Farming Simulator 23 -maatilasimulaatiosta saatiin ensimmäinen pelivideo Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 23 -maatilasimulaatiosta saatiin ensimmäinen pelivideo

Farming Simulator 23

Farming Simulator -pelisarja on tuonut pelaamisen iloa ja maatilan hoitamisen hauskuutta miljoonille pelaajille kautta maailman jo yli 15 vuoden ajan. Farming Simulator 23 laajentaa suositun pelisarjan nautittavuuden myös kannettavaan muotoon, kun peli rantautuu toukokuun lopussa Nintendo Switch -pelikonsoleille.

Edellisen kerran pelisarja nähtiin Nintendo Switch -alustalla yli kolme vuotta sitten, kun Farming Simulator 20 -peli julkaistiin. Noista ajoista pelisarja on kehittynyt ja laajentunut valtavasti, tarjoten paitsi lisää tekemistä, myös entistä enemmän valinnanvaraa työkoneiden ja kulkuneuvojen saralla. Samalla viljeltävien kasvien ja hoidettavien eläinten määrä on kasvanut.

Maanviljelyä ja metsänhoitoa sekä eläinten kasvattamista ja hoivaamista voi harjoittaa monin eri tavoin. Mukana on yli 100 tarkasti mallinnettua työkonetta ja kulkuneuvoa sekä 14 erilaista viljelykasvilajia. Näitä viljelemällä ja jatkojalostamalla voi pelaaja kehittää maatilaansa sekä laajentaa osaamistaan uusille alueille. Pelaaja voi esimerkiksi viljellä viljakasveja sekä valmistaa ja myydä leipää näistä saaduista jauhoista.

Eläinvalikoimassa uusinta uutta ovat kanat, jotka täydentävät valikoimaa hevosten, lehmien, lampaiden ja sikojen rinnalle. Kahdesta erilaisesta pelikartasta löytyy tekemistä moneen makuun, niin eurooppalaisella kuin amerikkalaisellakin tyylillä.

Farming Simulator 23 julkaistaan 23. toukokuuta Nintendo Switch -pelikonsoleille.

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.