

The Blood of Dawnwalker sai julkaisupäivän syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa The Blood of Dawnwalker sai julkaisupäivän syyskuulle

Pimeyden ystäville on luvassa hyviä uutisia, kun julkaistaan maailmanlaajuisesti 3. syyskuuta. Julkaisijana toimii ja kehittäjänä , ja peli saapuu :lle, 5:lle sekä Series -konsoleille.

Peli vie pelaajat 1300-luvun Eurooppaan, jossa rutto riehuu ja yhteiskunta horjuu. Tilaisuus tekee varkaan ja tässä tapauksessa vampyyrin. Verenimijät nousevat varjoista ottamaan sen vallan, jota heiltä on vuosisatoja evätty. Pelaaja astuu Coenin saappaisiin, nuoren miehen, joka tasapainoilee ihmisen ja hirviön rajalla. Päätös on yksinkertainen mutta kivulias: pelastatko perheesi hinnalla millä hyvänsä vai menetätkö sielusi matkalla?

Yksi pelin keskeisistä koukuista on valinnoilla pelaaminen. Jokainen teko, tai tekemättä jättäminen vaikuttaa tarinaan ja maailmaan. Aika ei pysähdy odottamaan, ja kaikkea ei yksinkertaisesti ehdi tehdä. Tämä tuo mukaan pientä painetta ketä autat ja kenet jätät oman onnensa nojaan?

Pelimekaniikka rakentuu päivän ja yön ympärille. Päivällä Coen toimii enemmän ihmisenä, turvautuen miekkaan ja magiaan, kun taas yöllä vampyyrivoimat pääsevät valloilleen. Lopputuloksena on jatkuvaa tasapainoilua eri pelityylien välillä ja mahdollisuus kokeilla, kumpi tapa selviytyä tuntuu omalta.

Avoin pelimaailma lupaa tutkittavaa metsistä vuoristoihin ja synkistä raunioista keskiaikaisiin kyliin. Kaikki tämä pyörii Unreal Engine 5 -pelimoottorilla, joten visuaalinen ilme tähtää korkealle. Jos vampyyrit, moraaliset valinnat ja synkkä fantasia kuulostavat yhdistelmältä, joka iskee, syyskuun alkuun kannattaa merkitä kalenteriin pieni, verellä kirjoitettu muistutus.